Portalas 15min kviečia prisiminti, ką prieš 20 metų rugsėjo 11-osios numeryje, rašė du tuomet svarbiausi Lietuvos dienraščiai – „Lietuvos rytas“ ir „Respublika“, kaip atrodė laikraščių pirmieji puslapiai.
Taip pat – kaip šie laikraščiai jau kitą dieną nušvietė rugsėjo 11-ąją.
Pirmasis lėktuvas į Pasaulio prekybos centrą rėžėsi apie 14 val. 45 min. Lietuvos laiku (8 val. 45 min. JAV laiku), o antrasis – apie 15 val. 05 min. Lietuvos laiku (9 val. 05 min. JAV laiku). Tad abiejų laikraščių redakcijų laukė labai įtemptas antradienio vakaras.
„Lietuvos rytas“ rašė apie pilstuką ir Baltarusiją
„Pilstuko mėgėjai – giltinės gniaužtuose“ – skelbė „Lietuvos ryto“ pirmojo puslapio pagrindinis straipsnis. Straipsnis pranešė, kad Estijoje apsinuodiję nuodingu alkoholiu mirė 22 žmonės, aukų gali būti ir daugiau.
Teigta, kad tai didžiausia aukų skaičiumi nelaimė Estijoje nuo „Estonia“ katastrofos. Mirę žmonės, teigė straipsnis, greičiausiai apsinuodijo techniniu spiritu – metanoliu.
Kitas pirmojo puslapio straipsnis vadinosi „Seimo nariai plojo A.Lukašenkai“.
Šis straipsnis pasakojo apie keturių tuometinio Seimo narių – Juliaus Veselkos, Mykolo Pronckaus, Sergejaus Dmitrijevo ir Vladimiro Orechovo – kelionę į Baltarusiją ir šioje šalyje žarstytas pagyras Aliaksandrui Lukašenkai, kuris prieš pora dienų buvo laimėjęs Baltarusijos prezidento rinkimus.
Straipsnis rašė, kad nepriklausomi ESBO stebėtojai rinkimus, kuriuos A.Lukašenka laimėjo pirmajame rate surinkęs 75,82 proc. balsų, įvertino kaip nedemokratiškus ir nelaisvus, o opozicija taip pat apkaltino A.Lukašenką rezultatų klastojimu.
Bet Seimo nariai, iš kurių net trys buvo valdančiosios socialdemokratų frakcijos nariai, su tokia nuomone nesutiko ir teigė, kad rinkimai buvo skaidrūs, o Baltarusijoje A.Lukašenka tvarkosi puikiai.
Socialdemokratų partijos vadovai tuomet neskubėjo smerkti kolegų. Kitų partijų atstovai tokius Seimo narių pasisakymus kritikavo ir dėl jų apgailestavo, o užsienio reikalų ministras Antanas Valionis sakė, kad parlamentarais galimai buvo manipuoliuota.
Dar vienas pirmojo puslapio straipsnis vadinosi „Bylos skendo aferų liūne“. Šis straipsnis pasakojo apie korupcijos skandalą Panevėžio policijos tardymo skyriuje. Straipsnyje teigta, kad įtariama, jog dėl skyriaus viršininko pavaduotojos kaltės dingo daug dokumentų, bylų ir stambi pinigų suma.
Antrasis Lietuvos ryto“ puslapis pasakojo apie naujos Seimo sesijos pradžią, premjero Algirdo Brazausko kalbą.
Straipsnyje atkreiptas dėmesys, kad pirmasis naujos sesijos posėdis truko vos pora valandų, o tada parlamentarai susirinko švęsti sesijos pradžios Seimo fojė ir restorane, pats straipsnis vadinosi „Parlamento salėje atostogų nuotaikos“.
Beje, būtent rugsėjo 11-osios numeryje buvo trumpas tekstas „Išpuolis prieš Afganistano opozicijos vadą“, kuris pasakojo, jog tarptautiniai, įtariama, su Osama bin Ladenu susiję teroristai įvykdė pasikėsinimą prieš Afganistano opozicijos lyderį Ahmadą Shahą Masoodą ir jis guli ligoninėje.
