Šeštadienis. Išsirinkite sau pyragaitį, 10 val.
Lietuvoje įprastu patiekalu laikomi kibinai. Tai, tarytum, atsakas į argentinietišką empanadą ar indų samosą.
Kibinai – tai pusmėnulio formos pyragėliai, kurie gali būti pagardinti įvairiausiais įdarais, tokiais kaip mėsa ar bulvės. Viena geriausių vietų ragauti kibinus Vilniuje yra „Pinavija“ kepyklėlė ir arbatinė.
Jos interjeras – gėlėti sienų apmušalai, pastelinės spalvos, atitinka vitrinoje esančius konditerijos gaminius. Pusryčiaudami Vilniaus gatvėje atsisėskite lauke po dryžuota stogine ir pasimėgaukite balinta kava bei avietiniais pyragėliais, apibarstytais cukrumi.
Istorijos pamokos, 11 val.
Sovietų ir nacių okupacija XX a. stipriai palietė Lietuvą. 1941–1944 metais buvo nužudyta daugiau nei 90 proc. Lietuvoje gyvenusių žydų bei apie 250 tūkst. lietuvių.
Daugybė dėstytojų, inteligentų buvo priverstinai išsiųsti į Sibiro gulagus. Su šia skaudžia istorijos dalimi galite susipažinti Genocido aukų muziejuje (įėjimas kainuoja 2 eurus).
Muziejus įkurtas buvusiame KGB štabe, todėl lankytojai turi galimybę susipažinti su sovietinio žiaurumo, trėmimų, pilietinio pasipriešinimo laikotarpiu bei pasivaikščioti po rūsiuose esančias kameras, kuriose buvo kalinami žmonės.
Menininkų tauta, 13 val.
Perėję nedideliu tiltu, kuris yra papuoštas spynomis, pateksite į Užupį, kurį galima laikyti menininkų respublika. Ekscentriškasis Užupis turi savo prezidentą, ministrą pirmininką, ambasadorių, angelą sargą bei Konstituciją, išverstą į 15 kalbų.
TAIP PAT SKAITYKITE: 17-metis Gabrielius Khiterer parodė kitokią Vilniaus katedrą: nuotrauka sužavėjo internautus
Vienas iš joje esančių įstatymų teigia: „Kiekvienas turi teisę mirti, bet tai nėra įsipareigojimas“.
Tai pat verta užsukti ir į čia esančią batų parduotuvę „Vėjas gluosniuose“ bei galerijas, kuriose galite rasti, pavyzdžiui, menininkės Kristinos Norvilaitės grafikos darbų.
Nepamirškite, bent trumpam užsukti ir į konditerijos kepyklą „Thierry“ ar pasimėgauti gėrimu Užupio kavinėje.
Pietūs, 14.30 val.
Užkilę Užupio gatve užsukite į restoraną „Užupio klasika“. Ekscentriška vieta papuošta tamsios medienos elementais bei plunksnų motyvais ant sienų.
Išsirinkite vieną iš klasikinių patiekalų, tokių kaip jautienos nugarinė ar tagliatelle su grybais, o galbūt nuspręsite paragauti tigrinių krevečių, pateikiamų kokosų riešuto kevale.
Nepamirškite palikti vietos ir lydyto šokolado pyragui. Už tokius pietus dviem, sumokėsite maždaug 30 eurų.
Literatų gatvė, 17 val.
Nepamirškite pasivaikščioti Literatų gatve, kurioje rasite 2008 metais gryname ore įrengtą galeriją. Ši vieta atsirado kaip duoklė geriausiems Lietuvos rašytojams.
Jei užsuksite čia dabar, galėsite pasigrožėti Romaino Gary, Rimo Buroko bei Arvydo Ambraso paveikslais, skulptūromis, instaliacijomis ir daugiau nei šimtu kitų menininkų darbų.
Tradicinis skonis, 19 val.
Kai tik būsite pasiruošę išmėginti kaimišką lietuvių virtuvę, užsukite į Pilies gatvėje esantį „Forto dvarą“. Čia galėsite paragauti bulvių plokštainio su kiaulių ausimis (4,95 euro), miško grybų sriubos, patiekiamos duonos kubilėlyje (2,95 euro) ar keptos menkės (5,25 euro).
Vakarienė jums kainuos apie 10 eurų. Žinoma, prieš išvykstant būtina paragauti ir tradicinio lietuviško patiekalo – virtų bulvių kukulių su įvairiausiai padažais, vadinamų cepelinais, kurie kainuoja apie 3,95 eurų.
Metas kokteiliams, 21.30 val.
Nors naktinis Vilniaus gyvenimas koncentruojasi Vilniaus, Islandijos ir Vokiečių gatvėse, tačiau norėdami pasimėgauti gėrimu ramioje aplinkoje užsukite į „Sweet & Sour“ barą, esantį Aušros Vartų gatvėje.
Blanki šviesa šiame bare, tai tarsi odė „sausojo įstatymo“ laikams. Patogiai įsitaisiusius ant odinių krėslų, jus aptarnaus padavėjai, vilkintys liemenes ir pasiūlys senovinių kokteilių: „Whiskey julep“, „Morning glory fizz“ ar „Mississippi punch“.