Neringos kurortas iš kitų šalies miestų išsiskiria laisvalaikio galimybių gausa ir kvapą gniaužiančių vietų įvairove. Nepasiklysti turistiniame Neringos žemėlapyje padės Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“.
1. Ryte prisėskite ant suolelio ir pasigrožėkite itališku vaizdeliu
Gležna pušelė, išlinkusiu kamienu, žemiau stovintys žvejų namai, dešinėje pusėje atsiveriantis Kuršių marių vaizdas ir tolumoje matomas Bulvikio ragas – toks Nidos gamtovaizdžio motyvas, atsiveriantis nuo Uošvės kalno Skruzdynėje, XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje dailininkų ir fotografų pradėtas vadinti „Itališku vaizdu“.
Nors iki šiol negalima tiksliai pasakyti, kada ir kodėl jam prigijo šitas vardas, pamėgtą Nidos gamtovaizdžio motyvą savo paveiksluose tapė daugelis čia dirbusių dailininkų, iš jų: B.F.Behrendtas, E. Wirthas, W. Riemannas, M. Pechsteinas, E. Mollenhaueris ir kiti.
1930 m., Thomui Mannui pasistačius vasarnamį ant Uošvės kalno, „Itališkas vaizdas“ pradėtas sieti su rašytojo vardu. Tad nepraleiskite progos pasigrožėti šiuo vaizdeliu, kuris atmintyje išliks dar ilgai (Skruzdynės g. 17).
2. Užsukite rytinės kavos į kepyklėlę
Koks poilsis be atokvėpio prie kavos puodelio? Būtinai apsilankykite vietinėje kepyklėlėje „Gardumėlis“, kuri įsikūrusi adresu: Pamario g. 3.
Čia rasite įvairiausių saldumynų, skanumynų ir morkų saldainių, ir pilno grūdo duonos. Taigi suvalgykite gardžiausią pyragaitį, kuris iškeptas pagal senovinius receptus bei išgerkite puodelį kvapnios kavos.
3. Įsiamžinkite nuotraukoje su legendiniu Benu
Vytautas Kernagis (1951-2008) – aktorius, dainų autorius ir atlikėjas, dainuojamosios poezijos pradininkas Lietuvoje. Neužmirštamas Beno vaidmuo kino filme „Maža išpažintis“ netikėtai visam laikui V.Kernagį susiejo su Nida, todėl 2009 m. marių krantinėje atidengta skulptoriaus Romualdo Kvinto sukurta skulptūra V.Kernagiui.
Jis visuomet labai laukia draugų, norinčių prisėsti šalia ir pasidaryti nuotrauką atminčiai. (Pastaba: šiuo metu skveras rekonstruojamas, V.Kernagis sėdi ne kasdien)
4. Pamatykite priešistorinį vabzdį, „įkalintą“ gintare
Kazimiero ir Virginijos Mizgirių gintaro galerijoje-muziejuje, kuris įsikūręs adresu: Pamario g. 20, sukaupta unikalių gintaro eksponatų kolekcija. Ten galėsite susipažinti su Baltijos gintaro rūšimis, susiformavimo istorija, spalvų įvairove.
Demonstruojami inkliuzai, rekonstruota Juodkrantės gintaro lobio kolekcija, šiuolaikinių menininkų sukurti dirbiniai. Galerijos kiemelyje galėsite susipažinti su „Gintaro kelio“ ekspozicija ir pamatyti priešistorinį vabzdį, „įkalintą“ gintaro gabalėlyje.
5. Pasimatuokite žvejo batus
Etnografinėje žvejo sodyboje (Naglių g. 4) Jūs galėsite apžiūrėti autentišką žvejo namą, senovinius baldus, buityje naudotus daiktus. Ekspozicijos akcentas – poledinei žūklei skirti žvejo batai, su kuriais eidavo ant Kuršmarių ledo.
Kieme eksponuojami plokščiadugniai žvejų laivai – kurėnai. Tad užsukite susipažinti su senųjų vietinių žvejų gyvenimo ypatumais.
6. Atsikvėpkite ir įkvėpkite
Tylos slėnyje prasideda Parnidžio pažintinis takas, kuris driekiasi per kalnapušių mišką. Vaikščiodami taku Jūs pakvėpuosite grynu oru, pamatysite įvairiausių augalų ir gyvūnų. Taip pat susipažinsite su kalnine pušimi (lot. pinus montana), kuri į Kuršių neriją atkeliavo XIX a. vid. iš Danijos.
Ja imtos želdinti didžiosios, link gyvenviečių keliavusios kopos. Gerai išsivysčiusi, paviršiniuose sluoksniuose išsidėsčiusi šios pušies šaknų sistema puikiai sutvirtina judrų smėlį. Kalninės pušies aukštis tik 2 metrai, kamieno skersmuo – 8–10 cm.
Vaikštant kalnapušių mišku, kvėpuosite švariu, fitoncidų prisotintu oru, šios medžiagos ne tik gerina nuotaiką, bet ir gydo įvairias kvėpavimo takų ligas.
7. Pasitikrinkite laiką ant Parnidžio kopos
Nuo Parnidžio kopos, kurios aukštis siekia 52 metrus, atsiveria absoliutus matematinis horizontas. Čia įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios galima gerėtis nuostabiais atvirų kopų, marių, jūros, miškų vaizdais, Nidos panorama, todėl čia būtina įamžinti nuostabų peizažą.
Be to, tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur galima stebėti kaip saulė teka nuo vandens paviršiaus ir leidžiasi į vandenį. 1995 m. metais kopos viršūnėje pastatytas saulės laikrodis – kalendorius, kuris rodo tikslų šios vietos laiką.
Patikrinkite, ar jūsų laikrodis eina Nidos ritmu.
8. Paragaukite šviežiai rūkytos žuvies
Žvejyba Kuršių nerijoje nuo seno buvo ne vien tik verslas, bet ir gyvenimo būdas. Tad, aišku, jog pagrindinis maistas – žuvis. Ją valgydavo kaip mėsą, taip pat vietoj duonos ir daržovių.
Rūkyta žuvis skirta šventiniam stalui. Ir šiandien vaikštant Neringos gyvenviečių gatvėmis nosį maloniai sukutena rūkomos žuvies kvapas. Rūkyto ungurio, karšio, ešerio, stintos galėsite paskanauti kavinėse, restoranuose ar įsigyti tiesiai iš rūkyklų.
9. Išmėginkite „step“ aerobiką
Užlipkite 200 laiptelių ant Urbo kalno ir apžiūrėkite Nidos švyturį. Šio kalno pavadinimas kilęs nuo žodžio “urbti” – t.y. smėlyje “gręžti” duobes sodinukams.
Tai viena iš pirmųjų apželdintų kopų. Ant kalno stovi Nidos švyturys – 29,3 metro aukščio gelžbetonio bokštas, kurio link veda akmenimis grįstas takas iš 200 pakopų. Švyturys siunčia baltos šviesos signalus, kurie matomi jūroje už 41 km (22 jūrmylių).
Aplankykite Nidos švyturį tiek dieną, tiek naktį, nustebsite – kokią nepakartojamą atmosferą jis sukuria, stūksodamas miške...
10. Pasinaudokite nemokamu SPA
Atvykę į Kuršių neriją būtinai turite nueiti prie Baltijos jūros, vaikščiodami krantine, stebėdami šėlstančias bangas, Jūs tikrai pamiršite rūpesčius. Be to, galite surengti smagią fotosesiją ar pabandyti atrasti savo „suvenyrą“ – akmenėlį, gintaro gabalėlį ar nugludintą stikliuką.
Drąsesniems siūlome išsimaudyti vėsiame mineralinėmis druskomis prisotintame jūros vandenyje, neabejojame teigiamu jūros terapijos poveikiu. Pajūris – tai didžiausias SPA po atviru dangumi, tad nepraleiskite progos atgauti jėgas ir pasisemti geros energijos.