Tikrai ne vienas „Lietuvos ryto“ skaitytojas tada dar net nežinojo, kas yra Osama bin Ladenas. Bet jau kitą dieną situacija pasikeitė.
„Respublika“ rašė apie Seimo darbą ir Š.Kalmanovičių
„Seimas darbą pradėjo vynu ir dainomis“ – skelbė laikraščio „Respublika“ pagrindinis straipsnis. Šalia publikuotoje nuotraukoje buvo matyti parlamentarams koncertavęs Seimo narys Eduardas Kaniava.
Straipsnyje rašyta, kad Seimui svarstyta pateikta apie 200 įstatymų ar jų pataisų projektų, daugiausia dėmesio bus skiriama Konstitucijos pataisų, eurointegracinių įstatymų ir būsimo biudžeto nagrinėjimui. Teigta, kad opozicija siūlo daugiau dėmesio skirti skurdo, nedarbo, sveikatos apsaugos problemoms.
Kitas pirmojo puslapio straipsnis vadinosi „Krepšinio federacija padengė skandalingojo verslininko sąskaitas“.
Jame rašyta, kaip Lietuvos krepšinio federacija apmokėjo Šabtajaus Kalmanovičiaus ir jo žmonos Anastasijos gyvenimą „Hilton“ viešbutyje Ankaroje Europos čempionato metu, kur jis stebėjo rinktinės varžybas.
Federacijos prezidentas Algimantas Pavilionis teisinosi, kad rinktinei Š.Kalmanovičius yra skyręs didesnę sumą, ir teigė besitikintis, kad Š.Kalmanovičius pinigus grąžins.
Dar vienas pirmojo puslapio straipsnis skelbė „Kauno tarybos narys suvažinėjo žmogų“.
Straipsnis teigė, kad Kauno miesto tarybos Lietuvos laisvės sąjungos narys Karolis Bruderas Kaune perėjoje važiuodamas iš kaimo, kur sąjungos lyderis Vytautas Šustauskas buvo sukvietęs kolegas, mirtinai sužalojo pensininką. Anot „Respublikos“ straipsnio, jis nutylėjo esąs politikas.
Apie Panevėžį sukrėtusį skandalą „Respublika“ taip pat rašė, straipsniui „Panevėžio tardytojus iš postų verčia skandalai“ skirtas visas trečiasis puslapis.
A.Lukašenkos pergalei rinkimuose irgi skirtas visas puslapis – straipsnis vadinosi „Prastai surežisuotas spektaklis“. Straipsnis pasakojo apie rinkimų klastojimą, atkreiptas dėmesys, kad tarptautiniai stebėtojai ragina neizoliuoti šalies demokratų.
Lygino su T.Clancy romanu
Rugsėjo 12-ąją, žinoma, antraštės jau buvo visiškai kitokios. Ir „Lietuvos ryto“, ir „Respublikos“ pirmieji puslapiai buvo skirti išskirtinai rugsėjo 11-osios tragedijai.
„Pasaulis – beprotiškos tragedijos akivaizdoje“, skelbė „Lietuvos ryto“ straipsnio, užėmusio visą pirmąjį puslapį, antraštė.
„Vakar nuožmūs teroristų smūgiai pragaru pavertė galingiausios valstybės miestus“, - skelbė paantraštė.
Viršelio nuotraukoje buvo matyti degantis Pasaulio prekybos centro bokštas ir skrendantis lėktuvas, kuris netrukus įsirėžė į kitą bokštą.
„Nežinomi teroristai vakar įgyvendino garsaus trilerių rašytojo Tomo Clancy knygoje „Lemiami įsakymai“ aprašytą negailestingų ir nelauktų smūgių užgrobtais lėktuvais scenarijų. Tačiau tikrovė, atrodo, gerokai pranoko net rašytojo vaizduotę. Pabudusius amerikiečius antradienio rytą užgriuvo košmaras. Jungtinės Valstijos tapo teroristų taikiniu, o aukščiausi šalies pareigūnai buvo visiškai bejėgiai prieš nežabotą smurtą bei staigius ir nelauktus smūgius“, - rašė „Lietuvos ryto“ žurnalistas Gintautas Alksninis.
Jis atkreipė dėmesį, kad amerikiečiai galėjo tik bejėgiškai stebėti naujus smūgius ir spėlioti, kas taps tolesniu taikiniu, pabrėžė, kad atsakyti, kiek teroro aktai nusinešė aukų – dešimtis ar šimtus tūkstančių – dar neįmanoma.
Iš viso rugsėjo 11-osios tragedijai „Lietuvos rytas“ skyrė šešis puslapius. Keturis jų užėmė G.Alksninio straipsnis ir įvykių chronologija.
G.Alksninio straipsnyje išsamiai aprašant įvykius dar atkreiptas dėmesys, kad į įvykių sūkurį pateko ir tuometinis Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, kaip tik lankęsis JAV. Jis dalyvavo Vašingtone vykusiame susitikime su Amerikos žydų kongreso vadovais, kuris įvykus išpuoliams buvo nutrauktas.
V.Adamkus kurį laiką slėpėsi viešbutyje, vėliau jis buvo evakuotas į Lietuvos ambasadą Vašingtone. Straipsnyje teigta, kad V.Adamkus sakė pro viešbučio langus matęs už kilometro degantį Pentagoną.
Dar vieną puslapį „Lietuvos ryte“ užėmė straipsnis „Nusikaltėlių taikiniu tapo Amerikos simboliai“, kuris pasakojo apie užpultų JAV pastatų istoriją.
Paskutinis puslapis buvo skirtas Osamai bin Ladenui, straipsnis vadinosi „Po teroro košmaro – žvilgsniai į O. Bin Ladeną“. Straipsnyje teigta, kad nors už nusikaltimus atsakomybės dar neprisiėmė niekas, bet beveik neabejotina, kad tai O.bin Ladeno darbas.
Bijojo dėl trečiojo pasaulinio karo
Pirmajame „Respublikos“ rugsėjo 12 d. puslapyje buvo didelė antraštė „XXI amžiaus karas prasidėjo Niujorke“ ir trys nuotraukos.
Vienoje jų matėsi Pasaulio prekybos centro bokštas ir iš jo rūkstantys dūmai, kitoje – dvi verkiančios apsikabinusios moterys, trečioje – keliolika džiūgaujančių arabiškos išvaizdos žmonių, vienas kurių laikė automatinį ginklą.
„Respublika“ iš viso išpuoliams skyrė penkis puslapius. Antrąjį ir trečiajį puslapį apėmė straipsnis „XXI amžiaus karas prasidėjo Niujorke“ su paantrašte „Po teroristų atakos prieš JAV pasaulis atsidūrė ant trečiojo pasaulinio karo slenksčio“.
„Pentagonas ugnyje, du griūvantys Amerikos simboliai – Pasaulio prekybos centro bokštai ir, kaip manoma, dešimtys tūkstančių žuvusiųjų. Vaizdai, iki šiol stebėti tik Holivudo filmuose, vakar tapo siaubinga realybe. Didžiausio žmonijos istorijoje teroristinio išpuolio metu mažiausiai keturi nusikaltėlių užgrobti keleiviniai lėktuvai tarnaavo Niujorko ir Vašingtono centre esančius pastatus ir privertė amerikiečius prisiminti Perl Harborą, o pasaulį – trečiąjį pasaulinio karo pavojų“, - rašė „Respublika“.
Kaip ir „Lietuvos rytas“, „Respublika“ išsamiai aprašė dienos įvykius, pakalbino keletą JAV buvusių lietuvių, kurie apibūdino šalyje tvyrančią paniką.
Ketvirtajame puslapyje publikuotas Vytauto Bruverio straipsnis „Prezidentą nuo teroristų taikinių teskyrė kilometras“ apie tai, ką patyrė JAV besilankantis V.Adamkus, taip pat straipsnis „Aukų sąrašuose gali būti ir lietuvių“ apie galimas išpuolio aukas iš Lietuvos .
Be to, šiame puslapyje taip pat buvo Alfredo Zdramio straipsnis „Įvykių Amerikoje aidas -bomba „Lietuvos“ viešbutyje“ apie interneto puslapyje „Delfi“ rugsėjo 11-ąją 18 val. 04 min. parašytą grasinantį komentarą apie tai, kad po valandos bus susprogdintas „Lietuvos“ viešbutis.
Straipsnyje rašoma, kad viešbutis buvo skubiai evakuotas, į viešbutį atvyko išminuotojai, bet sprogimas nenugriaudėjo, o bombos nebuvo rasta.
Penktajame puslapyje publikuoti straipsniai „Lietuvoje sustiprinta valstybinių objektų apsauga“ ir „Po teroro atakos – panika verslo pasaulyje“. Pirmasis jų pasakojo, kad rugsėjo 11-ąją JAV ambasada anksčiau baigė darba, buvo sustiprinta Visagino atominės elektrinės apsauga, pasienio kontrolė.
Krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius, anot straipsnio, tikino, kad priežasčių panikai nėra.O tuometinis TSPMI direktorius Raimondas Lopata „Respublikai“ teigė, kad Lietuvai teroristų išpuoliai pirmiausia atsilieps ekonomiškai.
Apskritai, skaitant straipsnius tiek „Lietuvos ryte“, tiek „Respublikoje“, matyti, kiek daug nežinomybės ir chaoso tvyrojo pirmąją dieną po katastrofos.
Tuomet dar nebuvo visiškai aišku, kas įvykdė išpuolius, kiek buvo aukų (kalbėta apie dešimtis tūkstančių, dabar jau žinoma, kad jų buvo beveik 3 tūkst.), netgi kiek tiksliai lėktuvų nukrito – abu laikraščiai pateikė, kaip vėliau paaiškėjo, nepasitvirtinusius gandus, kad nukrito ir daugiau lėktuvų, buvo ir daugiau išpuolių.
Tačiau matyti, kad jau pirmąją dieną pasidarė aišku, kad įvykis turės toli siekiančių pasekmių.
Rašė apie Amerikos lietuvius
Iš pirmųjų puslapių teroro išpuolių tema nedingo dar savaitę.
Rugsėjo 13 d. „Lietuvos ryto“ pirmojo puslapio pagrindinis straipsnis vadinosi „Lietuviai per žingsnį nuo mirties“ ir buvo apie tai, ką patyrė netoliese buvę lietuviai, taip pat pirmojo puslapio antraštė skelbė „Sužeista Amerika žada keršyti“.
Rugsėjo 14 d. „Lietuvos rytas“ paskelbė straipsnį „Tragedijos ištikta Amerika virto tvirtove“, paremtą interviu su Alma Adamkiene.
Rugsėjo 15 d. pirmojo puslapio straipsniai vadinosi „Teroro išpuoliai – kompiuterio ekrane“ (apie tai, kaip išpuoliams ruošėsi teroristai) ir „Šiurpiausia – iš bokštų krintantys žmonės“ (apie dar kelių įvykio vietoje buvusių lietuvių liudijimus).
Rugsėjo 17 d. pagrindinis straipsnis vadinosi „Niujorko griuvėsiuose – dar daug paslapčių“. Jis pasakojo apie gelbėtojų darbą.
Rugsėjo 13 d. „Respublika“ rašė „Liudininkai atskleidžia pragaro uždangą“ apie arti nelaimės vietos buvusių žmonių išgyvenimus, o rugsėjo 14 d. pagrindinis straipsnis vadinosi „Po teroro atakos – pasirengimas smūgiams“ apie ruošiamą karinę operaciją Afganistane.
Rugsėjo 15 d. pagrindinis straipsnis vadinosi „Pasaulis ruošiasi karo veiksmams“, o rugsėjo 17 d. pirmajame puslapyje buvo straipsniai „Dangoraižio griuvėsiai dar neatėmė vilties“ ir „Amerikos smūgiai teroristams – neišvengiami“.