Sausiausia pasaulio vieta yra Antarktidoje. Dalis šio žemyno lietaus nematė jau du milijonus metų.
Moksliškai dykuma yra apibrėžiama kaip vieta, kurioje per metus iškrenta mažiau negu 254 mm lietaus. Sacharoje per metus iškrenta apie 25 mm lietaus. Palyginimui, Lietuvoje per metus, priklausomai nuo regiono, iškrenta maždaug 600–900 mm kritulių.
Antarktidoje per metus iškrentančio lietaus daugiametis vidurkis yra maždaug toks pats, bet Antarktidoje esama vietų – vadinamųjų sausųjų slėnių – kur nelyja niekada.
Tokie slėniai sudaro maždaug 2 proc. Antarktidos teritorijos. Daugelyje šių slėnių nėra jokios natūraliai atsiradusios gyvybės, išskyrus bakterijas uolų viduje.
Išskirtines gamtines sąlygas šiuose slėniuose sukuria čia pučiantys itin smarkūs vėjai. Vėjas čia gali pasiekti 320 km/val. greitį. Tokio greičio vėjas išgarina visą ore esantį lietaus vandenį.
Retkarčiais čia šiek tiek pasninga, bet netgi ir tuomet sausas vėjas išgarina sniegą per kelias valandas.
Įdomu tai, kad šios sausiausios Antarktidos vietos yra vadinamos oazėmis. Gamtinės sąlygos jose dėl sausumo ir stipraus vėjo yra tiek panašios į sąlygas Marse, kad NASA čia atliko savo marsaeigių bandymus.
Antra pagal sausumą pasaulio vieta yra Atakamos dykuma Čilėje. Joje esama vietų, kur lietaus nebuvo jau 400 metų. Palyginus su Antarktida – tai niekis, bet palyginus su žmogaus gyvenimo trukme – jau reikšmingas skaičius.
Vidutinis Atakamos dykumoje per metaus iškrentančio lietaus kiekis yra 0,1 mm. Tai reiškia, kad būtent Atakamos dykuma yra sausiausia dykuma pasaulyje, 250 kartų sausesnė negu Sachara.
Paradoksalu, bet Antarktidą galima laikyti ir vandeningiausiu pasaulio žemynu. Šiame žemyne galima rasti apie 70 proc. pasaulio gėlo vandens išteklių – tiesa, visas šis vanduo yra sušalęs į ledą.
Parengta pagal knygą „The QI Book Of General Ignorance“.
_____________________________________________________________________
Patiko straipsnis? Dar daugiau įdomybių rasite 15min rubrikoje „Ar žinai?“.