Bopalo miestas yra Madja Pradešo valstijos sostinė. Jis įsikūręs centrinėje Indijoje, kone pačiame šalies viduryje. Miestas nuo seniausių laikų garsėjo savo gamta ir žaliųjų plotų gausa, architektūra ir jį supančiais ežerais.
Šiame mieste dabar gyvena apie 1,8 mln. žmonių, tad jis beveik tris kartus didesnis už Vilnių.
Tai 16-as pagal dydį miestas Indijoje ir 131-as pagal dydį miestas pasaulyje. Nelaimės metu Bopale gyveno apie 850 tūkst. žmonių.
Bopale, kaip ir daugelyje tokio dydžio miestų, kūrėsi didelės įmonės. Tarp jų ir pesticidų gamykla, kurią valdė „Union Carbide India Limited“ bendrovė.
50,9 proc. šios įmonės akcijų priklausė amerikiečių bendrovei „Union Carbide Corporation“ (dabar ši bendrovė vadinasi „Dow Chemicals“), 49,1 proc. akcijų – Indijos investuotojams. Būtent čia ir nutiko nelaimė.
Kaip įvyko tragedija?
Dujų nuotėkis įvyko naktį iš gruodžio 2 d. į gruodžio 3 d., po vidurnakčio, viename iš gamyklos pastatų. Skaičiuojama, kad į atmosferą pateko apie 40 tonų metilo izocianato.
Metilo izocianatas – ypač nuodingos dujos. Jei šių dujų koncentracija ore siekia bent 21 dalį iš milijono, asmuo, įkvėpęs tokio oro, po kelių minučių gali mirti. Bopalo mieste dujų koncentracija ore pasidarė keliskart aukštesnė.
Vėjas nuodingas dujas, kurios nutekėjo iš gamyklos, nunešė virš gamyklą supusių gyvenamųjų rajonų.
Šios dujos pražudė žmones, pakliuvusius į jų kelią – daugelis jų mirė miegodami, nespėję suvokti, kas įvyko. Indijos vyriausybės duomenys rodo, kad per kelias valandas po nelaimės mirė apie 3 tūkst. žmonių.
Kas sukėlė tokį nuotėkį? Apie nuotėkį pranešė C pastato, priklausiusio gamyklai, darbuotojai.