13 vietų Tunise, priversiančių įsimylėti šią šalį

Tunisas yra tarsi chameleonas: lankant kai kurias šios šalies vietas gali suabejoti – čia Afrika ar Europa?
Sidi Bou Saidas
Gidė Vita Kazlaučiūnaitė / Liucijos Mazaliauskaitės nuotr.

Spalvingi pajūrio miesteliai su savo mėlynai baltais namukais primena tikrai ne juodąjį žemyną – greičiau Graikiją ar Kretą. O viduryje dykumos stovintys vieno didžiausių pasaulyje antikinio teatro griuvėsiai vėl supainioja mintis: kaip galėjo toks statinys atsirasti viduryje niekur?

Būtent toks kontrastingas Tunisas prieš daugiau nei 5 metus užbūrė kelionių vadovę Vitą Kazlaučiūnaitę. Tarptautinėje kelionių ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur“ apie Tunisą pasakojusi „Novaturo“ atstovė užtikrino – aplankius tinkamas vietas, Tunisas užburs taip, kad jo vaizdiniai iškils net praėjus ne vieneriems metams po atostogų.

Vietos Tunise, kurias privaloma aplankyti

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gidė Vita  Kazlaučiūnaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gidė Vita Kazlaučiūnaitė

Anot V.Kazlaučiūnaitės, Tuniso „perlus“ galima apžiūrėti per 2 dienas.

Svarbiausia tinkamai susidėlioti maršrutą ir tiksliai žinoti, ko ieškai – pažintinės kelionės ar poilsinės.

Jei pastarosios – užteks aplankyti kurortinius šalies miestus Susą ar Hamametą. Juose visi tikrai ras užsiėmimų – ir šeimos, ir naktinio gyvenimo mylėtojai.

Jei vis dėlto norite daugiau nei poilsio, siūlome aplankyti šias 7 vietas, pabrėžiančias Tuniso kontrastus. 

1. Bardo muziejus. Nacionalinis Bardo muziejus yra visai šalia Tuniso sostinės – to paties pavadinimo miesto Tuniso (3-4 km nuo miesto). Arabijos bėjaus muziejuje sukaupta gausi eksponatų kolekcija – nuo priešistorinio laikotarpio iki dabarties. Didžiausias įspūdis – mozaikos: grindinės, sieninės, ant lubų. Jų nėra ko lyginti su, pavyzdžiui, Sicilijos ar Maroko. Muziejuje taip pat eksponuojami įvairūs archeologiniai radiniai, unikalūs papuošalai, buities daiktai. 

2. Kartagina – taip pat šalia Tuniso. Išlikę III-IV a. šventyklų, romėniškų būstų griuvėsiai. Verta pažymėti, kad šiame mieste gimė garsusis karys Hanibalas. 46-aisiais mūsų eros metais Julijus Cezaris Kartaginoje buvo įkūręs savo karinę bazę – tai buvo didžiausia bazė šiame regione. 

Deja, ilgus metus karingais kariais garsėjęs miestas neatsilaikė ir po trečiojo punų karo buvo visiškai sugriautas bei sudegintas. Pasakojama, kad tuomet Kartaginos žemė buvo užpilta druska, kad net žolė neaugtų. Miestas liko vaiduokliu.

Šiandien Kartaginoje esantys griuvėsiai mena didžiuosius Kartaginos klestėjimo laikus.

Bardo muziejaus interjeras
Bardo muziejaus interjeras

3. Sidi Bou Saidas. Atvykus į šį Tuniso miestą suabejosite: čia Afrika ar Graikija, o gal – Kreta?

Tokie pat balti namai, su mėlynomis langinėmis. Galbūt dėl to miestas it magnetas traukia menininkus – dailininkus, rankdarbių meistrus, amatininkus.

Tai, kad jie čia gyvena ir kuria, džiugina turistus, mėgstančius Sidi Bou Saide pirkti unikalius rankų darbo dirbinius.

Jaukus miestelis įsikūręs ant kalvos – nuo jo atsiveria nuostabi jūros ir Tuniso apylinkių panorama. Lankantis Sidi Bou Saide rekomenduojama paragauti tunisietiškos arbatos – juodos, labai saldžios, kuri pagardinta mėtos lapeliu ir kedro riešutais.

Kedro riešutai pakyla į paviršių ir geriant arbatą juos kramtant sukuriamas nepakartojamas derinys.

4. Duga – geriausiai išlikęs antikinis miestas Tunise. Jame iki šiol galima apžiūrėti Jupiterio šventyklą, romėniškas pirtis, gynybines sienas, arkas. Tai miestas tiems, kurie mėgsta antikinius dalykus ir kuriems nereikia jūros – Duga yra arčiau dykumos. 

5. Monastyras – vienas turistiškiausių miestų, kurortas, esantis netoli jau minėto Suso. Tad apsigyvenus jame galima sėsti į tuktuką arba autobusą ir keliauti į Susą.

Monastyras gali didžiuotis nuostabiu senamiesčiu – medina, kuriame tradiciškai įsikūręs turgus, mažos parduotuvės, kavinės. Čia bėga vietinių gyvenimas.

Monastyre yra ir rybatas – tvirtovė – kontrolės postas. Miestas žymus ir tuo, kad jame gimė pirmasis Tuniso prezidentas Habibas Bourguibas. Jis ten ir palaidotas.

6. Sacharos dykuma.  Pirma mintis prakalbus apie Tunisą turbūt ir yra Sacharos dykuma. Didžiausia pasaulyje dykuma tęsiasi per 11 valstybių, kurių viena – Tunisas. 

Tuniso dykuma kitokia nei, tarkime, Egipte. Smulkus kvarcinis smėlis padaro ją gyva, keliaujančia. Vėjai formuoja kopas, todėl Tunise dykuma kasdien kitokia: tai, ką pamatėte šiandien, ryt neberasite. 

Keliauti po dykumą siūloma kupranugariais. Galima pasirinkti vsos dienos kelionę, tačiau V.Kazlaučiūnaitė pataria apsiriboti 15-20 minučių: „Kelionė bus sudėtinga, kadangi sėdėdami ant kupranugario eisite per kopas ir nuolat judėsite aukštyn-žemyn. Iš patirties galiu pasakyti, kad 4 val. ant kupranugario Sacharos dykumoje yra per daug“.

Tyrinėti Sacharą Tunise galima ir keturračiais motociklais. Tačiau tuomet būtina turėti patikimą vedlį. Juk kelionė vyks nepažymėtais keliais. 

7. El Džemo teatras. Dykumoje galima aplankyti daug objektų. Kai kurie jų smėlio tyruose tokie netikėti, kad sunku suprasti, kokiu tikslu atsirado. Toks yra El Džemo teatras – trečias pagal dydį antikinis teatras (didžiausias – Romos Koliziejus).

Kiek žmonių gyvendavo mieste, būdavo sprendžiama iš teatro. Didžiulis El Džemo teatras pastatytas ne strateginėje vietoje – ne prie jūros, ne prie upės, požeminiai vandenys sūrūs, medžiagos vežtos iš už 30 km. Tačiau iš jo dydžio matyti, kad anuomet Tydros mieste gyveno daug žmonių. 

Istorikai iki šių dienų neturi atsakymo, kodėl šioje vietoje buvo pastatytas toks didelis teatras. Jo dydis net lankant griuvėsius atima žadą. Ypač nusileidus į požemius. 

Keliauti po dykumą siūloma kupranugariais. Galima pasirinkti vsos dienos kelionę, tačiau V.Kazlaučiūnaitė pataria apsiriboti 15-20 minučių: „Kelionė bus sudėtinga, kadangi sėdėdami ant kupranugario eisite per kopas ir nuolat judėsite aukštyn-žemyn. Iš patirties galiu pasakyti, kad 4 val. ant kupranugario Sacharos dykumoje yra per daug“.

Dabar šioje vietoje yra nedidelis miestas, nutolęs nuo civilizacijos. Praktiškai visi gyventojai dirba turizme – daugiau nelabai yra ką daryti – juk miestas dykumoje. 

Birželį ir liepą El Džemo teatre vyksta kamerinės muzikos koncertai. Žvaigždėtas dangus, mėnulis kabantis virš scenos ir nuostabi muzika – toks reginys nepakartojamas. 

8. Matmatos miestas. Matmatos miestas garsus vietinių gyventojų būstais. Berberai, vietiniai gyventojai, iki šiol gyvena po žeme.

Kodėl jie stato tokius namus? Priežastys kelios.

Pirmiausia dėl saugumo. Kita priežastis – klimatas. Dienomis labai karšta (40 laipsnių šilumos), o vakarai dykumoje vėsūs (10 laipsnių).

Todėl Tunise auga daug datulių – joms reikalingas temperatūrų kontrastas.

Pirmas įspūdis užsukus į berberų namus – urvas. Tačiau nesuklyskite – šiuolaikinių daiktų ir net prabangos juose nemažai. Už užtrauktų užuolaidų matyti šaldytuvai, buitinė technika ir net plazminiai televizoriai. 

Berberai savo namų nesutinka palikti net įsigaliojus Tuniso Vyriausybės sprendimui, draudžiančiam vietiniams gyventi urvuose. Po liūčių iš smiltainio pastatyti namai neretai sugriūna – buvo ne vienas tragiškas įvykis. 

Tačiau į naujus, valstybės skirtus būstus, berberai persikėlė trumpam – tik tol, kol susitvarkė senuosius namus. 

Turistai turi galimybę aplankyti ne tik vietinius berberus ir apžiūrėti jų namus, bet ir apsigyventi juose – yra sukurti panašūs viešbučiai po žeme. 

9. Duzas. Nuo šio miesto prasideda smėlėtoje dykuma. Vietiniai vadina Duzą vartais į dykumą (mieste yra padaryti simboliniai vartai).

Duzas – oazės miestas, kurio gyventojai užsiima žemdirbyste – augina datules, vynuoges, abrikosus. Atvykus ten derliaus ėmimo metu vietiniai pasidalins ką tik nuskintomis gėrybėmis. Patikėkite – jų skonį prisiminsite ilgai. 

10. Chot et Dzerit ežeras. Šis ežeras gali būti laikomas Tuniso vizite kortele. Turistams  jis įsimena dėl savo rausvos spalvos, kuri ypač paryškėja tekant saulei (kai kurios kelionių agentūros būtent tokiu metu organizuoja ekskursijas prie šio ežero – aut. past.). 

Ežere kasama druska, po jį galima po pasivaikščioti, paragauti vandens, nusiplauti rankas ar atminimui parsivežti gabalėlį druskos iš šio įspūdingo ežero. 

11. Kairuanas. Tunisas – musulmoniška šalis, todėl viešint joje neišvengsite islamo temos. Ieškant stipriausių potyrių religine tema reikėtų užsukti į Kairuną, kuris yra trečias pagal religingumą musulmonų miestas pasaulyje.

Įdomu tai, kad didžiausios mieste esančios mečetės statybai buvo panaudotos ir senosios romėniškos kolonos, laikiusios antikinių šventyklų sienas.

Kairuanas garsėja ir tunisietiškais kilimais. Tai – vietinių verslas. Pirkti nebūtina, bet pamatyti – verta. Rankomis sukurtų kilimų lyginti su Irano kilimais neverta, tačiau jie vis dėlto meno kūriniai. 

Tuniso kilimai
Tuniso kilimai

12. Frigia zoologijos sodas. Keliaujant po Tunisą laukinių gyvūnų nepamatysite – net kupranugariai turi šeimininkus. Todėl, jei norite pamatyti gyvūnų, eikite į zoologijos parką, užimantį 36 ha plotą. 

Gyvūnai ten laisvi – tvora atitverti yra lankytojai, kurie gali stebėti natūralioje aplinkoje gyvenančius laukinius Afrikos gyvūnus. 

13. Thalasa terapija.  Kiekviena šalis garsėja savo grožio procedūromis. Tunisas – ne išimtis. Čia verta išbandyti Thalasa terapijos procedūras, kurios atliekamos su jūros vandeniu, dumbliais. 

Tai – antikos palikimas Tunisui ir į jį atvykstantiems svečiams. Thalasa terapijos centrai yra visuose Tuniso kurortuose. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų