2019 07 28

Paskutinė Hitlerio šventykla: vienintelis išlikęs nacių mauzoliejus Lenkijoje dabar stūkso apleistas

Pietų Lenkijoje, netoli Valbžycho miesto, Žemutinės Silezijos regione stūkso keistas akmeninis statinys – Totenburgo mauzoliejus. Apleistas ir apgriuvęs, nežymimas oficialiuose turistiniuose leidiniuose, jis dėl tamsios savo praeities vis dėlto traukia istorijos mylėtojus ir lobių ieškotojus.
Totenbergo mauzoliejus dabbar
Totenbergo mauzoliejus dabar / Vida Press nuotr.

Šis kadaise didingas mauzoliejus, iškilęs nacistinės Vokietijos laikais, greičiausiai yra vienintelis išlikęs nacionalsocializmo šlovinimo tikslais statytas monumentas Europoje. Lenkijos žiniasklaida jį kartais skambiai vadina „paskutine Hitlerio šventykla“.

Naciai pagerbti greta vietos herojų

Iki 1945 m. Valbžycho miestas vadinosi Valdenburgu ir priklausė Vokietijai. Greta jo veikė didelės anglies kasyklos. Tik po II pasaulinio karo sovietai jį prijungė prie Lenkijos. Labai netoli Lenkijos sienos su Vokietija jis yra ir dabar.

Į valdžią Vokietijoje 1933 m. atėjus naciams, Totenburgo mauzoliejus buvo pradėtas statyti 1935 m., o baigtas 1938 m.

Jo architektas buvo Robertas Tischleris – patyręs architektas, projektavęs ne vieną memorialą ir karių kapines Vokietijoje. Jo stilius, įkvėptas senovės pasaulio imperijų statinių struktūrų, labai patiko nacių vadams.

Tik pastatytą statinį vokiečiai vadino tiesiog „Silezijos mauzoliejumi“. Bet bėgant laikui jis įgijo skambesnį Totenburgo mauzoliejaus vardą. Žodis „Totenburgas“ reiškia „mirusiųjų pilis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų