Baidarių sezono uždarymas „išdykusioje“ Šalčios upėje

Senovės baltai neskaičiavo laiko mums įprastu linijiniu būdu – vis prie turimų metų pridėti dar ir dar, kol imiesi jaustis nerangus ir aptingęs. Jiems buvo įprastas ciklinis laiko skaičiavimas, padiktuotas gamtos ritmo: kiekvienas pavasaris įsukdavo naują gyvenimo ratą, pamažu jį stabdydamas rudenį.
Temos: 1 Baidarė
Vladimiro Davydovo nuotr./Baidarių sezono uždarymas „išdykusioje“ Šalčios upėje
Vladimiro Davydovo nuotr./Rudens ženklai iš ryto.

Geriausia „programa“ – užburiantis gamtovaizdis

Darbą irklais atpirko nepaprastai nuostabūs Šalčios pakrančių vaizdai. Artėjantis ruduo labiau apie save pasakojo ne orais, bet jau išraudusiomis putino uogomis, protarpiais pageltonavusiais berželiais ir raudonlapėmis ievomis, įsiterpusiomis į vis dar vasariškai žaliuojančias nendres.

Ankstų rytą saulė išryškino kitą rudens pranašą – voratinklių nėrinius, apipynusius nurudusių žolių stiebus, o besibūriuojančios žąsys išblaškė paskutinę naivią mintį, kad vasara dar išsilaikys.

Artėja, matyt, nuostabiausias metų laikas – spalvingas ruduo ir juo pasigėrėti tikrai nerasite geresnės vietos kaip lietuviškų upių krantai.  

Šalčia įspūdinga ne tik savo krantais. Sunku atitraukti akis ir nuo jos vandenų – jie tokie skaidrūs ir švarūs, kad niekas nė nesuabejojo šios upės vandens tinkamumu iškilmingajai krikšto vakarienei gaminti.

Net giliausiose upės vietose buvo galima tyrinėti upės dugną – jis vietomis durpingas, vietomis smėlingas, vietomis – padengtas smulkiu žvirgždu.

Tad buvo galima rasti puikių vietų tiek išlipti į krantą poilsiui, tiek sustoti ir pasimaudyti ar pažvejoti. Mėgėjiška žūklė upėje leidžiama – plaukdami matėme upėje tiek žuvų, kad galime įtarti – žvejyba čia būtų labai sėkminga.

Teko skaityti, kad Šalčia turtinga šlakiais, upėtakiais, kiršliais, lydekomis ir dar gausybe žuvų, kurios įžūliai sukinėjosi apie mūsų baidares.

Ir be reikalo jos apie mus sukiojosi – žvejyba mus domino labai fragmentiškai – turėjome tik vieną žveją entuziastą, jauniausią mūsų keliautoją.

Nuostabi gamtos ložė – Tetervinų piliakalnis

Svarbiau mums buvo pažinti Šalčios apylinkių garsenybes. Nors upė daugiausiai vingiuoja per laukinę gamtą – gyvenviečių, sodybų čia labai reta – jos pakrančių apylinkėse yra keletas garbingą krašto praeitį menančių vietų.

Vladimiro Davydovo nuotr./Baidarių sezono uždarymas „išdykusioje“ Šalčios upėje
Vladimiro Davydovo nuotr./Baidarių sezono uždarymas „išdykusioje“ Šalčios upėje

Vieną iš jų mums parodė ponas Valdimantas – vakarop jis mūsų grupę pasitiko ties Tetervinų piliakalniu. Vieta tikrai ypatinga. Baidarių šeimininkas pasakojo, kad netoli piliakalnio esančioje aikštelėje nuo neatmenamų laikų rinkosi vietinės bendruomenės ir šventė savo šventes.

Vieta buvusi tokia ypatinga ir svarbi, kad sovietmečiu į miško aikštelę buvo nutiesta elektros linija – mat šventės buvo reguliarios, sutraukdavusios apie 600 žmonių.

Miške, nors aplinkui yra tik pora atokių sodybų, tebestovi elektros stulpai. Galinga teigiama vietos aura tebesijaučia: aikštelėje apsistoja poilsiautojai, baidarininkai, stovyklas mėgsta įsirengi turistaujančios moksleivių grupės.

Piliakalnis, nors ir apaugęs liepomis, ąžuolais, lazdynais, vis dar tebeturi akivaizdžias I – II tūkstantmečio sandūros piliakalniams būdingas formas. Iškilęs visiškai plokščioje pievoje, jis – pati tinkamiausia vieta laukti saulėtekio.

Vladimiro Davydovo nuotr./Baidarių sezono uždarymas „išdykusioje“ Šalčios upėje
Vladimiro Davydovo nuotr./Vaizdas – lyg geriausioje ložėje. 

Kaip pasakojo mūsų ekspedicijos fotografas Vladimiras Davydovas, ant piliakalnio jis pasijuto tarytum geriausio teatro geriausioje ložėje: tekanti saulė vaizdus keitė ne minutėmis, o tiesiog sekundėmis. Gražu, įspūdinga, kerinčiai romantiška – matyt, žodynas negali būti toks turtingas, kokia buvo to ryto gamtos estetika.

Patikėkite, iš tiesų verta pabusti anksčiau už saulę, ypač jei esi ant Tetervinų piliakalnio.  

Deja, dėl suvešėjusių nendrynų nepavyko aptikti dešiniojo Šalčios intako Visinčios, o taip pat Brastos upelio pakrantėje stūksančių Kuršių kaimo akmenų su mitologinėmis duobutėmis – mūsų protėvių tikėjimo liudininkų.

Belieka palinkėti juos aptikti tiems, kurie plauks ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį – kai vandens bus daugiau, o nendrynai – ne tokie suvešėję.

Šalčios girininkija, norintiems šiek tiek atsikvėpti nuo upės, siūlo ir nepaprastai įspūdingą pažintinį taką ,,Žodis girios draugui“. Deja, mes nespėjome jo aplankyti šį kartą, bet, kalbinti prie upės sutikti vietiniai gyventojai akivaizdžiai didžiavosi šiuo taku ir kvietė jį aplankyti bent kitą kartą.

Malonu buvo gėrėtis ir Valkininkų miškų urėdijos įrengtomis poilsiavietėmis palei upę. Į gamtą įsikomponuojančios pavėsinės, lauko baldai, šiukšliadėžės, tualetai, sūpynės, laužavietės maloniai stebino ir kėlė nuotaiką.

Iš tiesų jautėsi, kad šios upės apylinkes prižiūrintys žmonės – tikri savo krašto puoselėtojai. Galbūt tai dar viena priežastis, dėl ko šia upe praplaukiantys keliautojai su aplinka elgiasi tikrai pagarbiai ir atsakingai? Norisi padėkoti žmonėms, kurie rūpinasi šiuo gražiu pietryčių Lietuvos kraštu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai