Vardą suteikianti kaukolė ir vaikus nešančios varlės
Asmat pavadinimas kurį laiką buvo naudojamas kaip kanibalų sinonimas. Dar prieš atvykstant misionieriams čiabuviai valgydavo su kirmėlėmis sumaišytas nužudytų priešų smegenis. Kritusiojo kovoje kaušas buvo itin garbinamas ir neretai prilyginamas altoriui – kaulus naudodavo net vietoj pagalvės.
Anot vietinių, moteris pastodavo tik tuo atveju, jei žalia medžiuose gyvenanti varlė nusileisdavo jai ant peties.
Žudymas buvo neatsiejama kiekvieno vyro gyvenimo dalis. Berniukui vardą suteikdavo tik po to, kai pastarasis į kaimą parnešdavo kaukolę. Nenuostabu, jog Asmat narius praminė galvų medžiotojais.
Kovoti paprastai pradėdavo vos dešimties sulaukę berniukai, tad maži vaikai buvo laikomi bevardžiais.
Asmat genties žmonės šeimas planuodavo mums kiek neįprastu būdu. Tėvai dukras pažadėdavo dar kūdikystėje, tačiau dėl aukšto mirtingumo lygio tokie mainai dažnai neįvykdavo. Čiabuviai didelę reikšmę teikė gamtai. Anot vietinių, moteris pastodavo tik tuo atveju, jei žalia medžiuose gyvenanti varlė nusileisdavo jai ant peties.
Muziejaus eksponatuose gyvenančios dvasios
Saloje apsigyvenę misionieriai daug dirbo su kanibalais, tad dabar čiabuvius galima aplankyti be baimės. Šiuo metu Asmat gentis glaudžiasi beveik 100 nedidelių kaimų. Dauguma jų gyvena ilgose, kartais net 28 metrus siekiančiose siaurose trobelėse. Pasikeitė ir mitybos įpročiai – vietoj priešų smegenų valgo moliuskus, sraiges ar nuo sago palmės lapų nurinktas vabzdžių lervas.
Asmat gentyje tikima, kad jie buvo išdrožti iš medžio, o gyvybės įpūtė būgnų skambesys. Gentainiai garsėja drožiniais – skobia įvairiausiais ornamentais išpuoštas valtis, statulas ir skydus.
Net ir mažiausias raižinys pavadinamas mirusiojo vardu, kadangi tikima, jog į jį iškart įsikūnija velionio siela.
Kiekvieną spalį saloje vyksta festivalis, skirtas pagerbti vietinių meną. Įspūdingiausi darbai keliauja į garsių muziejų ar kolekcininkų rankas, taip pat juos galima įsigyti šventės metu rengiamame aukcione.
Nors Asmat žmonėms vis dar klijuojama kanibalų etiketė, laikai pasikeitė – nemažai šios genties jaunuolių sutinkami Europos ir Azijos universitetuose. Grįžę į gimtas vietas jie stengiasi pritaikyti įgytas žinias, tačiau panašu, kad džiunglių tankmėje įsikūrę gyventojai savo tradicijų atsisakys negreit.
Tuo itin džiaugiasi ekstremalių pojūčių ištroškę keliautojai, saloje nusikeliantys šimtus metų atgal.
Egzotinių kelionių specialistai – kelioniuakademija.lt