Belgijos karališkoji šeima Vilniaus universitete lankysis antradienį. Čia svečiams bus pristatyti istoriniai universitete saugomi dokumentai, susiję su Sapiegų gimine – karalienės Matildos protėviais.
Kaip 15min sakė Belgijos ambasadorius Lenkijai ir Lietuvai Rikas van Droogenbroeckas, karalienės Matildos istorinis ryšys su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste ir Abiejų Tautų Respublika suteiks papildomų atspalvių karališkosios šeimos vizitui.
Pasak jo, tai, kad karalienė turi istorinių ryšių su valstybės, į kurią vyksta, didikais ir gali daugiau sužinoti apie savo šeimą – gana unikali patirtis, toli gražu ne kiekvieno valstybinio vizito dalis.
„Negaliu kalbėti jos vardu, bet manau, kad tai karalienės vizitui Lietuvoje suteiks papildomų jausmų, papildomą lygmenį. Manau, ji turėtų labai laukti šios vizito dalies“, – sakė ambasadorius.
Kilusi iš Komarovskių ir Sapiegų
Pasak Vilniaus universiteto rektoriaus Rimvydo Petrausko, karalienė Matilda iš motinos pusės yra kilusi iš Komarovskių bei Sapiegų giminių, kilusių iš Abiejų Tautų Respublikos.
„Karalienės motina Ana buvo grafienė Komarovska, o jos motina, karalienės Matildos senelė, buvo Sofija Sapiegaitė. Ji mirė 1997 m., tad galėjo tikrai daug bendrauti su karaliene. Nežinau konkretybių, bet šitos šaknys jai turėtų būti žinomos“, – 15min sakė R.Petrauskas.
Kaip teigė VU rektorius, Sapiegų giminė yra susijusi ir su Vilniaus universitetu.
1641 m. LDK didikas Kazimieras Leonas Sapiega įsteigė Vilniaus universiteto (tuomet Vilniaus akademijos) Teisės fakultetą, suteikdamas jam fundaciją.
Be to, Kazimieras Leonas Sapiega Vilniaus akademijai padovanojo išskirtinę knygų kolekciją, vadinamą „Bibliotheca Sapiehana“. Šią kolekciją sudarė net keli tūkstančiai knygų.
„Dabar kolekcija išblaškyta, bet dalis jos išliko VU bibliotekoje. Mums tai gera proga papasakoti apie dabartinės Belgijos karališkosios šeimos ryšius su Lietuva ir su Vilniaus universitetu per šitą Sapiegų liniją“, – sakė R.Petrauskas.
Plačiau apie karalienės Matildos šaknis Lietuvoje skaitykite šiame 15min straipsnyje: Tarp Belgijos karalienės protėvių – ir Lietuvos kunigaikščiai.
Karalius lankysis ir Kaune, ir Pabradėje
Lietuvoje karalius Pilypas ir karalienė Matilda su valstybiniu vizitu lankysis spalio 24–26 d.
Drauge su karališkąja šeima atvyks ir didelė delegacija, kurią sudarys verslo ir akademinės bendruomenės atstovai, tarp jų – 9 įvairių Belgijos universitetų bei institutų rektoriai ir prezidentai.
„Valstybinis vizitas yra skirtas pažymėti ir stiprinti mūsų ryšius įvairiose plotmėse: politinėje, ekonominėje, kultūrinėje, akademinėje“, – 15min sakė ambasadorius R. van Droogenbroeckas.
Pirmąją vizito dieną vyks oficiali Belgijos karališkosios šeimos sutikimo ceremonija Prezidentūroje, abiejų delegacijų susitikimas, vainiko padėjimo ceremonija Antakalnyje prie paminklo žuvusiems kovose už Lietuvos Nepriklausomybę.
Vakare vyks prezidento Gitano Nausėdos ir jo žmonos Dianos rengiama valstybinė vakarienė Belgijos karaliaus ir karalienės garbei.
Antros dienos ryte Belgijos karalius dalyvaus Belgijos ir Lietuvos verslo forumo atidaryme, po to lankysis Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parke.
Vėliau karališkoji pora dalyvaus ekskursijoje Vilniaus senamiestyje, lankysis Šv. Mykolo bažnyčioje, susitiks su Vilniaus universiteto studentais iš Lietuvos bei Belgijos. Vakare Filharmonijoje vyks koncertas, kurį organizuoja Belgija.
Trečią vizito dieną prezidentas G.Nausėda ir Belgijos karalius lankysis NATO priešakinių pajėgų batalione Pabradėje, susitiks su belgų kariais, kreipsis į karius.
Belgijos karinės oro pajėgos dalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse. Belgai buvo pirmieji, atsiuntę naikintuvus į Lietuvą 2004 metais.
Šiuo metu belgų F-16 naikintuvai yra dislokuoti Estijoje. Be to, apie 160 Belgijos karių tarnauja Lietuvoje dislokuotoje NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje.
„Svarbu, kad karalius aplankys karius, išreikš palaikymą jiems. Simboliškai dabar labiau negu bet kada svarbu, kad dviejų valstybių vadovai pasirodytų kartu, pademonstruotų vienybę ir solidarumą“, – 15min sakė ambasadorius R. van Droogenbroeckas.
Vėliau karališkoji pora vyks į Kauną. Čia lankysis M.K.Čiurlionio muziejuje, Vytauto Didžiojo universitete.