Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Balinėtojai Ieva ir Leonardas: „Kai keliauji su vaiku, matai pasaulį jo akimis“

Kelionės su vaikais – visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti ir dieną planuoji pagal vaiko ritmą. Tokias patirtis iš savų kelionių po pasaulį parsivežė balinėtojai – aktorius Leonardas Pobedonoscevas ir jo žmona, kelionių konsultantė Ieva Šabanė. Su dukra Emilija po Aziją jie keliavo beveik metus, o šiandien savo patirtį perduoda kitiems keliautojams. Apie keliones į Balį, apie savą patirčių kolekciją Ieva su Leonardu pasakos sausio 25–27 dienomis vyksiančioje tarptautinėje kelionių parodoje ADVENTUR 2019.
Ieva ir Leo
Ieva ir Leo / Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr.

– Ieva, ar kada tikėjote, jog tolima Balio sala taps antraisiais jūsų namais?

– Kai su dukra išvykome pirmąjį kartą, kelionę planavome metams. Per pirmus keturis mėnesius aplankėme Kiniją, Malaiziją, Kambodžą, Vietnamą, o tada išskridome į Balį, kur mūsų dukters Emilijos laukė pusmečio mokslai žaliojoje „Green School“ mokykloje. Kai jie baigėsi, grįžome į Lietuvą – toks ir buvo planas. Pavasaroję ir pasvajoję į Balį nusprendėme išvykti dar metams. Toji sala taip lengvai mūsų nepalaido: atsirado tinklaraštis „Balinėtojai“, daug visokios įdomios veiklos. Tapome tarsi tiltu tarp Lietuvos ir Balio, ne tik patys vykstame įkrauti vidinių baterijų, bet ir kitiems tokias keliones organizuojame, lydime keliautojų grupes, dalijamės savo atradimais su balinėtojais ir abejose šalyse vienodai gerai jaučiamės.

Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Leo ir Ievos dukra Emilija
Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Leo ir Ievos dukra Emilija

– Kiek metų buvo Emilijai, kai pirmą kartą ją išsivežėte į kelionę? Kokias pirmosios bendros kelionės patirtis prisimenate?

– Kai iškeliavome, Emilija ruošėsi į trečią klasę. Kelionėje nuotoliniu būdu mokėmės Šiaulių Sandoros mokykloje, pamokas ruošdavome ir ant Kinijos sienos, ir Malaizijos džiunglėse, ir Kombodžos šventyklose, o aš tapau jos mokytoja. Po intensyvių kelionių mokymosi jose, apsistojome Balyje. Emilijos mokykla čia buvo be durų, be langų, pastatyta iš bambuko ir atvira džiunglių patirčiai. Joje vaikai mokomi tausoti gamtą, kurti harmoningus santykius su savimi ir aplinka. Įskrenda vidun drugelis, pamokos tema staiga nukrypsta į jį – iš kur jis, kaip skraido, kuo maitinasi. Mokykla įkūrusi nedidelį gyvūnų reabilitacijos centrą, turi savo daržą, augina daržoves, vaisius, o elektrą čia gamina saulės baterijos.

– Turbūt, sutikote nemažai su vaikais keliaujančių užsieniečių?

– Labai daug! Daugiausia šeimos keliauja su visiškai mažais vaikais, kurie dar neina į mokyklą. Mokyklinio amžiaus vaikų šeimos labiau sėslios, ilgiau apsistoja vietose, kur vaikams yra galimybių socializuotis, būti su savo bendraamžiais.

Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Šeima
Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Šeima

– Ką jums reiškia – keliauti su vaiku?

– Pirmiausia – matyti pasaulį vaiko akimis. Vaikai mato daugiau ir visai kitokių dalykų, į kuriuos suaugusiojo žvilgsnis gal nė nenukryptų. Mes gal labai norėtume pabūti tris dienas šventykloje, tačiau Emilija mums sako – nusibodo, mama, einam iš čia. Tada tu galvoji, kokią istoriją papasakoti, kokį žaidimą sugalvoti, kad vaikui norėtųsi būti ilgiau. Kelionė su vaiku įgauna žaismės. Taip pat ir ritmo bei disciplinos. Keliaudamas vienas, gali ir išvis nevalgyti, su vaiku – taip neišeina. Turi pagalvoti ne tik apie pusryčius, pietus ir vakarienę, bet ir apie sveiką maistą.

Kai keliauji su šeima reikia, kad visi kelionėje turėtų, ką veikti. Kad kiekvienas, o ypač vaikas, gautų gyvos emocijos. Kinų siena vaikui nieko nereiškia, tai tiesiog aukštas, ilgas pastatas, bet jei ant jos stovėdamas sukuri istoriją, viskas tampa kur kas įdomiau. Kaip ir ne tik valgyti koldūnus, bet ir gaminti juos su kinų šeima.

Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Leonardas Pobedonoscevas
Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Leonardas Pobedonoscevas

– Ar daug vaikų dalyvauja kelionėse, kurias jūs planuojate?

– Į mus pagalbos planuojant savo atostogas ir sudarant kelionės maršrutą kreipiasi daug keliautojų su vaikais. Balyje turime patikrintus partnerius, kurie jie siūlo įvairiausių pramogų ir suaugusiems, ir vaikams. Su balinėtojais drąsiai į kelionę gali leistis vaikai nuo septynerių metų.

Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Ieva Šabanė
Leonardo ir Ievos asm. archyvo nuotr./Ieva Šabanė

Į vaiko amžių, organizuojant kelionę, būtina atsižvelgti. Vieni parkai Balyje labiau tinka suaugusiems, kiti – vaikams. Jei susiviliosite gražiu viešbučiu, gali paaiškėti, kad jis visiškai nepritaikytas vaikams, į paplūdimį atsirita didžiulės bangos, vandenyje esama pavojingų srovių arba koralinių rifų.

Taigi, prieš kelionę su vaikais turite gerai pagalvoti – kur jie maudysis, ką valgys ir kokių pramogų gaus. Vertingiausia, ką iš kelionių parsiveža vaikai – patirtys. Negailėkite jų savo mažiesiems keliautojams.

– Kada vaikai kelionėse netrukdo?

– Kai esi padėjęs telefoną, kompiuterį, rūpesčius, problemas, planus, tikslus į šalį ir esi pasinėręs į šią akimirką, į šį momentą, vaikas tikrai netrukdys.

VIDEO: Leonardo Pobedonoscevo įsimintiniausias kelionės nuotykis

Sausio 26 d. ir 27 d. tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje, „Fanų zonoje“, balinėtojai Leonardas ir Ieva su lankytojais dalinsis patarimais, kaip savarankiškai susiruošti kelionei į Bali salą, nepaverčiant atostogų kankyne. Šiemet parodoje veiks erdvė vaikams, kurioje mažųjų patirčių kolekcionierių lauks interaktyvios veiklos. „Adventur 2019“ – sausio 25–27 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai