Ar matėte iš arti?
Vyresniajai kartai klausimas pasirodys keistokas, tačiau toliau nuo kaimo augantys vaikai naminius gyvulius dažnai mato tik per televizoriaus ar kompiuterio ekraną. Būtent todėl „Atviros dienos kaime“ yra puiki proga praverti ūkių vartus ir iš arti pamatyti avį, karvę, žąsį ir daugybę kitų augintinių.
Viena tokių vietų – avių ūkis „Gamtos kišenėje“, įsikūręs Šiaulių r. Nors ūkis ir nedidelis, tačiau įdomybių jame netrūks. Tiek maži, tiek ir dideli akcijos dalyviai turės progą susipažinti su ūkyje auginamais gyvūnėliais: gaideliu Kreivasnapiu, vištele Pūga, poniu Karlita, avytėmis Blondine ir Garbanėle, kalakutais, putpelėmis, žąsimis, antimis ir būriu kitų gyvūnų ir paukščių. Ūkio šeimininkai sako, kad kai kurie gyvūnai dar neturi vardų, todėl lauks lankytojų pasiūlymų. Po pažinties su ūkio gyventojais bus proga paragauti ir čia pagamintų skanėstų – pušų spyglių arbatos, avių pieno ir sūrio, medaus.
Iš arti pamatyti naminius gyvūnus ir paukščius kviečia ir daugiau ūkių. Štai Buivydų EKO ūkyje Klaipėdos r. galima išvysti įspūdingo dydžio ir stoto bulius aubrakus, kilusius iš Prancūzijos. Lankytojų lauks ekskursija po ekologinį ūkį ir ant laužo keptų jautienos dešrelių vaišės. O Kaišiadorių r. esančioje sodyboje „Gyvas Kalnas“ gyvenimas virte verda – mažieji lankytojai galės džiaugtis draugiškomis ožkomis, poniais, vištomis, įspūdingu povu ir kitais naminiais gyvūnais. Sodybos šeimininkė pavaišins arbata ir pasiūlys išbandyti basų kojų mini taką. Ir tai tikrai ne visi ūkiai, kuriuose bus galima pasidžiaugti gyvūnų draugija!
Užsukite į žirgyną
Lietuvio gyvenimas kažkada buvo sunkiai įsivaizduojamas be žirgų ir arklių – jie buvo nepamainomi žygiuose, ūkyje, jiems net kurtos dainos. Tad šiais pasigrožėti ar pabandyti joti per „Atviras dienas kaime“ kviečia net keli žirgynai.
Molainių žirgynas Panevėžio r. supažindins su žirgais, suteiks progą juos pamaitinti, papasakos apie nepaprastas savybes ir pasiūlys pajodinėti.
Molėtų r. esantis arklininkystės ir gyvulininkystės ūkis „Alantos žirgai“ pakvies susipažinti su žymiaisiais žemaitukais – lietuviškais arkliais. Sakoma, kad žemaitukai yra viena seniausių naminių arklių rūšių Europoje, žinoma jau apie 1,5 tūkstančio metų. Žemaitukai tokie ypatingi, kad Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija juos net įtraukė į saugotinų rūšių sąrašą. Tad pamatyti unikaliuosius arklius tikrai verta. O akcijos metu žirgyne apsilankę mažieji galės morkomis pavaišinti keturkojus sodybos gyventojus ir su jais nusifotografuoti.
O štai poniai svečių lauks nedideliame žirgyne „Margas Ponis“ (Pakruojo r.). „Atvirų dienų kaime“ metu žirgyno šeimininkai kvies į specialią edukacinę programą – bus proga žirgą ar ponį pašukuoti, pabalnoti, sužinoti daugybę įdomių dalykų apie žirgus, jojimą ir t. t. Žirgai ar poniai lauks vaišių (morkų) – bus smagu visai šeimai!
Kanapės ir levandos
Pagalvojus apie lietuvišką ūkį nesunku įsivaizduoti besiganančias karvutes ir švelniai vilnijančius sunokusius rugius. Tačiau pasitaiko ir egzotiškesnių laukų. Pavyzdžiui, kanapių. „Kanapinė Šironija“ – taip ūkininkai Šironai vadina jiems priklausančias žemes Molėtų r. Valdos didelės, apie 80 ha, tad vietos čia užtenka plačiai Šironų giminei. Ūkyje verda įvairios veiklos, tačiau įdomiausios apsilankiusiems būna kanapės. Iš jų gaminami sveikatai naudingi produktai: nerafinuotas aliejus, arbata, ledinukai, miltai ir kt. Akcijos dalyviai turės progą sužinoti visas pluoštinių kanapių paslaptis, o norintys net prisidėti prie kaimo darbų.
O štai kol kelionių į užsienį patariama vengti, pasijusti Prancūzijoje galima ir neišvykus iš Lietuvos. Tereikia išsirinkti vieną iš kelių akcijoje dalyvaujančių levandų ūkių ir pasinerti į lietuvišką Provansą. Pavyzdžiui, vaizdingoje vietoje ant Merkio kranto Šalčininkų r. įsikūrusiame „Levandų uoste“ veiklų netrūks: lankytojai galės išbandyti vaistažolių terapiją, paragauti arbatos ir pasigrožėti daugybe skirtingų levandų ir kitų augalų rūšių. Iš jų ūkyje gaminamas gėlių vanduo, muilas, žvakės ir kt. Tik nepamirškite, kad būtina registracija!
lanuodami apsilankymus pas „Atviros dienos kaime“ akcijos dalyvius nepamirškite pasitikslinti informacijos puslapyje www.atostogoskaime.lt ir užsiregistruoti!
Projektui skirta 34 455,35 Eur dydžio parama, iš kurios Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 29 287,05 Eur, t. y. 85 proc. sumos, ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos sudaro iki 5 168,30 Eur, t. y. 15 proc. paramos sumos.