Iš Kretos istorijos
Žodis Crete išvertus iš graikų kalbos reiškia „tvirta“ arba „valdančioji dievaitė“. Tai susiję su Minojo laikų kultūra ir civilizacija.
Šioje saloje gimė Dzeusas ir ilgą laiką ji buvo civilizacijos lopšys. Kretos turtinga istorija atsispindinti ir šiandien kasdieniniame kretiečių gyvenime. Senieji mitai pasakoja, kad Kronas prarijo savo sūnus, tačiau Dzeusas išsigelbėjo, nes vietoje jo prarijo akmenį.
Populiariausia legenda skelbia, kad Dzeusas miršta ir atgimsta kasmet. Jo galvos formą atkartoja kalnai už Herakliono, kurie yra iš tolo matomi.
Kiti mitai pasakoja, kad Dzeusas pamatė jaunąją Europą ir iš tos sąjungos gimė trys sūnūs, iš kurių stipriausias buvo Minas. Jis sukūrė nemirtingąją Minojo civilizaciją – vieną didžiausią pasaulyje.
Iš esmės Kretos istorijoje susipynusios legendos ir tikri faktai. Kur beeitume, visur girdime pasakojimus apie Minotaurą, Labirintą (Knoso rūmus), Tesėją... Tai buvo bronzos amžius, kurį žymus anglų mokslininkas archeologas Evansas pavadino mitinio veikėjo Minojo amžiumi. Jis vadovavo ir archeologiniams tyrimams Knoso rūmuose.
Minojo periodas truko 1500 m ir pasiekė labai aukštą išsivystymo lygį. Tuo metu Kretoje buvo pastatyta daugelis nuostabių statinių, rūmų. Tačiau salą sukrėtė siaubingas žemės drebėjimas, kuris nušlavė viską nuo žemės paviršiaus.
Vėliau iš dalies sala buvo atstatyta. Vėl pradėjo klestėti prekyba ir laivyba, raštas. Tačiau kitas žemės drebėjimas buvo dar žiauresnis – po jo neliko beveik nieko: tai buvo vulkano Santorinio saloje išsiveržimas. Po šio periodo sekė daugelis kitų periodų – Bizantiškasis, Venecijos, Turkijos, kol galų gale Kreta tapo vėl laisva ir nepriklausoma.