Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

8 idėjos kalėdinėms kelionėms po Lietuvą ir dovanoms iš jų

Kalėdų karštinė įgauna pagreitį – vis dar nežinantiems, kaip nustebinti savo artimuosius, nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ kviečia prisiminti autentiškus Kūčių ir Kalėdų burtus, sudalyvauti rankų darbo dovanų dirbtuvėse ir savo artimiesiems įteikti magišką staigmeną iš kelionės po Lietuvą.
Muilo virimas Maišiagalos tradicinių amatų centre
Muilo virimas Maišiagalos tradicinių amatų centre

„Randantis vis daugiau iniciatyvų, kurioms rūpi tvarumas, populiarėjant lėtojo keliavimo filosofijai, autentiškumas tampa naująja prabanga. Todėl šiais metais, siūlydami kur nukeliauti Kalėdiniu laikotarpiu, norime pakviesti ne tik aplankyti tam tikrus šalies regionus, bet ir praleisti ten laiką. Sudalyvauti ekskursijose, edukacijose, kurias veda patys vietiniai ir sukurti dovaną ar atsiminimą iš molio, vaško, druskos ar šiaudo – prisiminti šventinius papročius, kurie keliauja iš kartos į kartą“, – sako vietinio turizmo ekspertė Neringa Sutkaitytė.

Kalėdinės kelionės po šalį ne tik suburia, bet ir užburia – tam, kad pramogų šventiniu laikotarpiu nepritrūktų ir šventės būtų ne tik veiklios, bet ir stebuklingos, „Keliauk Lietuvoje“ parengė sąrašą veiklų, kurios paskirstytos pagal 9 senuosius Kalėdinius burtus. Populiariausi magiški ritualai ir idėjos veikloms – žemiau.

1. Šiaudo burtas

,,... Buvo paprotys, pavalgius Kūčias, traukti iš po staltiesės šieno šiaudelį. Iš vienos pusės, ilgesnis šiaudelis sietas su tam asmeniui lemiamu ilgesniu gyvenimu, bet iš kitos, ypač merginoms ir moterims,— su jų daliai pasėtų linų derlumu...“

Kur galima prisiliesti prie magiško šiaudo?

Vladislavo Sirokomlės muziejuje (Vilniaus r.) ištisus metus organizuojami edukaciniai užsiėmimai, kurių metu dalyviai sužino, kaip paruošti šiaudų pluoštą, išmoksta gaminti šiaudinius žaislus ar šiaudinius sodus. Savarankiškai padaryti šiaudiniai dirbiniai puikiai pasitarnauja tiek kaip šventinė dekoracija, tiek kaip dovana.

Dzūkijos kraštas nuo seno garsėja amatais, darbščiais, draugiškais ir vaišingais žmonėmis, todėl kaimo turizmo sodyba „Šilas“ (Varėnos r.) kviečią žmonių svetingumą pažinti užsukant į įvairias edukacijas. Šiais metais, prieš pat Kalėdas, sodybos šeimininkai kviečia pasigaminti šiaudinę Kalėdų žvaigždę. Užsiėmimas tinkamas ir suaugusiems, ir vaikams.

 Laimos Saviščevienės nuotr./Šiaudinukų gamyba sodyboje Šilas
Laimos Saviščevienės nuotr./Šiaudinukų gamyba sodyboje Šilas

Nors įvairiose prekybos vietose apstu įvairių formų žaisliukų, tenka pripažinti, kad savo rankomis kruopščiai ir su meile pagamintas žaisliukas niekuomet neatstos pirktinio. Būtent tokį – sau ir artimiesiems siūlo pasigaminti bei susipažinti su eglutės puošimo tradicijomis, istorija, Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus.

2. Švaros burtas

„...Per Kūčias visi būtinai prausdavosi prišildyto vandens kubiluose. Tai irgi šventinis ritualas... Prieš miegą nusipraususios merginos veido nešluosto – laukia, kol išrinktasis sapne nušluostys. Kitos prie lovos palikdavo tą patį vandenį, kuriame pačios prausėsi, ir savo rankšluostį, kitos — dar nevartotą muilo gabalą...“

Kur galima prisiliesti prie švaros burto ir muilo gamybos?

Tradicinių amatų centras Houvalto dvare (Vilniaus r.), nuo Vilniaus nutolusiame 25 kilometrus, kviečia išbandyti įsikūrusį tradicinių amatų centrą ir išsivirti muilo. Gaminimo procesas taps ne tik puikia atsipalaidavimo priemone, tačiau leis patirti, kaip kadaise muilą gamindavosi mūsų proseneliai. Iš gamybos sugrįžę galėsite džiaugtis savo rankomis pagamintu ekologišku produktu arba nustebinti artimuosius jaukia dovana.

Gėlių inkliuzai, Lietuvos laukų ir miškų gėlės, augalai – mūsų šalies brangakmenis. Studija ,,Kvapnūs papuošalai" (Prienai) siūlo jais išpuošti savo gamybos muilą. Edukacijos metu šeimininkai pakviečia ir levandų sirupo degustacijai. Į užsiėmimą priimamos grupės iki 15 žmonių, todėl paskirti kelionę į Prienus ir pasimatymą savo šeimai – tai tobula vieta.

3. Molio burtas

„...Padėdavo ant stalo rožančių, rūtos šakutę, duonos ir žiedų, ir kiekvieną užvoždavo lėkšte. Paskui nežiūrėdamos liesdavo lėkštę. Jei pasitaikė žiedas — greit ištekės, rožančius — liks netekėjusi, duona — teks ubagais išeiti, rūta — ištekės, bet dar negreit...“

Kur galima prisiliesti prie molio burto ir pasigaminti savą molinuką?

Prisilietimas prie molio – visuomet būna magiškas. Sakoma, kad tai atstoja meditaciją, grąžina ramybę, o molį lipdant šeimoms – pasitikėjimą vienas kitu. Tokį užsiėmimą, pasivaikščiojus po Anykščių apylinkes, siūlo tradicinės keramikos dirbtuvė „Amatų kalnelis“ (Anykščių r.). Vedamose pamokose mokoma pasigaminti dubenėlį, puoduką, ąsotį, puodynę ar Kalėdinį žaisliuką. Vėliau – darbai išdegami archajiškąja raugo technika ir grąžinami autoriams.

Tiems, kurie turi mažiau laiko, o molio lipdymas – ne prie širdies, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka (Šiaulių r.) kviečia į puodelio dekoravimo dirbtuves. Čia, kitaip nei įprastai, mokoma dekoruoti baltų simboliais. Šis užsiėmimas puikiai tiks keliaujantiems su vaikais.

Mūšos tyrelio Laumė ištisus metus kviečia į įvairias kelionių terapijas Laumės sodyboje (Joniškio r.), todėl šventinis ar žiemos laikotarpis – ne išimtis. Magiškiausiu metų laiku Laumė kviečia į Taškavimo terapiją ant puodelių, į kurią galėsite pasinerti po pasivaikščiojimo Mūšos tyrelio pažintiniu taku.

Pilno sąrašo burtų ir veiklų keliaujant Lietuvoje šventiniu laikotarpiu ieškokite ČIA. Tiesa, per Kalėdas žiemos magija nesibaigia – smagiai ir jaukiai praleisti laiką daugumoje paminėtų vietų galite net ir dovanų maratonui pasibaigus.

Informacija parengta pagal VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ ir turizmo informacijos centrų medžiagą. Tekste panaudotos citatos iš Juozo Kudirkos knygos „Kūčių naktis“ ir „Lietuvių kalendorinės šventės“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos