Piemeniu tapti gal ir neprireiks, kuo tradiciškai užsiėmė sardiniečiai. Nes juk ne avys lemia ilgą gyvenimą, o kasdienė aktyvi veikla ir valgomas maistas, sako mokslininkai.
Tad kuo garsi šios salos virtuvė ir kuriuos patiekalus sardiniečiai rekomenduoja išbandyti čia atostogaujant?
„Nors Sardinijos virtuvė skiriasi nuo itališkos, vis dėlto receptai yra panašūs savo paprastumu. Mes mėgstame natūralų patiekalų skonį be papildomų priedų, kurie jį pakeistų“, ─ sako 34 metų Nicola Pianta iš Sardinijos.
„O jei kalbėtume apie kultūrą, reikėtų pastebėti, kad Sardinijoje tikrai nemažai patiekalų, kurie gaminami ir kituose kraštuose prie Viduržemio jūros. Tad nenustebkite, jei valgysite sardinietišką kuskusą“.
Pateikiame Nicolos mėgstamiausių patiekalų iš Sardinijos penketuką, kuriais gal susigundysite ir jūs.
1. Keptas paršelis „porceddu arrosto“
Šis patiekalas užima pirmą vietą, nes yra pats tradiciškiausias ir vienas populiariausių patiekalų Sardinijoje.
„Jis privalomas per tokias šventes kaip Kalėdos ar Velykos, kuomet šeimos susirenka ilgam prie pietų stalo. Iš tiesų „porceddu“ yra tiesiog ant iešmo keptas žinduklis paršelis“, − sako Nicola.
Jūs paklausite: o kuo jis ypatingas?
„Šimtmečių tradicijos lėmė specifinį jo skonį, kurio nerasite niekur kitur. Kiekvienas sardinietis yra paveldėjęs receptą, kaip paruošti puikų paršelį. Mėsą reikia kepti lėtai ant iešmo (tai gali užtrukti daugiau kaip 4 valandas), kad vidus išliktų minkštas ir sultingas.
Baigiant kepti paršelis paliekamas ant ugnies, kad jo oda („cotenna“) taptų traški. Daugeliui žmonių tai yra pati skaniausia patiekalo dalis.
Siekdami priduoti šiek tiek papildomo skonio, kai kurie žmonės pabaigoje ant mėsos išlydo šiek tiek taukų.
Paruoštas paršelis patiekiamas ant kamštinio padėklo, vadinamo „sa zippa“ arba „sa mezzoba“ (pavadinimas skiriasi priklausomai nuo vietovės) ir apibarstomas Viduržemio jūros augalo mirtos lapais. Mirta šiam patiekalui suteikia išskirtinio skonio“, − sako Nicola.
2. Pasta su moliuskais, artišokais ir kefalės ikrais („Fregula con cocciulas, carciofi e bottarga“)
„Kaip žinote, Italijoje mes neturime „pagrindinių patiekalų“ – esame labiau linkę juos vadinti „pirmaisiais“ ir „antraisiais patiekalais“. Pasta, apie kurią kalbu, priklauso pirmajai kategorijai ir yra turbūt pats mėgstamiausias mano patiekalas“, − pasakoja Nicola.
Pagrindiniai ingredientai yra šie:
- „Fregula“ („fregola“ itališkai) – tipinė sardinietiška apvalios formos pasta
- „Cocciulas“ („Vongole“ ir „Arselle“ itališkai) – dvi moliuskų rūšys
- „Bottarga“. Dar vienas labai tradicinis ingredientas Sardinijoje – džiovinti kefalės arba tuno ikrai. Tai pirmas dalykas, kurį sardinietis emigrantas pasiims iš namų važiuodamas į užsienį
- „Carciofi“ – Sardinijoje labai populiari daržovė artišokas
Egzistuoja ir paprastasis šio patiekalo variantas „fregola“ su „arselle/vongole“ („fregula con cocciula“) sultingame pomidorų padaže, kuris jį paverčia beveik sriuba.
3. Ravioliai „Culurgiones“
Tai pats geriausias sardinietiškas „pirmasis patiekalas“. „Culurgiones“ – virtinukai ar ravioliai, kurie anksčiau būdavo gaminami tik specialiomis progomis, pavyzdžiui, per Mirusiųjų dieną, nuimant derlių. Juos įprasta būdavo dovanoti kaip dovanas linkint gerovės arba kaip amuletus, kurie turėtų apsaugoti šeimą.
„Man patinka tai, kad pagal „culurgiones“ galima padalinti Sardiniją į du regionus. Lygiai taip pat kaip nėra geresnio būdo apibrėžti šiaurės ir pietų Italiją pagal tai, ką žmonės vartoja – sviestą ir alyvuogių aliejų.
Taigi Sardinijos šiaurėje ir rytuose „culurgiones“ yra lašo formos, su bulvių, mėtų ir pekorino surio įdaru (kartais su mėsa).
Pietuose šis patiekalas yra tradicinio keturkampio arba apvalios formos ir įdarui naudojami mangoldo lapai arba špinatai, taip pat rikota („culurgiones de arrescottu“) ir šafranas.
4. „Burrida a sa casteddaia“
Kaljaris (sardinietiškai − Casteddu) yra Sardinijos sostinė ir didžiausias salos miestas. Pajūryje įsikūrusiame Kaljaryje tradiciniai patiekalai gaminami iš žuvies ir jūros gėrybių.
„Burrida“ gaminama iš šių ingredientų:
- „Gattuccio di mare“ (angl. dogfish) – žuvies, priklausančios ryklinių šeimai
- Graikinių riešutų
- Acto
Žuvis visų pirma išverdama, tuomet supjaustoma mažais gabaliukais ir marinuojama su actu. Kuo ilgiau marinuojama, tuo ji skanesnė. Todėl paprastai žuvis gaminama kelias dienas prieš patiekiant. Tai šaltas patiekalas, laikykite jį šaldytuve!
5. „Sa panada“
Panada yra duonos sriuba, kurios būna įvairių dydžių. Gaminama ji įvairiose vietovėse, ne tik Sardinijoje, bet taip pat ir Ispanijoje. Kiekviena šeima susikuria ir patobulina savo receptą.
Pateikiame jums du variantus:
„Panada di agnello, carciofi e patate“
Tai duonos sriuba su ėriuku, artišokais ir bulvėmis.
„Panada di anguille“ - panada su unguriais.
6. Piemenų maistas
Sardinija garsėja ne tik minėtais penkiais patiekalais ir jų variantais, bet ir kitu maistu. Nepamirškime, kad ilgus metus Sardinijos gerovė buvo neatsiejama nuo piemenų. Piemenys gyvulius ganydavo savaitėmis toli nuo namų, tad tai lėmė ir specifinę jų virtuvę:
- „Sartizzu“ – džiovinta dešra
- Pekorino sūris, gaminamas iš avių pieno
- Duona „pani carasau“ ir „pani pistoccu“
Visas šis maistas yra lengvai transportuojamas ir gali nesugesti savaitėmis.