Tačiau Amsterdamas kupinas staigmenų ir netikėtumų. Be tradicinių muziejų, dar jame gausu ir keistų, neįprastų bei paslaptingų vietų, vertų keliautojų dėmesio. Portalas Interest-planet.ru siūlo jums užsukti į keletą tikrai neįprastų muziejų, jaukiai įsitaisiusių Amsterdamo gatvelėse.
1. „Hašišo, marihuanos ir kanapių“ muziejus
Amsterdam.info nuotr./Keisčiausi ir ambicingiausi Amsterdamo muziejai. Jie tikrai verti jūsų dėmesio |
Šis Amsterdamo muziejus yra garsiausias „žolės“ muziejus visame pasaulyje. Jame eksponuojami įrankiai ir reikmenys, naudojami kanapių suktinių gamyboje. Čia galima išvysti beveik visus kada nors sukurtus senovinius ir modernius rūkymo prietaisus.
Muziejuje įvairiomis formomis, nuo fotografijos ir kino filmų iki knygų bei kitų meno kūrinių, išsamiai supažindinama su hašišu, marihuana ir kanapėmis. „Hašišo, marihuanos ir kanapių“ muziejuje išnagrinėta visa kanapių auginimo ir praktinio pritaikymo istorija. Be to, čia analizuojama dabartinė kanapių padėtis šiuolaikiniame pasaulyje.
Ir nors šis augalas visame pasaulyje vertinamas prieštaringai, Amsterdamo muziejaus tikslas – parodyti jo lankytojams, kokią reikšmę turėjo kanapės, marihuana ir hašišas praeities civilizacijoms. Be kita ko, čia aiškinama, kaip kanapės galėtų būti panaudotos pramonės šakose bei kokią naudą kanapės galėtų teikti šiandieninei visuomenei.
„Hašišo, marihuanos ir kanapių“ muziejaus adresas: Oudezijdsachterburgwal 148, Amsterdam
Darbo valandos: kasdien nuo 10 iki 22 val.
Bilieto kaina: 5,70 eurų
2. Tatuiruočių muziejus
Vienas naujausių muziejų Amsterdame yra skirtas tatuiruočių menui ir šio meno istorijai. Duris lankytojams jis atvėrė 2011-aisiais. Muziejaus ekspozicija padalinta geografiškai: nuo Europos, Azijos, Lotynų Amerikos žemynų iki Afrikos ir Australijos. Tarp eksponatų galima rasti visko – nuo užkonservuotų odos gabaliukų iki senovės genčių darbų ar gana žiaurių šiuolaikinių tatuiruočių formų.
Amsterdamo tatuiruočių muziejus yra įsikūręs dviejuose „Belle époque” rūmuose. Juose vyrauja buržuazinė tapyba ir prabangus interjeras. Tokia aplinka padeda muziejuje sukurti savotišką fetišistinę atmosferą. Muziejaus kolekcijoje yra daugybė įdomių ir kartais netikėtų eksponatų. Čia eksponuojami genčių ir etnografiniai tatuiruočių reikmenys. Tarp eksponatų yra ir pirminės odos skarifikacijos (randų ir odos pjaustymo) piešinių, kurie buvo paplitę nuo paskutiniojo Viduramžių dešimtmečio iki kolonijinių laikų.
Čia demonstruojami stiklainiuose užkonservuoti odos gabaliukai (žmogaus ir kiaulės), ant kurių galima įžvelgti įvairius raštus. Be to, muziejuje yra daug nuotraukų bei miniatiūrinių vėliavėlių su merginų atvaizdais ir politiniais personažais, kurie turėjo valdžią įvairiu laikotarpiu.
Muziejaus adresas: Amsterdam Tattoo Museum, Plantage Middenlaan 62
Darbo laikas: kasdien nuo 10 iki 19 val.
Bilieto kaina: 10 eurų suaugusiems ir 5 eurai vaikams iki 12 metų.
3. Vroliko muziejus (Žmogaus kūno anomalijų muziejus)
XIX a. anatomų Gerarduso ir Willemo Vrolikų (tėvas ir sūnus) šeima buvo labai susidomėjusi mutavusiais žmonėmis. Savo moksliniame darbe 1834-aisiais Willemas Vrolikas tyrinėjo ciklopiją (vienaakystę). Tai retas apsigimimas, kuomet vystantis embrionui nesusiformuoja dvi atskiros akiduobės ir atsiranda tik viena centrinė ertmė. Tiek žmogui, tiek gyvūnui šio apsigimimo galimybė yra viena iš 16 000. Šį apsigimimą turintys naujagimiai arba netrukus miršta, arba gimsta negyvi.
Vrolikai surinko visą „kūdikių – ciklopų“ kolekciją, – 5 žmonių ir 19 gyvūnų. Būtent Vrolikų šeima ir pradėjo šį fiziologinių anomalijų muziejų. Šiandien jame surinka daugybė žmogaus kūno anomalijų pavyzdžių: patologinių embrionų, kaulų ir kaukolių. Šis muziejus yra itin populiarus tarp medicinos studentų. Naujausi 150 eksponatų į muziejų atkeliavo 1994-aisiais. Muziejaus eksponatai dažnai naudojami genetiniams tyrimams, todėl ši įstaiga yra itin svarbi ir pasaulio mokslui.
Adresas: Faculty of Medicine, Academic Medical Center (AMC), Meibergdreef 15, J0-130, 1105 AZ Amsterdam
Darbo laikas: darbo dienomis nuo 10.00 iki 17.00 val.
Įėjimas nemokamas. Vaikai į muziejų neįleidžiami.
4. Kankinimų muziejus
Privatus kankinimų muziejus Amsterdame yra vienas siaubingiausių ir kraupiausių, bet kartu ir įdomiausių muziejų visame mieste. Jame sukaupta didelė viduramžių kankinimo metodų ir įrankių kolekcija. Rūsyje esantis kankinių muziejus panardina lankytojus į grėsmingą vėsoką prietemą. Lankytojus apgaubia dejavimai, verkimai, šnibždesiai, klyksmai ir lašėjimo garsai, kurie iš karto asocijuojasi su kraujo lašais.
Kol akys pripranta prie prietemos, už kiekvieno kampo ryškėja vaškinės žmonių figūros, kurios yra stebėtinai tikroviškos. Kankiniai su išvirtusiomis žarnomis, prižiūrėtojas, į aukos gerklę pilantis karštą aliejų ar nelaimėliui raunantis liežuvį, žmonės be galvų, prietaisai nagams lupti ar traiškyti kaukolei... visa tai stulbina net visko mačiusius ir patyrusius žmones. Muziejuje galima pamatyti kankinimo siaubus, egzistavusius Europoje mažiau nei prieš du šimtmečius.
Adresas: Museum of Medieval Torture Instruments, Damrak 33 1012 LK Amsterdam
Darbo laikas: kasdien nuo 9.00 iki 22.00 val.
Bilieto kaina: 12,50 eurų suaugusiems ir 6 eurai – vaikams
5. Sekso muziejus
Amsterdam.info nuotr./Keisčiausi ir ambicingiausi Amsterdamo muziejai. Jie tikrai verti jūsų dėmesio |
Šis muziejus yra vos 2 minutės kelio nuo centrinės Amsterdamo stoties. Jame rasite didelę erotinio meno kolekciją ir didelį kitų intymių eksponatų pasirinkimą. Nuo plačios literatūros kolekcijos iki sekso iliustracijų. Erotinė tapyba, fotografija, sekso objektai ir pan. – visa tai turistų dėmesiui pristato „Sekso muziejus“.
Ir nors Olandija garsėja savo laisve, tačiau šis muziejus iki šiol yra prieštaringai vertinamas. Jis tikrai labai lankomas ir intriguojantis. Čia išvysite ne tik įvairiausių formų ir dydžių figūras, besimylinčias įvairiausiomis pozomis, bet ir rasite naudingos literatūros, informacijos bei lytinio švietimo nuorodų.
Adresas: Damrak 18 Amsterdam
Darbo laikas: kasdien nuo 9.30 iki 23.30 val.
Bilieto kaina: 4 eurai. Amžiaus cenzas: 16 metų.
6. Mirusiųjų muziejus
Amsterdamo „Uitvaart Tot Zover“ („Ir taip toli“) muziejus skirtas olandų laidojimo papročiams, ritualams, emocijoms, susijusioms su mirties neišvengiamumu ir mirusiųjų atminimu. Paprasčiau tariant, šis muziejus skirtas įvairioms mirties ir laidotuvių detalėms.
Pirmojoje salėje pasakojama apie skirtingą įvairių laikų požiūrį į mirtį ir patį mirusįjį. Antrojoje salėje stovi 7 karstai, iliustruojantys skirtingų etninių grupių ir tikėjimų laidojimo tradicijas: katalikų, protestantų, judėjų, musulmonų, kreolų, kinų ir pan. Muziejuje yra ir pirmųjų Olandijos kremavimo namų maketas. Ekspoziciją užbaigia miniatiūrinės automobilių laidotuvės. Dėmesio vertos ir šalia muziejaus esančios civilinės kapinės bei prie jų esantis parkas.
Adresas: Kruislaan 124, 1097 GA Amsterdam
Darbo laikas: kasdien išskyrus pirmadienį nuo 10.00 iki 17.00 val.
Bilieto kaina: 5,50 eurų, vaikams nemokamai
7. Fluorescencinio meno muziejus
Amsterdam.info nuotr./Keisčiausi ir ambicingiausi Amsterdamo muziejai. Jie tikrai verti jūsų dėmesio |
Viename tamsiame Amsterdamo privačių namų rūsių galima stebėti tūkstančius fluorescencinių šviečiančių akmenų. Tai pirmasis ir vienintelis fluorescencinio meno muziejus pasaulyje. Duris lankytojams jis atvėrė 1999-aisiais. Muziejus priklauso Nickui Padallino, fluorescencinio meno entuziastui. Jis yra ir šiuo muziejaus gidas ir jo kuratorius.
Pirmame muziejaus aukšte veikia paveikslų galerija, kurioje galima įsigyti tamsoje švytinčių paveikslų. Muziejaus ekspozicija dalinama į tris dalis. Pirma – asmeninė dirbtinių ir organinių fluorescencinių medžiagų kolekcija. Po šią patalpą galima vaikščioti tik avint minkštas šlepetes, kad netyčia lankytojų batai nesubraižytų mineralų. Apačioje, meno uoloje, kiekvienas lankytojas net ir nenoromis tampa ne tik stebėtoju, bet ir meno kūrinio dalimi. Kita muziejaus dalis skirta švytinčių mineralų kolekcijai, suvežtai iš viso pasaulio. Šio namo rūsyje yra skulptūrų, iškaltų iš dirbtinių fluorescencinių mineralų – ledynas, Žemė, Šivos statula, dangus ir kt. Dar kitoje salėje eksponuojami organiniai fluorescenciniai dariniai ir mineralai.
Adresas: Museum of Fluorescent Art: Electric Ladyland , Tweede Leliedwarsstraat 5 , 1015 TB Amsterdam
Darbo laikas: Antradieniais-šeštadieniais nuo 13.00 iki 18.00 val.
Bilieto kaina: 5 eurai, vaikams iki 12 m. nemokamai.