Kelionių portalas www.pamatykLietuvoje.lt atrinko 15 keisčiausių, o kartu – ir įdomiausių muziejų Lietuvoje:
Baltijos cirko klounų muziejus Kaune
Šiuo metu Baltijos cirko klounų muziejaus ekspozicijoje jau apsigyveno beveik 2000 eksponatų! Tai klounai, kurie atkeliavo iš kaimyninių bei tolimų šalių. Piešti, megzti, susiūti iš medžiaginių lopynėlių, drožti iš medžio, keramikiniai, sidabriniai, stiklo klounai – įvairiausi, dideli ir miniatiuriniai, labai linksmi ir liūdnoki, gražūs, šmaikštūs ir žaismingi.
Plaktukų muziejus Degučiuose
Pasaulyje priskaičiuojama per 25 tūkstančius skirtingų plaktukų rūšių. Muziejuje šiandien yra apie 600 eksponatų. Plaktukai sunumeruoti, prie kiekvieno parašyta kilmės šalis ir paskirtis. Jų yra pačių įvairiausių: skirtas smulkiems darbams, akmenims tašyti, girnoms kalti, juvelyro plaktukas, teisėjo, mėsininko, baldžiaus ir t.t. Į muziejų yra atkeliavę daugybė eksponatų iš JAV, Anglijos, Japonijos, Vokietijos, Rusijos bei kitų pasaulio šalių. Na, o toliausiai atkeliavę eksponatai yra iš Australijos.
Iliuzijų muziejus Vilniuje
Viliojantis. Paslaptingas. Nepaprastai stebinantis. 400 m2 erdvė kupina jaudinančių iliuzijų, puikios atmosferos ir besišypsančių muziejaus darbuotojų.
Gelžbetonio skulptūrų muziejus Kuktiškėse
Šį muziejų savo sodyboje 2000 metais pradėjo kurti Levutė Meškauskienė su šeima. Per 16 metų iš gelžbetonio nulipdyta įvairiausių skulptūrų – gyvūnų (arklys, elnias, krokodilas, liūtas, meška, erelis, sakalas, pelėda, gulbė, varlė, ežys, šuo ir kt.), kurių muziejuje yra daugiau nei 70 vienetų. Visos skulptūros stovi ištisus metus lauke, o atėjus vis kitam pavasariui atsinaujina naujomis spalvomis. Patinkančias skulptūras galima įsigyti.
Bandonijų ir armonikų muziejus Vilkų kampe
1969 m. J. M. Nogaičių sodyboje atlikti archeologiniai kasinėjimai, kurių metu rasti radiniai datuojami II – IX amžiumi. 2005 m. vyko tautodailininkų pleneras, kurio metu buvo ištašytos skulptūros senkapio įamžinimui. 1998 m. sodyboje įkurtame klojimo teatre buvo parodytas spektaklis „Piršlybos“, 1999 m. vyko „Vilkų Kampo country“. Sodyboje įkurtas gausus etnografinių eksponatų muziejus, taip pat galima aplankyti senovinių muzikos instrumentų muziejų, kuriame didžiausią dalį sudaro bandonijos ir armonikos.
Lėktuvų muliažų muziejus Stanioniuose
Vienintelis Lietuvoje lėktuvų muliažų muziejus po atviru dangumi bei aviacijos istoriją atspindinti vidaus ekspozicija. Eksponuojami kariniai naikintuvai, mokomieji naikintuvai bei sraigtasparniai, naudoti XX a. antroje pusėje. Taip pat yra galimybė apžiūrėti sraigtasparnį MI-8 iš vidaus, jame pasėdėti bei nusifotografuoti (iš anksto susitarus). Vidaus ekspozicijoje yra surinkta visiems girdėtų, bet mažai kam matytų juodųjų dėžių, radijo ryšio imtuvų ir siųstuvų kolekcija, įvairūs lėktuvų prietaisai, senieji unikalūs mediniai propeleriai, siekiantys XX a. pradžią, įvairių pasaulio šalių aviacijos karininkų durklų, dar kitaip vadinamų – kortikų kolekcija bei daug kitų aviacinių eksponatų.
Patologijos muziejus Šiauliuose
1953 m. Šiaulių ligoninėje pradėjęs dirbti patologinės anatomijos gydytojas Osvaldas Lapienis (1928–2001) buvo pirmasis patologinės anatomijos specialistas Šiaulių krašte. Gydytojas taikė moksliškai pagrįstus tiriamojo darbo metodus ir nuo pirmųjų darbo metų ėmėsi įdomaus sumanymo – Medicinos muziejaus kūrimo. Dabartinėje muziejaus ekspozicijoje demonstruojami įvairių patologiškai pakitusių organų pjūviai, leidžiantys suvokti ligos padarinius.
Pataisos namų istorijos muziejus Alytuje
2017 m. Alytaus pataisos namuose atidarytas muziejus, kuriame eksponuojamos nuotraukos apie įstaigos istoriją, įvairūs apdovanojimai, taurės laimėtos varžybose, įstaigos darbuotojų buvę darbo priemonės, tarnybinės uniformos pavyzdžiai. Tačiau bene įdomiausi eksponatai – nuteistųjų kūryba: paveikslai, medžio drožiniai, kalvystės ir kitokia technika sukurti darbai, iš jų atimti draudžiami turėti daiktai, jų slėptuvės bei priemonės, kuriomis šie daiktai patenka į pataisos namų teritoriją. Muziejaus eksponatais tapo peiliai, durklai, lazdos, telefonai, dronai, laidyklės, patrankos, kuriomis draudžiami daiktai iš laisvės „permetami“ nuteistiesiems.
Muziejus neregiams Kaune
Muziejų sudaro aštuonios skirtingos dalys: brasta, landa, sodas, pirmas slenkstis, riba, antras slenkstis, fragmentai, atmintis. Ekspozicija yra visiškai nematoma, lankytojai ją gali tik pajausti per garso, lytėjimo bei uoslės pojūčius. Anot R. Antinio, muziejaus lankytojai turi brautis pro kabančius daiktus, elastingas juostas, garsų, kvapų, pirštų lietimo erdves. Informacija lankytojams pateikiama Brailio raštu ir įprastais ženklais bei užrašais. Įveikti „XXI amžiaus katakombų“ labirintus gali pabandyti ir regintys lankytojai.
Kalendorių muziejus Kuršėnuose
Milvydų dvare, netoli Kuršėnų, Laurynas Ivinskis, pirmasis lietuviškų kalendorių autorius, praleido paskutinius savo gyvenimo metus, čia atgulė amžinam poilsio, o centrinėje miesto aikštėje jam pastatytas paminklas. Minint šio šviesuolio 170-ąsias gimimo metines (1980 m.), Kuršėnų miesto kraštotyrininkai, vadovaujami mokytojos, garbės kraštotyrininkės Sigitos Lukienės pradėjo rinkti kalendorius. 1996 m. gruodžio 21 d. Kuršėnų kultūros namuose (dabar Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras) duris atvėrė Kalendorių muziejus. Jo atidarymas sutapo su pirmojo lietuviško kalendoriaus išleidimo 150-osiomis metinėmis.
Šokolado muziejus Šiauliuose
Muziejaus ekspozicija pristato ne tik įdomią fabriko istoriją, bet ir atveria keturių tūkstantmečių šokolado vartojimo paslaptis ir ypatumus. Muziejuje tampa aišku, kur auga „šokolado medžiai“, kaip šokoladą gamino majai ir actekai, kaip jo vartojimo tradicijos keitėsi amžiams bėgant. Čia pasakojama apie pirmuosius Lietuvos šokolado fabrikus ir ilgiausiai šalyje veikiantį saldainių fabriką „Rūta“. Muziejuje netrūksta interaktyvių užsiėmimų: čia galima nusifotografuoti ir elektroniniu paštu išsiųsti savo nuotrauką ar sukurtą saldainių popierėlį draugams, pažaisti įvairių žaidimų.
Šokolado skulptūrų muziejus Trakuose
Šokolado skulptūrų muziejuje eksponuojama daugiau nei šimtas per pastaruosius metus meistrų sukurtų skulptūrų. Muziejuje įrengti keturi kambariai. Kiekviena salė – skirtinga. Majų, Kolumbo, filmo „Šokoladas“ ir „Smagaus gyvenimo“ – tokios temos vyrauja juose. Didžioji dalis kūrinių iš saldžios masės yra natūralaus dydžio. Mažiausia skulptūrėlė – maždaug žmogaus delno. Ekspozicija kas kelis metus bus atnaujinama ir joje atsiras vis naujų šokoladinių personažų.
Lietuvos Etnokosmologijos muziejus Kulionyse
Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra pirmas ir vienintelis tokio pobūdžio muziejus pasaulyje. Muziejaus esmė – žmogaus ir žmonijos ryšiai su Kosminiu pasauliu. Apsilankę muziejuje turėsite galimybę rankose palaikyti kosminį ateivį – meteoritą, pasigrožėti Visatos vaizdais, pasikelti apžvalgos aikštelę, pasižvalgyti po nuostabias Aukštaitijos apylinkes. Saulės teleskopų pagalba dienos metu galite išvysti mūsų žvaigždės ugnikalnius – protuberantus, o 40 cm ir 80 cm. skersmens teleskopai nakties metu leis pakeliauti po Visatos platybes.
Arbatinukų kolekcija Biržuose
„Biržų arbatinės“ kolekcijoje daugiau nei 400 eksponatų ir ekspozicija greitai auga! Čia rasite arbatos ir viskas kas prie arbatos. Grožėtis arbatinukais ir kitomis parduotuvei išskirtinumo suteikiančiomis smulkmenomis galima prie stalelio prisėdus ant įspūdingų gėlėtų senovinių kėdžių.
Šakočių muziejus Jaskonyse
Šakočio gaminimo procesą galima pažinti „Romnesos“ teritorijoje veikiančiame muziejuje. Jame sukaupti ne tik šio gaminio kepimo įrankiai, tačiau ir daugybė eksponatų, susijusių su šakočio gamyba: pieno produktų (grietinės, sviesto) gaminimo prietaisai girnos miltams malti, tešlos maišymo ir laikymo indų kolekciją, kiaušinio kiaušinių perdirbimo ir tvarkymo priemonės bei serviravimo indeliai, įvairiose pasaulio šalyse kepami tradiciniai šakočio analogai, ir pan. Dauguma eksponatų yra senoviniai ir skaičiuoja po šimtą ir daugiau metų. Muziejuje taip pat eksponuojamas rekordinis 3,72 m aukščio rekordinis šakotis. Muziejus yra atviras „Ignės“ sodybos lankytojams ir turistams.