„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Balio salos kontrastai – laukiniai vakarėliai ir vietinės kultūros perlai

Čia ištisus metus šilta. Tiek, kai užslenka lietingasis sezonas, tiek, kai apgaubia sausros. Vienoje pusėje žmonės šėlsta ant banglenčių ir klubinėja iki paryčių, kitoje – mėgaujasi kultūriniais vietinių pasirodymais, grožisi šventyklomis bei gamtos įstabumu. Taip, kalbame apie Balio salą, kurią bent kartą gyvenime aplankyti tiesiog būtina kiekvienam.
Balis
Balis / 123rf.com nuotr.

Jei per pirmą pamoką neišmoksi stovėti ant banglentės – atgausi pinigus

Lėktuvu įveikus 11 tūkst. kilometrų atstumą, pasitiks nuostabaus grožio Balio gamtovaizdis ir svaiginanti šiluma. Vos tik rankinio laikrodžio rodyklę pasuksite keturiomis valandomis į priekį, galite pradėti dešimtkart mažesnės, bet lygiai tiek pat gyventojų kiek Lietuvoje talpinančios salos tyrinėjimą. „Privalu nuveikti“ sąraše pačiu pirmu numeriu pasižymėkite vandens pramogas ir čiupkite banglentę.

Visiškai nesvarbu – nė karto nestovėjote ant lentos, bus tik trečiasis kartas ar užsiiminėjate tuo kone profesionaliai. Kiekvienas pagaus savęs vertų bangų, o instruktorių rasti daug paprasčiau nei išsikviesti taksi. Pusiau juokais, pusiau rimtai kalbama, kad jei per pirmą pamoką nesugebėsite atsistoti ant banglentės, iškart atgausite visus pinigus. Panašu, kad išmokyti atvykėlį skrosti vandenyną ir skaityti jo ženklus yra savotiškas garbės reikalas.

Kutoje vakarėliai tęsiasi iki paryčių

Levituodami virš vandens pavargote taip, kad vienintelis dalykas apie kurį sugebate galvoti yra minkšti patalai? Į viešbutį skubėti tikrai neverta, kuomet miestas tiesiog raibuliuoja nuo nuotaikingai nusiteikusių turistų, naktinių linksmybių praleisti nevalia. Vakarėlių sostine tituluojamame Kutos mieste veiksmo į valias – vieni klubai čia stiebiasi per kelis aukštus, kiti traukia mažesnėmis, bet gana jaukiomis erdvėmis. Šlaistantis tarp įsilinksminusių poilsiautojų galima netgi pamiršti, kad sala priklauso musulmoniškai Indonezijai, kurios valdžia matydama tokį vaizdą rankomis tikrai neplotų. O koks gi skirtumas, Balis priklauso induistams.

Savaime aišku, tai nėra pats intelektualiausias laiko praleidimo būdas. Pramogos nori nenori subalansuotos turistams ir turi labai aiškų vakarietiškos kultūros prieskonį. Tad norintiems pažinti tolimosios šalies kultūrą, vieno svaigaus vakaro tikrai pakaks.

Iš vakarėlio pabėgti galima, kad ir dviračiu

Tik pabudę atsisveikinkite su triukšmingąja Kuta ir leiskitės į lyg diena nuo nakties besiskiriantį Ubudo pasaulį. Į vos už 35 km esančią vietovę patekti labai patogu – ten važiuoja tiek viešasis transportas, tiek yra galimybė naudotis viešbučio mašina, išsinuomoti motociklą ar netgi dviratį. Tai tikrai nėra brangu, tarkim pedalus visą dieną galėsite minti vos už 6 Lt.

Neapsigaukite, Kuta nėra tiesiog miestas. Šlaituotais kalnais ir visur kur tik pažvelgsi žaliuojančia augmenija pasidabinusi kultūros sostinė sulipdyta iš keturiolikos mažesnių kaimų, kurių kiekvienas turi savo savivaldą. Čia jau nebeišvysite svirduliuojančių įkaušusių kūnų, o atkreipsite dėmesį į prie kiekvieno namo įrengtas nedideles šventyklas. Namai išraižyti meistriškais raštais, o nuo saulės juos saugo smalos juodumo šiaudų kuokštai.

Masažu ir šokiais pasitinkanti kultūros sostinė

Pirmas dalykas, ką vertėtų padaryti – pasimėgauti dešimtimi litų įkainotu vietinių merginų masažu. Smulkaus sudėjimo merginos, atpalaiduoti kuprinių nuspaustus pečius, kvies čia pat gatvėje. Kad ir kaip europiečiui tai būtų keista, nedvejokite, jos tikrai gerai išmano savo darbą, tad teigiamą efektą pajusite jau po pirmųjų rankų prisilietimų.

Palepinus kūną ateina sielos eilė. Užsukite į pirmos pasitaikiusios šventyklos kiemelį, čia dažnai vyksta Kecak ugnies šokių pasirodymai. Jų metu šimtai šokėjų sinchroniškais judesiais įves į savotišką transo būseną. Šį pojūtį dar labiau sustiprinsi vyrų choras, tiek ritmiką, tiek išvestines melodijas kuriantis be jokių instrumentų.

Ir tai ne vienintelis šokis, prikaustantis net didžiausio snobo dėmesį. Sanghyang Jaran taip pat atsidurtų rekomenduojamųjų sąraše. Jo metu iš žolių nupintą arklį apsižergęs vyras atlieka ganėtinai chaotiškus judesius. Viskas vyksta aplink laužą padarytame žmonių rate. Neretai šėliojimas baigiasi lakstymu basomis per žarijas. Tiems, kuriems laužo dūmai per daug graužia akis, patiks kitas šokis – Legong. Keletas vyrų muša gongus, o tradiciniais rūbais vilkinti mergina kampuotais judesiais slenka muzikantų link. Kartais šokama ir poromis, tuomet merginos, stengiasi atkartoti viena kitos judesius.

Kelionių į egzotinius kraštus žvalgykitės čia – kelioniuakademija.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs