Kelionių trūkumas – iš jų reikia sugrįžti!
Tarp psichologės įvardintų kelionių trūkumų – pokelioninė depresija, kuomet sugrįžtame į namie paliktus buities ar darbinius rūpesčius ir jaučiame liūdesį dėl savotiško atsisveikinimo su per keliones turėta laisve.
Prie kelionių neigiamybių A.Mažeikienė priskiria ir padidėjusius darbų kiekius, krūvius prieš išeinant atostogų ir sugrįžus po jų bei su tuo susijusius stresus.
Pasaulyje net egzistuoja poatostoginių skyrybų sindromas, nes kelionės žmones keičia.
„Kelionės bei jose patiriamos naujos situacijos atskleidžia kitas, kasdieninėmis sąlygomis gal nepasireiškusias žmonių savybes, todėl atsiranda rizika susipykti su draugais, o kartais – net ir išsiskirti su sutuoktiniu.
Pasaulyje net egzistuoja poatostoginių skyrybų sindromas, nes kelionės žmones keičia“, – sakė psichologė.
Sveikatos specialistai akcentuoja užkrečiamųjų ligų prevenciją
Natūralu, jog iš kelionių po svečias šalis parsivežame ne tik įspūdžių bei suvenyrų. Nors šiuolaikinė medicina daro stebuklus, tebėra tikimybė užsikrėsti maliarija, virusiniu hepatitu, šigelioze, vidurių šiltine, tymais.
Pavyzdžiui, pasaulyje kasmet apie 10 tūkstančių keliautojų, grįžusių iš kelionių, suserga maliarija ir apie 1 proc. žmonių, užsikrėtusių tropine maliarija, miršta.
Ir nors dėl sąlyginai nedidelio susirgimų masto, susijusio su turizmu, pasaulio ir Lietuvos sveikatos institucijos varpais nemuša, vis dėlto kartu su žmonėmis keliaujančių pavojingų ligų statistika stebima ir fiksuojama itin atidžiai, o prieš išvykstant į didesnės rizikos šalis rekomenduojama skiepytis ir imtis kitų atsargumo priemonių.
Vilniaus visuomenės sveikatos centras (VVSC) rekomenduoja skiepytis nuo hepatito A ir B, meningokokinės infekcijos, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, pasiutligės, erkinio encefalito, choleros, gripo, vidurių šiltinės ir kitų.
„Pavyzdžiui, keliaujant į Centrinę Afriką ir kai kurias Pietų Amerikos šalis yra privaloma pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, kitaip vadinamo geltonąja karštine.
Taip pat privalomas skiepas nuo meningokokinės infekcijos ir poliomielito vykstantiems į Meką (Saudo Arabija)“, – sakė VVSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė.
Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo mažiausiai 2-3 milijonus gyvybių.
Apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų kelionėse, kurios dažnai plinta per maistą ir aplinką, padeda ir tinkama higiena.
„Patariama kruopščiai plauti rankas muilu ir vandeniu prieš valgį, prieš maisto gaminimą, pasinaudojus tualetu.
Rekomenduojama gerti geriamąjį vandenį iš butelių.
Nepatariama pirkti ir vartoti maisto iš gatvės prekeivių, turi būti valgomas tik pakankamai gerai termiškai paruoštas maistas.
Prieš valgant termiškai neapdorojamus vaisius, daržoves, rekomenduojama juos kruopščiai nuplauti ir net nulupti“, – sakė G.Aleksienė.