„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

6 gražiausios ir romantiškiausios medžių alėjos Lietuvoje

Vaikštinėti gamtos apsuptyje romantiškomis, o gal kartais net šiek tiek mistiškai rūkų pasipuošusiomis rudens dienomis – tikras malonumas. Dar didesnis malonumas, kai keliaujant gamtoje gali išvysti tikrai išskirtinius gamtos ir žmogaus kūrinius. Vienas iš tokių – medžių alėjos. Alėja – tai takas, kelias arba gatvė su medžių eilėmis iš abiejų pusių. Medžių alėjos yra vienas seniausių ir labiausiai tradiciškų apželdinimo elementų Lietuvoje. Tokios medžių eilės dažnai buvo sodinamos parkuose, prie įvažiavimo į dvarus ir sodybas, tai reiškia, kad dauguma alėjose augančių medžių buvo pasodintos prieš kelis šimtus metų, o jose augantys medžiai senoliai mena ne tik istorinius įvykius, bet ir atskleidžia medžių galybę ir tikrą gamtos didybę.
Medžių alėjos Lietuvoje
Medžių alėjos Lietuvoje

Lietuvoje yra daugiau kaip 10 saugomų alėjų ir išskirtinių medžių grupių „pavėsinių“, skelbia Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Saugomos alėjos ir medžių grupės dažnai įdomios tiek gamtine, tiek kultūrine prasmėmis, todėl kviečiame keliauti ir pažinti šiuos išskirtinius saugomus objektus.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kviečia aplankyti visas ar bent vieną iš šešių siūlomų saugomų išskirtinių medžių grupių ir alėjų, jas nufotografuoti, dalintis įspūdžiais ir laimėti prizus! Nuotraukas siųskite el.paštu lankytojucentras@vstt.lt. Gruodžio 1 d. skelbsime pačios įdomiausios, unikaliausios nuotraukos autorių, kurį apdovanosime prizais! O pačiomis įspūdingiausiomis nuotraukomis būtinai pasidalinsime!

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos aplankyti siūlomos saugomos medžių grupės ir alėjos:

Vilkyškių ąžuolų alėja

Pagėgių sav., Vilkyškių sen., (55.102247, 22.128081)

Išskirtinio grožio ąžuolų alėja rasite Rambyno regioniniame parke, Vilkyškių geomorfologiniame draustinyje. Alėją sudaro net 39 ąžuolai, kurių apimtis siekia iki 4 m, o medžių kamienai ištįsę iki 20 m auk62io. Įdomu tai, kad iki šiol nėra aišku, kokiu tikslu buvo pasodinta ši alėja. Gal būt šioje vietoje kadaise stovėjęs dvaras, o gal alėja veda į alėjos pabaigoje miške esančias senąsias Vilkyškių evangelikų liuteronų kapinaites? Šiuo metu žinoma tik tiek, kad šiltuoju metų periodu alėja atrodo tarsi iš pasakos, ąžuolų šakos tarsi rankomis susikibusios dangaus skliaute. Rudenį ir žiemą alėja atrodo itin paslaptingai ir mistiškai, lygiai taip pat kaip ir jos kilmė.

Paežerių liepų alėja

Dirvonėnai, Šiaulių r. (55.963990, 22.790182)

VSTT nuotr./Paežerių liepų alėja, Dirvonėnai
VSTT nuotr./Paežerių liepų alėja, Dirvonėnai

Tai savivaldybės saugomas objektas, kurį sudaro apie 100 medžių! Liepų alėja išskirtinė ne tik medžių skaičiumi, bet ir pavieniais medžiais, kadangi ketvirtadalis iš ten augančių liepų turi daugiau kaip du kamienus. XVII a. Dirvonėnų apylinkėse būtą nemažai dvarų, todėl tikėtina, kad ši unikali išskirtinio dydžio liepų alėja yra vieno iš tokių dvarų palikimas.

Vidkiemio ąžuolų alėja

Smalininkai, Jurbarko r. (55.071492, 22.559369)

Smalininkai.lt nuotr./Vidkiemio ąžuolų alėja
Smalininkai.lt nuotr./Vidkiemio ąžuolų alėja

Vidkiemio ąžuolų alėją yra vienas pirmųjų gamtos paveldo objektų, kuris valstybės saugomu paskelbtas dar 1968 m. Alėja dažnai dar vadinama Smalininkų, kadangi būtent taip buvo vadinam vietinių anksčiau. Įspūdinga, net 35 m aukščio, ąžuolų alėja tęsiasi daugiau kaip 1 km. Alėjoje auga daugiau kaip pusantro šimto ąžuolų galiūnų, kurių apimtis daugiausia siekia 3–4 m. Sprendžiant iš medžių amžiaus, pastarieji galėjo būti pasodinti XVIII a. pr. XIX a. pab.

Liepų pavėsinė

Šventos k., Švenčionių r. (55.192689, 26.2034)

VSTT nuotr./Liepų pavėsinė
VSTT nuotr./Liepų pavėsinė

Unikali medžių grupė auga ir Sirvėtos regioniniame parke, Šventos kraštovaizdžio draustinyje. Kadaise Civinskių šeimai priklausiusiame Šventos dvaro parke buvo pasodinta net 30 liepų iš kurių buvo siekiama sukurti pavėsinę. Ne veltui sakoma „Lenk medį, kol jaunas“, nuo tada, kai liepos buvo pasodintos, jos po truputį pradėtos lenkti į išorę pririšant svarčius. Svarsčiai buvo sunkūs, taigi laikui bėgant keitėsi medžių augimo kryptis, o medžiai susiglaudusiomis lajomis ir atitolusiais kamienais pradėjo priminti tikrą pavėsinę. Kalbama, kad šioje liepų pavėsinėje dvaro šeimininkė Marija Civinskienė mėgdavo priimti svečius, ilsėtis, gerti arbatą. Marijai sunkiai susirgus, samdiniai ją išnešdavo į pavėsinę, kur ji ištisas dienas gulėdavo žiūrėdama į šiugždančių medžių lają.

Daniliškio liepų alėja

Burvelių k. Panevėžio r. (55.484721, 24.067577)

VSTT nuotr./Daniliškio liepų alėja
VSTT nuotr./Daniliškio liepų alėja

Dvarų laikus menančią liepų alėją rasime ir Krekenavos regioniniame parke, Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinyje. Ši alėja valstybės saugoma paskelbta visai nesenai, vos 2007 m. Liepų alėja, tai vienas svarbiausių buvusio Daniliškio dvaro želdinių. Alėjos ilgis siekia 263 m, o auga čia net 360 mažalapių liepų. Kadaise šioje vietoje buvo itin išskirtinis parkas su į upę besileidžiančiomis terasomis ir šaltiniuotais šlaitais. Parkas buvo žinomas dar XVI a. o ten augusi alėja vadinti didžiausia jo puošmena. Alėja atrodo itin romantiškai, todėl ją labai pamėgę įsimylėjėliai.

Aukštadvario dvaro parko liepų pavėsinė

Aukštadvaris. Trakų r. (54.578656, 24.522272)

VSTT nuotr./Aukštadvario dvaro parko liepų pavėsinė
VSTT nuotr./Aukštadvario dvaro parko liepų pavėsinė

Unikalią medžių pavėsinę galime aptikti ir Aukštadvario regioniniame parke, Aukštadvario urbanistiniame draustinyje. Pavėsinę sudaro 20 liepų, o vidutinė kamienų apimtis siekia apie 2,20 m. Pavėsinę sudarančių liepų kamienai tokie aukšti ir didžiuliai, kad gali pasirodyti, jog ši pavėsinė buvo sukurta prisėsti milžinams, o ne žmogui. Milžiniškų liepų pavėsinė nėra vienintelis unikalus botaninis objektas šiame dvaro parke. Čia taip pat auga vienas didžiausių kaštonų Lietuvoje – Aukštadvario dvaro parko kaštonas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“