Linkėdami sėkmės ir stiprybės lietuvei alpinistei Editai Nichols, kaip tik šiuo metu kopiančiai į aukščiausią pasaulio viršūnę, pasakojame apie žmogaus dvasios ir valios stiprybės pavyzdį – Eriką Weihnmayerį, kuris ne tik įkopė į Everestą, bet ir pervažiavo dviračiu visą Vietnamą ir įkopė į septynes aukščiausias septynių žemynų viršūnes.
Didrik Johnck nuotr./Erikas Weihnmayeris – neregys, užkariavęs Everestą |
JAV Nacionalinė aklųjų federacija parėmė dvi Eriko ekspedicijas į Himalajus: įkopimą į Ama Dablam viršūnę, kuri laikoma pačia gražiausia Žemėje (šis įkopimas buvo treniruotė prieš kopiant į Everestą), taip pat parėmė 2001 m. įkopimą į Everestą. Aklųjų federacija šiais įkopimais norėjo atkreipti žmonių dėmesį į aklųjų sugebėjimus, pakeisti nusistovėjusį visuomenės požiūrį ne tik į akluosius ir jų sugebėjimus, bet ir į kiekvieno žmogaus sugebėjimu apskritai.
Didrik Johnck nuotr./Erikas Weihnmayeris – neregys, užkariavęs Everestą |
Taigi, 2001 m. gegužės 25 dieną, aukščiausią Pasaulio viršukalnę. Tada jam buvo 34 metai. Be to, taip jis tapo vienu iš mažiau kaip 100 žmonių, įkopusių į visas septynias aukščiausias Žemės viršukalnes – po vieną kiekviename iš septynių žemynų. 2002 m. rugsėjo 5 dieną jis užbaigė šių neįtikėtinų įkopimų virtinę ir atsistojo ant aukščiausio Australijoje Kosciuškos kalno.
Didrik Johnck nuotr./Erikas Weihnmayeris – neregys, užkariavęs Everestą |
Erikas dirba mokytoju vidurinėje mokykloje ir imtynių treneriu. Jo atvaizdas puošė „Time“, „Outside“, „Climbing“ žurnalų viršelius. Jis dalyvavo keliose televizijos laidose – Oprah Winfrey Show, NBC Today, Tonight Show, Nightly News su Tomu Brokaw. Be kita ko, Erikas ne vien pasaulinio masto sportininkas, jis dar ir vienos geriausiai perkamos knygos „Paliesti Pasaulio stogą“ autorius.
Eriko regėjimas pradėjo silpnėti, kai jam buvo treji, o jau sulaukęs 13-os berniukas nieko nebematė. Tačiau nepaisydami berniuko aklumo jo tėvai nepasidavė ir nutarė auklėti sūnų kaip ir anksčiau. Jie neatidavė jo į specialią mokyklą akliesiems, todėl visą laiką vaikas mokėsi ir augo tarp sveikų vaikų. Ir ne šiaip mokėsi, jis pirmavo tarp jų.
Didrik Johnck nuotr./Erikas Weihnmayeris – neregys, užkariavęs Everestą |
Pirmą kartą alpinisto šalmą jis užsidėjo akliesiems skirtoje sporto stovykloje „Carroll Center for the Blind“, Masačiusetso valstijoje. Nuo to laiko alpinizmas tapo jo didžiaja aistra. Amerikietis mano, jog tie, kurie tvirtina į kalnus kopiantys dėl kerinčio gamtovaizdžio, mažų mažiausiai kalba nesąmones. Pasak alpinisto, niekas vien dėl gražaus vaizdo nekęs šalčio ar begalinio fizinio krūvio. Į kalnus kopiama dėl savirealizacijos ir partnerystės jausmo.
Erikas savo knygoje sako: „Kai aš kopiu į kalnus, mano akimis tampa rankos. Jos tarsi skenuoja uolos paviršių. Viena ranka radęs už ko užsikabinti, tiesiu kitą ir taip pamažu kopiu aukštyn. Vienintelis sunkumas – aš nieko nematau aukščiau savo rankų.“
Savo didžiosios aistros amerikietis neatsisako ligi šiol. Kiekvienais metais įvairiuose pasaulio kontinentuose jis įveikia vis naujus maršrutus.
Aklas alpinistas yra vedęs, turi dvejų metų dukterį Emą.