– Kodėl sugalvojai vykti į Berlyną? Patraukė didžiulis miesto potencialas? Istorija? Kosmopolitiškumas?
– Visada girdėjau tik pačius geriausius atsiliepimus apie Berlyną: kultūros renginių gausą, galerijas, naktinį gyvenimą, gerą maistą ir įdomius, kūrybingus žmones. Teko nuvažiuoti pačiai ir įsitikinti, ar tai tiesa.
Viena detalė, kurią paminėsiu: Berlyne atsidūriau kiek kitokiomis aplinkybėmis, nei planavau anksčiau. Lankydamasi ten buvau septintą mėnesį nėščia, todėl ir į miestą žvelgiau kiek kitomis akimis.
– Berlynas nuo seno vilioja menininkus. Tai ne tik buvusi modernizmo tvirtovė, bet ir unikali, laisve spinduliuojanti erdvė. Ar tau teko pažinti tokį Vokietijos sostinės veidą?
– Tikra tiesa – viskas Berlyne spinduliuoja laisve. Todėl keistai atrodo Berlyno sienos likučiai, stovintys ten – lyg kartus istorijos priminimas. Apskritai, Berlynas, nors ir tvarkingas, aiškus ir švarus, kaip ir priklauso Vokietijai, yra labai spalvotas. Ten nuvažiavus labai greitai pajunti, kad gali galvoti, sakyti ir daryti ką nori ir kaip nori.
– Ar turėjai išankstinį Berlyno portretą, koks jis buvo?
– Taip, ir jis buvo visai kitoks negu yra tikrasis Berlynas. Prieš išvykdama tiesiog pamiršau faktą, kad beveik visas Berlynas karo metu buvo susprogdintas ir pastatytas iš naujo.
Berlyną kažkodėl įsivaizdavau panašų į mažą Vokietijos miestelį Brėmeną – akmenimis grįstomis gatvėmis ir senoviniais plytiniais namais. Tačiau mane pasitiko spalvos!
Be to, nors Berlynas – toks didelis, tačiau sugeba išlaikyti ramybę šurmuliuojančiame mieste.
– Ką galėtum papasakoti apie vietinius gyventojus?
– Jie atsidūrę Berlyne iš viso pasaulio. Pavyzdžiui mes susitikome su australu dokumentinių filmų kūrėju, režisieriumi lenku. Jis gyvena nerealiame bute, kuris ankščiau buvo vandens talpykla!
Dar viena pažįstama Berlyne buvo studentė iš Prancūzijos, kurią į Berlyną atvedė meilė. Taip pat susipažinome su niujorkiečiu prodiuseriu, kuris į Berlyną atvyko, norėdamas dalyvauti bėgimo maratone. Taigi, berlyniečius geriausiai apibūdinantis žodis yra įvairovė.
– Įvardink turistinę vietą, kurią Berlyne tikrai verta aplankyti.
– Sekmadieninis sendaikčių turgus, kuriame vyksta muzikiniai pasirodymai ir masinė karaokė.
Dažniausiai dainuojantys žmonės dar nebūna baigę savo šeštadienio vakarėlio, todėl aplinkiniams vaizdas būna labai juokingas.
Taip pat verta užsukti į apleistą oro uostą, esantį miesto centre. Jis yra tapęs tikra kultūros susibūrimo vieta.
– Ar tiesa, kad Berlynas yra naktinių klubų miestas, turintis dvilypumo šydą?
– Tikra tiesa! Gaila, man neteko patirti to siautulio pačiai, tačiau istorijų prisiklausiau pakankamai.
Nuostabiausias dalykas – žmonių su negalia integracija. Jie eina į klubus ir rankomis šoka iki pat ryto kartu su visais. Fantastika!
Nors pati vakarėliuose nedalyvavau, spėjau pajusti, kad miesto šurmulys vakare tiesiog kviečia išeiti iš namų.
Tiesa, ir vidury dienos ant šaligatvio miegantis jaunuolis su alaus skardine rankoje nieko nestebina.
– Pakalbėkime apie maistą. Ar be stereotipiško Vokietijos veido – kopūstų ir dešrelių bei kalėdinio karšto vyno, Berlynas turi ypatingų patiekalų?
– Berlynas gali būti vadinamas pasauline gastronomijos sostine. Žmonės beveik visuomet valgyti eina į miestą. Būnant Berlyne lankėmės daugelyje įvairių restoranų ir užeigų – nenusivylėme nei viena. Nors tradicinio vokiško maisto taip ir neteko paragauti.
Berlynas dažnai vadinamas ir kebabų sostine – tas tiesa, jų galima rasti beveik kiekvienoje gatvėje. Taip pat berlyniečiai turi labai svarbų pusryčių ritualą. Tokių gausių ir skanių pusryčių, kokius valgydavome Berlyne, nebuvau valgius niekur. Jie trukdavo kelias valandas!
– Vieta, kurią labai norėtum parekomenduoti?
– Berlynas yra toks įvairus ir toks skirtingas, kad kiekvienas turėtų atrasti savo mėgiamą vietą. Man didelį įspūdį paliko visas Kreuzberg rajonas.
– Vienu sakiniu nusakyk Berlyno atmosferą.
– Laisvas, skanus, garsios tylos miestas.
Daugiau kelionių istorijų rasite Skrendu.lt tinklaraštyje