Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Akmenų „užkalbėjimas“, grikinės babkos kepimas ir kiti senovės amatai – jau pasiekiami ranka

Ar esate kada bandę „užkalbėti“ akmenį ir jį paversti sėkmę nešančiu talismanu? To galima išmokti edukacinio užsiėmimo metu Trakų krašto tradicinių amatų centre. Taip pat sužinosite, kuo simbolis skiriasi nuo ženklo, nagrinėsite spalvų reikšmes, gilinsitės į baltiškus ženklus, ieškosite sau tinkančių simbolių ir užkoduosite sėkmę.
Trakų krašto tradicinių amatų centras
Trakų krašto tradicinių amatų centras / Partnerio nuotr.

Trakų krašto tradicinių amatų centre galima išsirinkti iš daugiau nei trisdešimt skirtingų siūlomų edukacinių programų. Naudingus įgūdžius padės pralavinti įvairių amatų meistrai. Čia kiekvienas norintis gali išmokti velti vilną, gaminti muilą, austi juostas ar kilimėlius. Papuošti namus gali pamokėlių metu pagaminti dekoratyviniai meno dirbiniai: šiaudiniai sodai ir žaisliukai, iš medžio drožti angeliukai ar žolynais inkrustuoti medinaičiai.

Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras
Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras

Jei norite ugdyti pažinimo ir meninius gebėjimus, rinkitės baltiškų papuošalų gamybos programą. Ji skirta susipažinti su žalvarinių baltiškų papuošalų gamybos technikomis. Tai viena iš sričių, kuri padės atskleisti, kaip žmonės gyveno senovėje ir iš arčiau pažinti lietuvių šaknyse glūdinčią kultūrą. Užsiėmimo metu susipažinsite su pradinėmis baltiškų papuošalų gamybos technologijomis ir galėsite pasigaminti papuošalus, kuriuos nešiojo baltai prieš tūkstantį metų: pasagines seges, smeiges, įvijinius žiedus ir kita.

Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras
Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras

Edukacinės programos trunka nuo vienos iki kelių valandų ir gali vykti lietuvių, rusų, lenkų ar anglų kalbomis. Norintiems dalyvauti pamokėlėse reikia užsiregistruoti telefonu ar interneto svetainėje prieš atvykstant. Beje, kiekvienam edukacinės programos dalyviui įteikiamas pradedančio amatininko pažymėjimas.

Trakų krašto tradicinių amatų sąrašas taip pat negali apsieiti be virtuvės lobyno. Taigi norintiems susipažinti su dzūkų, totorių, karaimų bei gruzinų virtuvių ypatybėmis ištisus metus siūlomos įvairios kulinarinės praktikos pamokėlės.

Specialių pamokėlių metu centro lankytojams suteikiama galimybė atskleisti karaimiškų kibinų kepimo ar chamur dolma – naminės koldūniukų sriubos – virimo paslaptis. Taip pat pavyks sužinoti, koks patiekalas yra totorių čak-čak, gruzinų chačiapuri ar chinkali. Su dzūkų kepimo gaminių ypatumais kviečiama susipažinti senovinėje krosnyje iškepant dzūkišką duonelę, grikinę babką, naminius meduolius ar riestainius.

Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras
Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras

Dzūkijos nederlingose žemėse grikių babka buvo ir tebėra ypatingas patiekalas. Tai – grikinių miltų apvalus šventinis pyragas, būdingas tik dzūkų regionui. Edukacijos metu susipažinsite su babkos kepimo tradicijomis, ją kartu su šeimininke pasiruošite ir išsikepsite. O kol babka keps, išgirsite pasakojimą apie grikių atsiradimą Lietuvoje, pasimokysite dzūkų krašto dainų, muzikinių žaidimų.

Vilniaus rajone Houvalto dvare įsikūrusį tradicinių amatų centrą galima aplankyti Maišiagalos miestelyje. Jis įsikūręs klasicistinio stiliaus dvare, kuris pripažintas vietinės reikšmės kultūros paminklu. Tradicinių amatų centre pristatomos Vilniaus krašto tradicijos, papročiai ir senieji amatai. Atvykus į centrą galima dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose tiek vaikams, tiek suaugusiems, iš arčiau susipažinti su liaudies menu bei kultūra.

Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras
Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras

Tautodailininkai bei vietos folkloro žinovai tradicinių amatų centre lankytojams siūlo įvairius edukacinius užsiėmimus. Daugiau nei dešimties skirtingų amatų specialistai padeda vaikams ir suaugusiems susipažinti su naudingais amatais bei įsigilinti į jų subtilybes. Medžio drožėjas, karpinių meistrė, muilo gamintoja bei stalius noriai dalinasi savo amato žiniomis. Taip pat kviečiama pasimokyti žvakių liejimo, pynimo iš šiaudų, vilnos vėlimo ar keramikos amato.

Šiandien Lietuvoje populiarus karpymo amatas. Karpant per tautosakos ir gamtos motyvus išreiškiamas asmeninis santykis su pasauliu. Karpinių temos varijuoja nuo gamtos motyvų, verpstės, keramikos ornamentų iki angelų tematikos. Edukacijos metu galima susipažinti su popieriaus karpinių istorija, specifika ir jų kūrimo priemonėmis bei įrankiais, išmokti pagrindinių popieriaus karpinių kūrimo technikų, išbandyti įvairius motyvus ir pritaikymo galimybes.

Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras
Partnerio nuotr./Trakų krašto tradicinių amatų centras

Interneto svetainėje www.exploretrakaivilnius.lt atrasite dar negirdėtų faktų apie lankytinus objektus Trakų ir Vilniaus rajone. Taip pat galėsite išsirinkti iš įdomių ir netikėtų maršrutų savo laisvalaikiui. Jei išbandėte visus siūlomus, tuomet galėsite susidėlioti asmeninį maršrutą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai