Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Be sienų“ keliautoja Berta Vasario 16-tąją sutinka laukiniame Sibire, kur -40 laipsnių tik šaltukas

Projekto „Be sienų“ bendražygiai Paulius ir Andrius per Afganistaną pasiekė Indiją. Jų nuotykiai jau greitai... O štai kita kelionės dalyvė Berta Tilmantaitė jau pasiekė kelio galą tolimajame Sibire. Šaltis čia šiuo metų laiku kausto viską aplinkui, tačiau būtent žiemą atokiausius Rusijos kaimus galima pasiekti ledo keliu. Dideliame, specialiai kelionei įrengtame sunkvežimyje, su dviem kitais bendražygiais Berta Sibire praleis žiemos pabaigą – filmuos, fotografuos ir kitaip fiksuos vietinių žmonių gyvenimą. Pavasarį „Be sienų“ keliauninkai Paulius, Andrius ir Berta susitiks Pietryčių Azijoje, o gal Kinijoje ar Mongolijoje. Tai tik dar viena intriga ilgoje dokumentinėje kelionėje...
Berta Tilmantaitė Sibiro glūdumose
Berta Tilmantaitė Sibiro glūdumose / dikiy.me nuotr.

Pakeliui į Šiaurę: 5500km išbandymų

Po įtempto pasiruošimo, skubėjimo, išvykimo datos nukėlimų ir įvairių nesklandumų, pagaliau išvažiavom. Atrodė, visi rūpesčiai liks už nugarų, o priešaky laukia tik smagiausi nuotykiai. 

dikiy.me nuotr./Speigas
dikiy.me nuotr./Speigas

Bet privažiavus Latvijos-Rusijos sieną visi nesklandumai tarsi prasidėjo iš naujo.  Sieną bandėm kirsti tris kartus per vieną parą, bet dėl skirtingų priežasčių vis buvom priversti grįžti atgal. Galiausiai, po keturių dienų įvairiausių bandymų, dokumentų tvarkymų, aiškinimusi ir kyšių maratono pavyko išvažiuoti.

dikiy.me nuotr./Kelionės transportas
dikiy.me nuotr./Kelionės transportas

Dabar jau tikrai viskas, atrodė. Dabar jau tikrai paliekam nesklandumus  už sienos ir įvažiuojam į naują smagių nuotykių etapą. Ir tikrai, pasitiko nuotykiai, bet ne tokie smagūs kaip norėtųsi. Į dieną, po vis naują staigmeną, net nebesistebėjom kam nors nutikus, sukandę dantis bandėm tvarkytis.

dikiy.me nuotr./Po tokių iabandymų galėsime taipti mechanikais
dikiy.me nuotr./Po tokių išbandymų galėsime taipti mechanikais

Nors „bandėm“ sakyti nelabai teisinga, nes aš tik tryniausi aplinkui, bandydama bent ką perprasti apie variklius, tepalus, bakus, siurbliukus ir šlangeles... O visą darbą stingdančiam šalty atliko Žilvinas ir Giedrius – du kantrūs bendrakeleiviai, rodos, akimirksniu tapę viską išmanančiais, degalais trenkiančiais „fūristais“-mechanikais. 

Pakelėje jiems į pagalbą šokdavo įvairiausių servisų darbuotojai, atrodo, niekados nemiegantys ir lyg niekur galintys sutvarkyti prakiurdytą padangą  ar streikuojančią kuro sistemą antrą valandą ryto. 

Kelionei sunkvežimį ruošusi įmonė „Moderna“ paliko daug staigmenų, lendančių kiekvieną dieną ir suteikiančių galimybę Giedriui ir Žilvinui tobulėti mechanikos srity. „Greitai patys galėsim įrenginėti tokius sunkvežimius, žinosim kiekvieną varžtelį ir šlangelę“, – juokiasi bendrakeleiviai. 

Į kiekvieną iššūkį žiūrėjom kaip į mažą treniruotę, kantrybės išbandymą ir šypsodamiesi vieni kitų klausėm: „Kada visa tai baigsis?“.  Negreitai, dar visai negreitai. 

dikiy.me nuotr./Sibiras
dikiy.me nuotr./Sibiras

Vaikystėj, per šventinį Kalėdų laikotarpį vieno mano miestelio namo langas visada būdavo ypatingai išpuoštas – į tarpus tarp stiklų prikišta daug vatos, imituojančios purias pusnis, o į jas „suklampoję“ žvėreliai.  Visada eidama pro šalį timptelėdavę tėtį už rankos ir kelias minutes stabtelėję apžiūrinėdavom išpuoštą langą. 

Dabar taip pat „stabtelėjau“ prie mašinos lango, pro kurį naktį bėgo pakelės vaizdai: lyg vatoje įklimpę namukai blyksintys blankiomis švieselėmis, ta pačia puria vata apkarstytos medžių šakos, linkstančios nuo sunkaus svorio ir apsnigti krūmai, atrodantys kaip po sniegu tūnantys žvėrys. Atrodo, būsiu pamėgusi žiemą, rūsčią, bet tuo pat metu labai gražią, ramią ir tvirtą. 

dikiy.me nuotr./Pakelės užeigos ir miesteliai
dikiy.me nuotr./Pakelės užeigos ir miesteliai

Pirmosiomis dienomis rodėsi, kad papuoliau  į pasaulį, kuriame visi vyrai – „fūrų“ vairuotojai, o moterys pardavinėja beliašus ir blynelius su kondensuotu pienu pakelės kavinukėse. Pardavinėja ir įvairesnių užkandžių (meniu visose kavinukėse pabrėžtinai toks pats), bet nevalgantiems mėsos – ne pats didžiausias pasirinkimas. „Ko nors be mėsos?“ – kaskart suraukia antakius padavėjos lyg būčiau paprašiusi „ko nors be maisto“. 

dikiy.me nuotr./Pakelės užkandinėse
dikiy.me nuotr./Pakelės užkandinėse

Atrodo, kai kuriose šalyse, paprašyti ko nors be mėsos – ne valia. Tai pratinuosi prie minties, kad mėsos užkasti visgi teks, ypač pasiekus miškus, toli nuo civilizacijos, kur vienintelis medžiotojų maistas – elniena ir žuvis. Bet tai sudedamoji kelionės dalis – teks nuryti. 

Galiausiai, prisivalgę blynelių ir įveikę kliūtis (pradurtą padangą, nuvažiavimą nuo kelio, prakiurusias kuro sistemos šlangas ir daug mažesnių nesklandumų) pasiekiam Krasnojarską, kur pasitinka augalotas, iki ausų išsišiepęs Žilvino draugas Olegas. 

„Susipažinom, kai su bičiuliu pėstute ir valtimi keliavome per Evenkiją. Buvome nuvargę nuo irklavimo, paryčiais yrėmės upe ir jau sunkiai laikėmės, jėgos apleido. Staiga ant kranto pamatėme šunis, o vėliau ir mažą trobelę iš kurios išlindo draugu tapęs Olegas. Jis užleido savo trobelę, liepė pailsėti ir pats išėjo į mišką, kad mums netrukdytų išsimiegoti. Tądien, beje, buvo jo gimtadienis,” – pasakoja Žilvinas.

dikiy.me nuotr./Pilnas ekipažas
dikiy.me nuotr./Pilnas ekipažas

Olegas atvyko į Krasnojarską pasitikti mūsų ir parlydėti pas save į svečius – iš pradžių į Evenkijos sostinę Tūrą, kur gyvena jo šeima, o vėliau į savo medžioklės namelius, kuriuose praleidžia medžioklės sezoną. Taigi toliau keliaujam penkiese – mes trys, Olegas ir jo draugas Aleksandras.  

Pakelėse viskas tarsi sustingę nuo šalčio. Tik danguje baltos ir riebios dūmų gyvatės, lėtai besiraizgydamos, vis storėdamos, rodos, žiojasi, norėdamos praryti viską aplinkui, kol iš godumo plyšta ir išsisklaido.

„Čia aš negyvenu, čia aš – miręs“, – sako Olegas nužvelgdamas Krasnojarską ir trina rankomis besidžiaugdamas kelione į laukinę Evenkiją, kur medžiodamas ir žvejodamas praleis kelis mėnesius.

dikiy.me nuotr./Tolstam nuo civilizacijos
dikiy.me nuotr./Tolstam nuo civilizacijos

Susipakuojam Olego supirktas medžiagas specialių rogių ir namelių ant rogių gamybai – jomis keliausim ir jose gyvensim visiškai nutolę nuo civilizacijos. Pasipildom maisto atsargas ir išjudam Šiaurės link. „Taiga laukia,“ – nekantrauja Olegas. Nekantraujam ir mes. Bet nuvažiavus kelis šimtus kilometrų sunkvežimis ima stoti, greitis vis krinta, judam vis lėčiau, kol galiausiai visai sustojam. Šypsodamiesi susižvalgom. Nuotykiai tęsiasi. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos