Kryptis: Talinas, Estija
Jei norėtumėte į Šiaurės šalis keltis keltu, pirmiausia jums reikėtų nuvykti iki Talino. Šis miestas kelionių portaluose giriamas todėl, kad Senamiestyje išlaiko viduramžių dvasią. Senoviškais vilnoniais apsiaustais apsigobę prekybininkai iš vežimo ratukų čia jums pasiūlys skrudintų riešutų, prie barų ir kavinių liepsnoja senoviški deglai.
Talinas pirmą kartą papuošė eglutę Rotušės aikštėje 1441-aisiais metais ir nuo to laiko ši tradicija neblėsta. Dažniausiai paprastai, bet labai jaukiai papuošta didžiulė gyva eglė būna apsupta amatininkų palapinėmis. Pastarieji siūlo gražiausius rankų dirbinius, o šalia stūkso sniego skulptūros, galima paragauti tradicinių estiškų patiekalų ir gėrimų.
Tarptautinė Kalėdų mugė (beje, ką tik balsuotojų išrinkta geriausia kalėdine muge Europoje), lauko čiuožykla, įrengta senamiestyje ir romantiškai apšviesta lemputėmis, Estijos muziejus po atviru dangumi – šie objektai pelno Talinui vieno kalėdiškiausių miestų titulą ir kviečia šį miestą ne tik pravažiuoti, tačiau bent vieną vakarą jame apsistoti.
Jei nebijote stovėti centrinėje Helsinio aikštėje apsijuosęs vos rankšluosčiu, eikite į pirtį pačiame kalėdinės mugės sūkuryje centrinėje Senato aikštėje!
Kryptis: Helsinkis, Suomija
Iki soties pasigrožėję Talinu galite sėsti į keltą ir jau už kelių valandų atsidurti Helsinkyje, Suomijoje. Ką veikia suomiai per Kalėdas? Žinoma, eina į pirtį! Kaip ir per Velykas, Jonines, Naujus metus...
Šios šalies gyventojams kaitintis pirtyje Kalėdų išvakarėse – šimtmečius skaičiuojanti tradicija. Todėl kalėdinio sezono metu Helsinkyje veikia gausybė viešųjų pirčių.
Pirtis tikrai rasite pirčių komplekse „Löyly“ ir baseinų bei pirčių komplekse „Allas“, pačioje Helsinkio pakrantėje. Čia dar galėsite niurktelti į jūros vandens baseiną arba paplaukioti šiltame baseine, tingiai stebėdami į prieplauką atplaukiančius laivus. Na, o jei nebijote stovėti centrinėje Helsinio aikštėje apsijuosęs vos rankšluosčiu, eikite į pirtį pačiame kalėdinės mugės sūkuryje centrinėje Senato aikštėje!
Dar viena nekasdieniška patirtis – senoviška sauna Kaurila, netoli Seurasaari salos, kurioje įrengtas architektūros ir istorijos muziejus po atviru dangumi. Kaurilan saunoje nedegamos jokios lemputės – stalas ir aplinka čia apšviečiami žvakėmis, pati sauna įrengta XIX amžiaus troboje, oro temperatūra keliama kūrenant pečių malkomis.
Tiesa, ši sauna veikia vos 3 dienas – gruodžio 17-19 dienomis, tad jei iš tiesų norite išbandyti senovišką suomišką tradiciją, verčiau užsiregistruokite. Daugiau sužinoti galite ČIA.
Minėtoje Seurasaari saloje gruodį vyksta šventės, pavadintos „Kalėdų kelias“. Čia kartu su vietiniais galima išmokti įvairių suomiškų Kalėdų tradicijų, sutikti Kalėdų senelį. Vyksta per 30 įvairiausių renginių, dirbtuvių, į jas įtraukiami visi šeimos nariai.
Kiekvieną vakarą, penkiolika minučių po šešių, atsiveria vienas iš Stokholmo senamiesčio langų – netikėtai pasirodęs aktorius ar dainininkas visiems praeiviams ima pasakoti istoriją, ką nors suvaidina, užtraukia dainą.
Helsinkyje taip pat įrengta ledo arena po atviru dangumi netoli geležinkelio stoties. Čia kasdien dirba kvalifikuoti instruktoriai, galintys jus pamokyti čiuožti.
Senato aikštėje, pačiame Helsinkio centre iki gruodžio 22-os dienos veikia Švento Tomo mugė, kurioje amatininkai stalus nukrauna gėrybėmis ir jaukiais rankų darbo kūriniais. Amatininkų prie seniausio Helsinkio pastato – katedros susirenka apie 100.
Apačioje sukasi senovinio stiliaus karuselė, kuri šiuo metų laiku yra nemokama.
Kryptis: Rovaniemi
Jei kelionių lagamine turite pūkinę striukę ir kelnes, o piniginėje – bent šimtinę neišleistų eurų iš Helsinkio patraukite į Rovaniemi – tikrą kalėdinį miestelį. Jis yra nosies tiesumu į Šiaurę nuo Suomijos sostinės, nutolęs apie 800 kilometrų.
Keliauti į Rovaniemi galima traukiniu, automobiliu, lėktuvu arba autobusu – priklauso nuo to, kaip greitai ir kiek patogiai norite pasiekti Kalėdų senelį.
Rovaniemyje jūsų lauks tikras kalėdinis miestelis, pasivažinėjimas šiaurės elniais, haskių kinkiniais, Ranua laukinės gyvūnijos parkas. Apie pramogas šiame kalėdiniame miestelyje daugiau sužinosite spustelėję šią nuorodą.
Kryptis: Stokholmas
Iš Helsinkio keltu nesunkiai galite pasiekti ir kitą šiaurietišką miestą – Stokholmą. Švedijos sostinės senamiestyje būtent kalėdiniu laikotarpiu vedamos pėsčiųjų ekskursijos. Renginio metu išgirsite apie švediškas kalėdines tradicijas ir populiariausias Stokholmo gatveles bei skverus.
Švedai be galo mėgsta advento kalendorius. Ne tik tuos, kuriuose kasdien galima rasti po šokoladuką – kalėdų laukimą jie įprasmina įvairiausiomis formomis. Pavyzdžiui, kiekvieną vakarą, penkiolika minučių po šešių, atsiveria vienas iš Stokholmo senamiesčio langų – netikėtai pasirodęs aktorius ar dainininkas visiems praeiviams ima pasakoti istoriją, ką nors suvaidina, užtraukia dainą. Švedijoje tai vadinama „gyvu kalėdų kalendoriumi“. Norite nepražiopsoti šio reginio? Tuomet senamiestyje ieškokite vėliavėlių su užrašais „Här öppnar luckan“ („Čia atsiveria durys, - šved.“) ir atsistokite po tuo langu lygiai penkiolika po šešių.
Būdami Stokholme paragaukite trijų dalykų: glöggo – karšto vyno su kalėdiniais prieskoniais, imbierinių sausainių ir tradicinių švediškų bandelių su žiupsneliu šafrano.
Stokholme šiuo metu laiku gausu kalėdinių mugių: tiek senąsias tradicijas puoselėjančiame Skanseno muziejuje, tiek senamiestyje. Čia galite įsigyti įvairiai paruoštos žuvies, tradicinių saldumynų ar amatininkų rankų darbo kūrinių.
Gruodžio 13-ąją Švedijoje (kaip, beje, ir Suomijoje) švenčiama fantastiškai populiari šventos Liucijos šventė. Jos metu vaikų procesija, kurios priešakyje eina šventąją įkūnijanti mergaitė su žvakių vainiku ant galvos, gieda Liucijos giesmę. Nors Liucija buvo italų šventoji, ši šventė Šiaurės šalyse taip išplito, jog šiuo metu praktiškai kiekviena mokykla ar bendruomenė rengia po Šv.Liucijos dienos minėjimą.
Stokholme taip pat atrasite ne vieną čiuožyklą po atviru dangumi, kai kurios iš jų – visiškai nemokamos. Kungsträdgården – viena populiariausių ir gražiausių čiuožyklų šiame mieste.
Nors kalėdiškame Stokholme apžiūrėsite daug išpuoštų ir iš tolo švytinčių eglučių, kelionių blogai rekomenduoja nuvykti į Skeppsbron rajoną, pamatyti visai prie pat vandens, krantinėje stovinčią 38 metrų aukščiausią miesto eglę. Eglutė papuošta 5000 lempučių ir ryškiai išsiskiria iš kitų miesto eglių savo dydžiu ir puošnumu.
Būdami Stokholme paragaukite trijų dalykų: gliogo (glögg) – karšto vyno gėrimo su kalėdiniais prieskoniais, imbierinių sausainių ir tradicinių švediškų bandelių su žiupsneliu šafrano.
Į Helsinkį ir Stokholmą iš Talino plukdo bendrovės „Viking Line“ keltai. Jų kainas galite rasti paspaudę šią nuorodą.