Išmokite kepti šakotį
Iš Vokietijos į Lietuvą XIX a. atkeliavęs šakotis iš pradžių keptas vienuolynuose ir klebonijose, o vėliau taip išpopuliarėjo, kad tapo neatskiriama mūsų šventinio stalo dalimi. Šakotis mus labiausiai džiugina skoniu, o užsienio svečius žavi išskirtine išvaizda ir gamybos būdu, reikalaujančiu įgūdžių ir kantrybės. Ar žinojote, kad perpjovus šakotį perpus, galite pabandyti suskaičiuoti, kiek kartų buvo pilta tešla.
Visas šakočio paslaptis galėsite sužinoti Rokiškio rajone, Juodupės miestelyje įsikūrusioje Laimutės Sadauskienės kepykloje, veikiančioje beveik 25-erius metus. Čia nuo seno kepamos bandelės, sausainiai, pyragai, tortai, meduoliai „Grybukai“ ir, žinoma, tradiciniai lietuviški šakočiai. Šalia kepyklos įrengtuose „Šakočių ir baravykų namuose” vyksta edukacinės programos, kurių metu tiek maži, tiek dideli gali patys kepti baravykus arba šakočius.
Jei norite išbandyti jėgas ar paragauti seilę varvinančių skanėstų, sudalyvaukite nemokamoje šakočio kepimo ir degustavimo pamokoje. Akcijos metu net bus renkamas aktyviausias šakočio kepėjas! Nepamirškite užsiregistruoti!
Žolelės, duona ir sūriai
Sakoma, kad beveik viskas, ką randame gamtoje, gali būti valgoma – tereikia atpažinti ir žinoti paruošimo būdą. Pažinti ir vartoti augalus jau ne vienerius metus moko netoli nuo Vilniaus įsikūrusių „Žolynų namų“ šeimininkai. Sodyboje rasite vertingųjų augalų kolekciją, čia organizuojami renginiai ir vyksta edukaciniai užsiėmimai. O štai žolelės skinamos Trakų ir Vilniaus rajonuose esančiuose sklypuose. Akcijos „Atviros dienos kaime“ metu (tik rugsėjo 5 d.) galėsite aplankyti sodybą ir dalyvauti edukacijoje – sužinosite, kokius laukinius augalus galima valgyti, degustuosite ir gausite receptų.
Jei vilioja tradicinės duonos kvapas, užsukite į duonos degustaciją sodyboje „Svajonių Dvaras“. Prie Keršio ežero įsikūrusi sodyba dvelkia ramybe, romantika ir ką tik iškepta duona. Sodybos šeimininkai siūlys paragauti net 4 rūšių natūralaus raugo naminės duonos, ji kepama tikroje kaimiškoje molinėje krosnyje.
Dar vienas tradicinis kaimiškas produktas – sūris. Kaip jis gaminamas supažindins Ritinių bendruomenės centre įsikūrę „Sūrio namai“. Edukacinėje programoje „Kaimiško sūrio gimimas“. Išgirsite lietuviško sūrio istoriją, mušite sviestą, raugsite sūrį, ragausite darbo vaisius ir puikiai leisite laiką su šeima.
Sužinokite, kas yra bičiulystė
Lietuviškas kaimas neįsivaizduojamas be bičių ir be bičiulystės fenomeno. Tad jei nuo seno svajojote apsilankyti pas bitininkus, nepraleiskite „Atvirų dienų kaime“ – jūsų lauks Violetos ir Juozo Kuklių bitynas, kuriame galima ne tik degustuoti medų, bet ir pamatyti, kaip liejamos natūralaus vaško žvakės. Didžiųjų Šelvių kaimo bendruomenės įkurtame medaus edukaciniame centre galima išbandyti 8 edukacines veiklas susijusias su bitininkyste.
Trakų rajone įsikūręs Almos ir Audriaus Kasperavičių bitynas KUPA lauks visas tris akcijos dienas. Užsiregistravę galėsite sudalyvauti viename iš 4 edukacinių užsiėmimų visai šeimai, susipažinsite su kosmetika ir skanėstais iš bičių produktų, sužinosite, kaip gaminamos žvakės. Gintauto Grigaičio bityne rasite apiterapinį namelį ir sudalyvausite degustacijose. O štai kaimo turizmo sodybos „Šušvė“ šeimininkai bitininkai kvies paragauti net 9 rūšių midaus. Ir tai tikrai ne viskas!
Sraigių „ganyklos“ ir gardėsiai
Pasiilgusiems kelionių egzotikos „Atviros dienos kaime“ taip pat turi, ką pasiūlyti. Panevėžio rajone, Trakiškio kaime gyvenanti Janina Krikštaponienė jau bene 10 metų augina afrikines sraiges. Jų čia gyvena daugiau nei 100 tūkstančių, tačiau vienos suaugusios sraigės svoris yra vos 20–25 gramai, tad bendrai paėmus svorio ne tiek ir daug.
Užsukę pas J.Krikštaponienę sužinosite, kas yra sraigių „ganyklos“, kokį maistą šeimininkė ruošia sraigėms, susipažinsite su sraigių auginimo džiaugsmais ir vargais, paragausite sraigių. Ūkio šeimininkė gamina paštetą, įdarus pyragėliams, sraiges apkepa su česnaku ir pan. Ji teigia, kad sraigių mėsą žmogaus organizmas pasisavina lengvai, joje yra daug mikroelementų. Išbandykite patys!
Planuodami apsilankymus pas „Atviros dienos kaime“ akcijos dalyvius nepamirškite pasitikslinti informacijos puslapyje www.atostogoskaime.lt ir užsiregistruoti!
Projektui skirta 34 455,35 Eur dydžio parama, iš kurios Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 29 287,05 Eur, t. y. 85 proc. sumos, ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos sudaro iki 5 168,30 Eur, t. y. 15 proc. paramos sumos.