Atsistatydinęs popiežius sujaukė planus ne tik žemaičiams, tačiau ir viso pasaulio piligrimams

Romos popiežiaus Benedikto XVI-ojo atsistatydinimas sukėlė pasaulyje ne tik daug kalbų, bet ir atgaivino Romos gyvenimą. Apie ekonominį, turistinį ir piligriminį pagyvėjimą kalbama visų Europos šalių žiniasklaidoje, tuo metu kelionių organizatoriai bei religinių kelionių organizacijos tikina, kad vargu ar pasaulio piligrimai suspės suvažiuoti į naujojo popiežiaus rinkimus. Tradiciškai piligriminės kelionės į Romą rengiamos ir grupės renkamos Velykų laikui. Tai šiemet būtų kovo 31-oji.
Tikintieji Šv. Petro aikštėje
Tikintieji Šv. Petro aikštėje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau niekas nelaukė ir neplanavo popiežiaus atsistatydinimo. Todėl paankstinti kelionių, ar surinkti naujas grupes piligrimų, norinčių stebėti vyskupų konklavą iš arti, beveik neįmanoma.

Lietuvos piligrimai

Lietuvos piligirmų sąjungos pirmininkas Darius Liutikas pripažįsta, kad susidomėjimas kelionėmis kovo mėnesį tikrai yra išaugęs ir Lietuvoje. „Nėra kažkaip ypatingai, tačiau žmonių skambučių pagausėjimas ir noras keliauti į Romą tikrai jaučiamas. Ir jei ankščiau buvo grėsmė, kad grupės nesusidarys, tai dabar tikrai visos užpildytos ir kelionės tikrai vyks“, – teigė piligrimų vadas.

Piligrimų sąjungos vadovas pripažino, kad suorganizuoti greitai kelionę į Romą būtent dabar – labai sudėtinga. Kainos pakilusios, vietų nėra. „Daugelis kelionių jau suplanuotos daug anksčiau, viešbučiai užsakyti, tad su kainomis problemų tikrai nekils, o štai surinkti visai naujus turus būtų sudėtinga“.

Antra vertus, D.Liutikas pataria norintiems leistis tikrai į dvasinę kelionę, aplankyti šventas vietas, ramiai pasimelsti ir pajusti miesto dvasią, važiuoti kitu metu nei kovo mėnesį. „Pats buvau Romoje pasaulinio Taize piligrimų susitikimo metu. Minios žmonių, į visas septynias bazilikas patekti beveik neįmanoma, miesto gatvėse nuolat tave supa minios žmonių. Kai kuriems ta atmosfera ir žmonių gausa patinka, dalis nori paskutinį kartą pamatyti popiežių Benediktą XVI mojuojantį iš savo balkono, kiti lauks naujojo popiežiaus, tačiau norintys keliauti į tikrą piligriminę kelionę turėtų luktelėti kol nuslūgs šurmulys“, – teigia D.Liutikas.

Kelionių datos nesikeis

Štai kaimyninės Baltarusijos turizmo bendrovės, kasmet organizuojančios piligrimines keliones į Romą tikina, neplanuojančios keisti ekskursinių programų, jos bus vykdomos įprastu režimu.

„Mes turime keletą turų, į kuriuos įeina Romos, o kartu ir Vatikano lankymas. Tačiau ekskursija į Vatikaną turistams siūloma kaip papildoma galimybė už papildomą mokestį“, – tikina Natalija Solomatina, „Tur Parad“ bendrovės direktoriaus pavaduotoja.

Apskritai, kaimynų baltarusių turizmo įmonės neplanuoja organizuoti papildomų turų į Vatikaną nei vasarį nei kovą. Panašiai į netikėtą Benedikto XVI-ojo atsistatydinimą reagavo ir itin religingos Lenkijos turizmo agentūros. Lenkų žiniasklaidoje teigiama, kad popiežių pasikeitimas labai specifinis ir neįprastas įvykis. Betarpiškai jame dalyvauti stovint Šventojo Petro aikštėjė, klausytis varpų, melstis už senąjį ir naująjį popiežių ir laukti pasirodančių baltų dūmų norėtų daugelis lenkų.

Tačiau piligriminių kelionių organizavimas užima daug daugiau laiko nei keletą savaičių, o jo tikintieji ir kelionių organizatoriai neturi. Mat, pirmiausiai, vis dar neaišku, kuomet bus paskelbta konklavos pradžia. Taip pat neaišku, per kiek laiko bus išrinktas naujasis popiežius, o to nuspėti niekas negali.

Kalbama, kad vyskupų konklava turėtų įvykti kovo pradžioje. Dar vienu sunkumu organizuojant tokią teminę piligriminę kelionę į Vatikaną turizmo agentūros vadina konklavos trukmę, jos niekas negali nuspėti. Naujojo katalikų pasaulio vadovo rinkimai gali užtrukti ir tris dienas ir net keletą savaičių.

Tuo metu italų žiniasklaida, remdamasi Vatikano atstovais, skelbia, kad šiemet konklava užtrukti neturėtų ir pasauliui neteks ilgai laukti naujojo popiežiaus vardo. Be kita ko, viešbučių kainos Romoje jau šoktelėjo kone trečdaliu, o popiežiaus rinkimų metu Vatikane bus apribotas įėjimas į keletą itin svarbių tikintiesiems šventųjų objektų. Visa tai atbaido piligriminių kelionių organizatorius, daugelis kurių neplanuoja specialiai organizuoti piligriminio turo Benedikto XVI-ojo įpėdinio rinkimams.

Žemaičių kelionė – be priėmimo pas popiežių

Popiežiaus atsistatydinimas šiek tiek pakoregavo ir žemaičių šventės planus. 600 metų Žemaitijos krikšto sukaktį minintys tikintieji, vienu iš pagrindinių akcentų buvo suplanavę daugiau nei 600 žmonių kelionę į Romą ir susitikimą su popiežiumi. Kovo pradžioje į Romą ir Vatikaną vyksiantys žemaičiai dar turi vilties sudalyvauti žmonių šurmulyje, kuris lauks konklavos sprendimo dėl naujojo popiežiaus ir gal net išvys baltus dūmus iš kamino pranešančius apie naujojo Šventojo Tėvo išrinkimą.

Įdomiausia šios istorijos dalis plačiai aprašyta žiniasklaidoje – žemaičiams jau antrą kartą per 600 metų netenka susitikti su popiežiumi, būtent dėl to, kad jis atsistatydina.

1415 metai. 60 pakrikštytų žemaičių bajorų atvyko į Vokietijos miestą Konstancą susitikti su popiežiumi Jonu XXIII ir paprašyti šventojo tėvo greičiau krikščionybę paskleisti visoje Žemaitijoje. Liko bajorai it musę kandę, nes Konstancoje rado tik bažnytini susirinkimą, svarstantį Jono XXIII atsistatydinimo prašymą.

2013 metai. Daugiau nei 600 žemaičių, vienuolika autobusų, džiugi ir pakili šventė – išvyka į Romą bei susitikimas su popiežiumi Benediktu XVI – 600 metų Žemaitijos krikšto jubiliejaus proga. Bilietai nupirkti, kelionė suorganizuota, o popiežius ėmė ir atsistatydino. Vėl... Kaip ir prieš 600 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų