Pastaba: anksčiau šiame tekste buvo nurodyta, kad nepateks 44 Seimo nariai. Tekstą pakoregavome Vyriausiajai rinkimų komisijai perskaičiavus balsus ir paaiškėjus, kad Edmundas Pupinis vis dėlto pateko į antrąjį Seimo rinkimų ratą vienmandatėje Utenos apygardoje bei gali būti perrinktas. Be to, tekste buvo nurodyta, kad Laima Nagienė nepateko į antrąjį Seimo rinkimų turą – ji pateko.
Dešimt iš jų nepateks, nes net nekandidatavo. Likę 34 nepateks, nes nepateko į antrąjį turą vienmandatėse apygardose ir/arba liko „už brūkšnio“ daugiamandatėje apygardoje.
Kurie Seimo nariai tikrai nebegrįš į Seimą, o kurie grįš? Apie tai – šis 15min tekstas.
Skaičiuodami neperrinktus Seimo narius, neįtraukėme „už brūkšnio“ likusių kandidatų, kurie dar turi bent teorinį šansą grįžti į Seimą.
Taip galėtų nutikti, jei antrajame vienmandačių apygardų rinkimų rate bus sėkmingi aukščiau daugiamandatės apygardos sąraše esantiems jų sąrašų nariams. Tuomet jie sąraše pasislinks aukštyn per vieną vietą.
Pvz., konservatorius Valdas Rakutis yra pirmas „už brūkšnio“ savo partijos sąraše, tad jis Seime bus, jei bent vienas iš aukščiau esančių per daugiamandatės apygardos sąrašą į Seimą patekusių konservatorių laimės ir vienmandatėje apygardoje.
Taip pat darome prielaidą, kad visi į Seimą išrinkti kandidatai apsispręs dirbti Seime.
Kas tokie nepateko į Seimą?
Tarp ryškiausių Seimo narių, kurių kitą kadenciją jau tikrai nebus Seime – teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, buvęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas, Mindaugas Puidokas, Antanas Matulas, Justas Džiugelis.
Dar keli žinomi Seimo nariai, tokie kaip buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, buvusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Šiugždinienė, buvęs Darbo partijos pirmininkas ir kandidatas į prezidentus Andrius Mazuronis perrinkimo net nesiekė.
Suprasti akimirksniu
- Į Seimą nebus perrinkti 11 iš 49 Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių
- Į Seimą nepateks 9 iš 17 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narių
- Į Seimą nepateks 4 iš 14 LSDP frakcijos narių
- Seime tikrai nebebus 7 iš 10 Laisvės partijos frakcijos narių
- Į Seimą nebepateks 5 iš 9 Lietuvos regionų partijos frakcijos narių
- Seime nebebus 2 iš 16 Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narių
- Į Seimą tikrai negrįš 1 iš 13 Liberalų sąjūdžio frakcijos narių
- Seime nebus 4 iš 10 Mišrios Seimo narių grupės narių
Net 11 konservatorių nebegrįš
Daugiausia praradimų – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąraše. TS-LKD frakcijai šiuo metu priklauso 49 nariai. Seime tikrai nebebus 11-os iš jų.
Tai Monika Navickienė, Jurgita Šiugždinienė, Jonas Gudauskas, Justas Džiugelis, Sergejus Jovaiša, Rasa Petrauskienė, Liuda Pociūnienė, Algis Strelčiūnas, Antanas Matulas, Kęstutis Navickas ir Andrius Vyšniauskas.
Keturi iš jų – S.Jovaiša, A.Strelčiūnas, J.Šiugždinienė ir M.Navickienė – šiemet rinkimuose nebedalyvavo išvis.
Visi likę minėti TS-LKD sąrašo nariai vienmandatėse apygardose arba nesivaržė, arba nepateko į antrąjį turą, o daugiamandatės apygardos sąraše liko per žemai, kad patektų į Seimą net ir kolegų sėkmės atveju.
Beveik neabejotina, kad nepatekusių dabartinės TS-LKD frakcijos Seime narių bus ir daugiau.
Pavyzdžiui, Irena Haase į Seimą pateks tik tuo atveju, jei antrajame rate vienmandatėse apygardose laimės visi už ją aukščiau esantys į antrąjį ratą patekę frakcijos kolegos. Bet kol kas teorinę galimybę patekti ji dar turi.
A.Matulas, A.Strelčiūnas Seime praleido daugiau negu 10 metų.
Seimas – be teisingumo ministrės ir vicepirmininko
Laisvės partijai (LP) neperžengus 5 proc. barjero, Seime nebeliko ir 7 iš 10 šios partijos frakcijos narių.