AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečet |
Architektūros šedevras Didžioji Šeicho Zaido mečetė skirta steigėjui ir pirmajam JAE prezidentui – šeichui Zaidui bin Sultan Al Nahyan. Mečetė oficialiai atidaryta Ramadano mėnesį 2007 metais. Kartu su Jumeirah mečete Dubajuje, ji priima ne tik musulmonus, bet ir kitatikius. Šeichas Zaidas norėjo pastatyti pačią didžiausią pasaulyje mečetę, tačiau maldininkai ir musulmonų pasaulio dvasiniai vadovai jam to padaryti neleido, teigdami, jog negalima keisti šventųjų miestų tvarkos, todėl Meka ir Medina turi ir toliau išlaikyti svarbesnį vaidmenį bei turėti didesnius maldos namus.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečetė |
Įspūdingų mastų mečetės statybas 1990-ųjų pradžioje pradėjo JAE šeichas Zaidas bin Sultan Al Nahyan‘as, tačiau jas po gero dešimtmečio užbaigė jau jo sūnus Khalifas bin Zaidas Al Nahyan‘as, antrasis JAE prezidentas.
Arabų mečetę statė visas pasaulis – didžiausias pasaulyje paauksuotas, brangakmeniais puoštas šviestuvas buvo pagamintas Vokietijoje, pagrindinis mečetės kilimas – iš Irano, marmuras – iš Italijos, o inžinieriai – iš JAV.
Atskirai reikia paminėti mečetės šviestuvą, kuriuo papuošta pagrindinė mečetės salė. Tai vienas didžiausių pasaulio šviestuvų. Jo plotis siekia 10 m, o aukštis – 15 m. Jos dalys buvo gaminamos Vokietijoje, stiklas – Austrijoje, o pati konstrukcija išpuošta „Svarovski“ kristalais.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečetė |
Mečetės sienose išrašyti 99 Alacho vardai: Visagalis, Visažinis, Visa atleidžiantis ir t.t. Juos išdegino specialiu lazeriu – tai puikus tradicinio meno ir šiuolaikinių metodų derinys, kuris, be kita ko, būdingas ir visam JAE gyvenimui.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečetė |
O mečetės grindis dengia didžiausias pasaulio kilimas. Jis sveria 47 tonas, o jo plotas siekia 5 627 kv.m. Prie šio kilimo audimo dirbo 1 200 audėjų iš Irano. Kilimas išaustas iš 2 mln. mazgelių, į mečetę jis pristatytas dalimis, kurios tarpusavyje sujungtos jau vietoje.
Didžioji Šeicho Zaido mečetė stulbina žmones savo nepaprasta architektūra, sniego baltumo marmuru ir nepriekaištingu dizainu. Dėl savo didybės ir projekto išlaidų, mečetė yra laikoma viena didžiausių ir reikšmingiausių musulmonų šventyklų visame pasaulyje.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečet |
Ekskursijas vedantys gidai lankytojams pasakoja, jog iki šios šventyklos statybų Persų įlankoje plaukioję kruiziniai laivai net neužsukdavę į Abu Dabį. Tačiau dabar nei vienas jų nepraplaukia nesustojęs pasigrožėti į arabų architektūros perlą.
Vienu metu Didžiojoje Šeicho Zaido mečetėje gali sutilpti iki 40 000 žmonių. Pagrindinė maldos salė skirta 7 000 besimeldžiančiųjų vienu metu. O du kambariai šalia gali dar sutalpinti po 1 500 žmonių kiekvienas. Vienas šių kambarių skirtas tik moterims. Mečetės minaretai į dangų stiebiasi per 107 m į viršų, o pats pastatas turi 1 066 kolonas.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečet |
Visoms moterims prie mečetės įėjimo išduodami abajai – juodos suknelės su prie jų derinamomis skaromis. Be kita ko, už mečetės teritorijos rengtis galima kur kas laisviau. Neįgudusioms turistėms suknelę užsidėti bei teisingai apsigaubti skara padeda specialiai tam čia dirbanti mergina.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Didžioji Šeicho Zaido mečet |
Pats Šeichas Zaidas palaidotas mauzoliejuje šalia mečetės. Įdomu tai, jog fotografuoti pačią mečetę galima kiek tik nori, o štai mauzoliejaus įamžinti neleidžiama. Taip dar kartą pagerbiamas mirusiojo atminimas.