Šį paveikslą nutapė ne žmogus: kas buvo Kongas ir kodėl jo darbai dabar kainuoja tūkstančius?

Kongas mirė sulaukęs vos 10 metų – jo gyvybę pasiglemžė tuberkuliozė. Visgi per savo gyvenimą jis pasiekė išties nemažai. Jis turėjo draugų, pomėgių ir talentų. Ypač jam sekėsi tapyti – vienas iš jo darbų kabojo paties Pablo Picasso studijoje.
Kongo paveikslas
Kongo paveikslas / Wikimedia Commons / Public Domain nuotr.

Ispanų dailininkas Kongo piešinį gavo dovanų. Iš tikrųjų, daug Kongo darbų tapo dovanomis, nors meno žinovai į juos visada mėgo pažiūrėti iš arčiau. Juose buvo šis tas intriguojančio – tai buvo tarsi langas į šimpanzės smegenis.

Taip, Kongas buvo šimpanzė, gimusi 1954 metais. Sulaukęs dviejų Kongas iš zoologo Desmondo Morriso gavo pieštuką ir popieriaus lapą.

Wikimedia Commons nuotr./Kongas tapo
Wikimedia Commons nuotr./Kongas tapo

Iš pradžių Kongas nedrąsiai nupiešė liniją, o tada sutrikęs į ją žiūrėjo. Tuomet nupiešė dar vieną ir tarsi nustebo, jog pieštukas taip puikiai veikia. Tada šimpanzė ėmė piešti apskritimus, vis didesnes ir drąsesnes formas. O tada ėmė tapyti.

Kongas pats pasirinkdavo spalvas ir kompoziciją, nors Morrisas susižavėjęs visada sėdėjo šalia. Kartais zoologas paimdavo piešinį, kai jis jam atrodydavo baigtas.

Tačiau jei Kongas nemanydavo, kad kūrinys yra užbaigtas, imdavo šėlti ir tapdavo agresyvus. Juk menininkas savo darbus baigia tada, kai baigia. Jei jau baigtą piešinį Morrisas vėl pasiūlydavo Kongui, šis jo neliesdavo.

Meno ekspertai įdėmiai žiūrėjo į Kongo darbus – juk tai buvo savotiškas žvilgsnis į šimpanzės sąmonę.

Kongas, šimpanzė, paveikslas/Kongo paveikslas, 1957 m.
Kongas, šimpanzė, paveikslas/Kongo paveikslas, 1957 m.

Kongas įprastai mėgo vėduoklės formos kompozicijas ir simetriją, bet dažnai nuklysdavo nuo įprasto stiliaus. Kai kurie žmonės jo piešiniuose įžvelgia medžius, saulę ar net kitus gyvūnus, tačiau visa tai – abstraktaus meno interpretacijos.

Daugiausia darbų (apie 400) Kongas nutapė būdamas 2-4 metų amžiaus. Kongo gyvybę jam sulaukus tik 10 metų pasiglemžė tuberkuliozė.

Kaip minėta, vieną Kongo darbą turėjo ir Picasso. Daug kitų buvo parduota. Štai 2005 metais aukcione trys Kongo darbai įvertinti 25 tūkstančiais dolerių.

Kvailystė? Ne – tai buvo investicija, pagrįsta paveikslų unikalumu ir istorija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis