Pusryčiai paskubomis, pietūs prabėgomis ir per soti vakarienė, nuo kurios vėliau skauda skrandį. Pamirštas sportas, apleista joga ir priaugti kilogramai. Turbūt ne vienas, grįžęs iš atostogų, turi įdėti nemažai pastangų, kad grįžtų į normalų ir sveiką gyvenimo ritmą.
Per trejus metus, kuomet nuolat keliauju, išmokau prisitaikyti ir išnaudoti visas įmanomas galimybes, leidžiančias nepamesti man įprastos rutinos bei išlaikyti savo sveikatą.
Garsus NE lėktuvų maistui
Ar pastebėjote, kad pavalgę lėktuve patiekto maisto, jaučiatės apsunkę, galbūt net pradeda skaudėti skrandį? Man taip nutinka beveik visuomet. Jei neskrendate prabangiomis keturių ar penkių žvaigždučių avialinijomis, maistu pasirūpinkite patys.
Tik išskirtinės avialinijos gali sau leisti vaišinti keleivius maistu iš prabangių restoranų, visuose kituose skrydžiuose patiekiamas maistas yra apdorotas, praradęs bet kokias maistines medžiagas ir nešviežias.
Jei tik turite galimybę, prieš skrydį patys pasirūpinkite šviežiomis salotomis, sumuštiniu su daržovėmis, riešutais ar kitais sveikais užkandžiais. Mitybos specialistai rekomenduoja net mėsos mėgėjus skrydžio metu rinktis lengvesnį ir vegetarišką maistą. Taip pat venkite alkoholio, nes jis prisideda prie jau ir taip dehidrataciją patiriančio organizmo alinimo.
Venkite ir gaiviųjų gėrimų, turinčių daug cukraus ar kitų saldiklių. Geriau rinkitės vandenį.
Geriausias draugas – vanduo
Jei jau prakalbome apie vandenį, jį reiktų gerti ne tik skrydžio metu, bet ir visos kelionės. Jei ryte nepramerkiate akių be kavos puodelio, pasistenkite, kad likusią dienos dalį vienintelis jūsų gėrimas būtų vanduo. Įsigykite aplinkai draugišką gertuvę ir pasibaigus vandeniui galėsite jo pasipildyti. Jei daug prakaituojate ir bijote, kad kartu su prakaitu pasišalins ir mums reikalingi mineralai, įsigykite mineralų pakuotes ir ištirpdykite juos vandenyje.
Miegas reikalingas ne tik grožiui puoselėti, bet ir sveikatai
Miegas yra svarbus ne tik kelionės metu, bet ir kiekvieną dieną. Žmogaus organizmui reikia ne mažiau nei 6 valandų miego (man, asmeniškai, reikia 8-9 valandų), todėl, jei kelionė trunka ilgiau nei kelias dienas, nesilinksminkite miego sąskaita.
Jei lagamine yra vietos, įsimeskite sportbačius. Ryte prasibėgti krosą ar pasportuoti artimiausiame parke niekuomet nekainuoja.
Visgi, jei žinote, kad daug numigti nepavyks, pasirūpinkite miego kokybe. Prieš miegą išvėdinkite ir atvėsinkite kambarį, užtraukite užuolaidas, išneškite į kitą kambarį visus elektronikos prietaisus (jei nėra tokios galimybės, laikykite juos kuo toliau nuo lovos), prieš miegą palįskite po kontrastiniu dušu ar į karštą vonią (kaip bebūtų keista, kontrastinis dušas mane atpalaiduoja ir paruošia miegui), išgerkite arbatos ir likus valandai iki miego nežiūrėkite į jokį ekraną – nei mobilaus telefono, nei elektroninės skaityklės, nei televizoriaus ar kompiuterio.
Geriau tą likusią valandą praleiskite skaitydami knygą ar žurnalą, dėliodami kitos dienos maršrutą ar dalindamiesi įspūdžiais su savo kelionės draugu.
Nemokamas sportas visur ir visada
Jei namuose nuolat sportuojate, darykite tą ir keliaudami. Prieš atvykdama į naują tašką kelionės maršrute, pagūglinu, kokie sporto klubai, jogos mokyklos yra netoliese.
Jei yra galimybė, rinkitės viešbutį, kuriame yra sporto salė ar nemokamos treniruotės. Jei tokios galimybės nėra, beveik visuose miestuose yra bent vienas sporto klubas ar organizuojamos jogos pamokos.
Štai, pavyzdžiui Bankoke, yra ir nemokamų, aukos pagrindu organizuojamų jogos pamokų. Daugybė klubų kviečia pirmą kartą apsilankyti klube nemokamai, jogos mokyklos teikia lanksčią „drop inn“ sistemą, kai gali tiesiog ateitį į jogos pamoką kartą ar kelis, susimokėdamas tik už jas, o ne už viso mėnesio abonementą.
Jei lagamine yra vietos, įsimeskite sportbačius. Ryte prasibėgti krosą ar pasportuoti artimiausiame parke niekuomet nekainuoja.
Vietoje lifto – treniruotė lipant laiptais
Ši gudrybė yra žinoma daugeliui, bet kiek jūsų iš tiesų ją naudojate? Jei gyvenate penktame viešbučio aukšte, kiekvieną kartą, jei nenešate sunkių krepšių, rinkitės laiptus, o ne liftą. Jei per dieną kelis kartus užbėgsite į viršų ir nusileisite į apačią, nesunkiai sudeginsite kalorijas, kurias gavote suvalgę tą nereikalingą keksiuką pusryčiams.
10 tūkst. žingsnių per dieną
Beveik kiekviename išmaniajame telefone yra programėlė, skirta skaičiuoti žingsniams, kuriuos suvaikštote per dieną. Dažnai atvykusi į naują miestą ir norėdama jį apžiūrėti, renkuosi ne viešąjį transportą, o ėjimą pėstute.
Taip ne tik iš arčiau susipažįstu su vietiniu gyvenimu, pastebiu detales, kurių nepamatytų eilinis turistas, bet ir esu garantuota, kad per dieną nueisiu daugiau nei 10 tūkst. žingsnių (kurie yra privalomi norint išlaikyti minimalią sveikatą ir kūno formas). Jei trūksta kelių tūkstančių žingsnių, nueikite į paplūdimį palydėti saulės ar iki vakarienės vietos eikite pėsčiomis.
Aktyvios pramogos – geriausias sportas
Jei atostogų metu nenorite leisti laiko sporto salėje ar jogos studijoje, rinkitės aktyvias pramogas, kurių metu ne tik išjudinsite savo kūną, bet ir išbandysite kažką naujo, susipažinsite su apylinkėmis. Kuomet keliauju, visuomet ieškau trasų miškuose ar džiunglėse, kuriomis galėčiau pasivaikščioti ar pabėgioti.
Galbūt Tailande išbandysite tailandietišką boksą, Italijoje pažaisite futbolą, o Argentinoje sušoksite tango. Svarbiausia – geras nusiteikimas ir noras.
Galite rinktis plaukimą kanojomis, laipiojimą uolomis, ekskursiją dviračiais, nardymą ar šokinėjimą nuo uolų, jėgos aitvarus, netgi savanorystę gyvūnų prieglaudose, kur reikalinga fizinė pagalba.
Informacijos visuomet ieškokite internete arba klauskite vietinių, kartais jie žino įdomių ir netradicinių pramogų.
Galbūt Tailande išbandysite tailandietišką boksą, Italijoje pažaisite futbolą, o Argentinoje sušoksite tango. Svarbiausia – geras nusiteikimas ir noras.
Mobilioji kelrodė žvaigždė
Kadangi esu vegetarė, man svarbu, kad valgyčiau tik tą maistą, kuris man patinka ir atitinka įsitikinimus. Tačiau net jei valgote viską, turbūt turite mėgstamiausią virtuvę ar trokštate išbandyti vietinę. Atvykusi į naują vietą, pirmiausia įsijungiu „Trip Advisor“ puslapį ar programėlę telefone ir susirandu geriausiai vertinamas kavines ir restoranus, esančius netoliese.
Nėra nieko blogiau, kaip būti išalkusiam vidury tuščios gatvės, kurios gale testovi greito maisto kavinė.
Galite pasirinkti, kokia virtuvė jus domina, kokia priimtina suma, kurią galite išleisti vakarienei. Taip būsite garantuoti, kad valgysite skanų ir sveiką maistą, o ne bandysite laimę eidami į pirmą pasitaikiusį restoraną.
Jei esate vegetaras ar veganas, labai pasitarnaus „Happy Cow“ puslapis ar programėlė, nurodanti visas vietas, kur galite rasti sveiko maisto. Jei tokios vietos aplink nėra, beveik bet kurioje kavinėje ar restorane galite rasti mėsiškų patiekalų vegetariškas versijas, o blogiausiu atveju – salotų dubenį visuomet gausite.
Kadangi mėgstu planuoti, žinodama, kuriomis vietomis tądien vaikščiosiu, iš anksto pasidomiu, ar aplinkui bus gero maisto kavinių. Nes nėra nieko blogiau, kaip būti išalkusiam vidury tuščios gatvės, kurios gale testovi greito maisto kavinė.
Vietiniai turgūs ir jų gėrybės
Vienas iš sveiko gyvenimo pamatų yra sezoninė mityba – kada jūs valgote tai, kas užauginta jūsų aplinkoje ir būtent tuo metu. Todėl nuvažiavę į svečią šalį, nesidairykite į produktus, vaisius ar daržoves, kurie nėra užauginti ten.
Prekybos centruose sunku rasti skirtumą tarp vietinio ir atvežtinio vaisiaus, todėl rekomenduoju susirasti vietinį turgų, kur ne tik nusipirksite šviežesnę prekę, bet ir tikėtina sutaupysite keletą eurų. O ką jau kalbėti apie pažintis ir pokalbius, kurie užsimezga sveriant pomidorus ar renkantis obuolius.
Kilnojama virtuvė tavo lagamine
Kai tenka apsistoti nakvynės namuose, pigiuose viešbučiuose, kuriuose nėra pusryčių, arba jie tokie kuklūs, kad aš, būdama vegetarė, dažniausiai lieku alkana, su savimi vežiojuosi virtuvę. Tiksliau – vieną aparatą, kuriuo galiu pasigaminti sočius, sveikus ir kasdien vis kitokius pusryčius.
Jei jūsų lagamine liko papildomos vietos – įsidėkite į kelionę kokteilinę arba kitaip tariant „blenderį“. Kiekvieną rytą galėsite susiplakti sveiką ir maistingą kokteilį, kuriam reikalingus priedus galėsite įsigyti vietiniame turguje ar prekybos centre.
Naudokite tik šviežiausius vaisius ir daržoves, įmaišykite ką nors pikantiško, o, jei norite itin sveiko kokteilio, įsiberkite spirulinos ar kitų „super foods“. Šiais laikais yra labai daug kokteilinių rūšių ir nemažai jų yra kelioninio dydžio, tad nereikia baimintis, kad aparatas užims pusę lagamino.
Kremas nuo saulės net tada, kai ji nešviečia
Apsauginis kremas nuo saulės yra dažnai nuvertinamas, o jis turėtų būtų vienas pirmųjų dalykų, kuriuos įsimetate į kelioninį lagaminą. Nesvarbu, ar šalyje, į kurią vyksite, yra pats vidurvasaris, ar saulė tik nedrąsiai lenda iš po debesų, tačiau saugoti savo odą nuo saulės yra būtina.
Šią pamoką išmokau keliaudama po Aziją, kur net apsiniaukusią dieną nusvildavau kaip vėžys. Nors sakysite, kad žinote, jog reikia teptis kremu, daugelis to nedaro ar daro nepakankamai. Be apsauginio kremo saulėje galime išbūti tik keliolika minučių, per kurias pasisaviname vitaminą D, būtiną, siekiant įsisavinti kalcį, reikalingą mūsų kaulams.
Apsauginis kremas nuo saulės yra dažnai nuvertinamas, o jis turėtų būtų vienas pirmųjų dalykų, kuriuos įsimetate į kelioninį lagaminą.
Visą kitą laiką, kuomet esame ne patalpoje, turime teptis kremą. Žinoma, ne visi kremai taip pat yra saugūs ir sveiki. Jei yra galimybė, rinkitės geros firmos, be parabenų ir su kuo mačiau kenksmingų priedų pagamintą kremą.
Taip pat, atidžiai sekite jo galiojimo datą, nes kremas, kurio vartojimas yra pasibaigęs, neatlieka savo paskirties ir neapsaugo mūsų odos nuo kenksmingų saulės spindulių. Tad, jei nenorite, kad nuotraukas gadintų luptis pradėjusi nosis, investuokite į kremą nuo saulės.