Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dešimt išskirtinių Naujųjų metų sutikimo tradicijų skirtingose pasaulio šalyse

Naujieji metai jau visai ne už kalnų! Ar jau žinote, kur ir su kuo kelsite šampano taurę ir stebėsi įvairiaspalvius fejerverkus? Lietuvoje Naujųjų metų sutikimo tradicijos gana paprastos. Tuo tarpu, kai kuriose pasaulio valstybėse, tai ne šiaip sau nauja pradžia, o kone magiškas ritualas – laikomasi tam tikrų papročių, kurie, tarytum burtai, turi užtikrinti norimą ateitį. Apie šias, dešimt išskirtinių Naujųjų metų sutikimo tradicijų skirtingose pasaulio šalyse, ir norime jums papasakoti.
Sudaužyta lėkštė
Sudaužyta lėkštė / 123rf.com nuotr.

1. Ispanija

Ispanijoje ir kai kuriose kitose, ispaniškai kalbančiose šalyse, laikomasi Naujųjų metų sutikimo tradicijos – laikrodžiui mušant dvylika, privaloma suvalgyti dvylika vynuogių. Kiekviena iš jų simbolizuoja po vieną, kitų metų, mėnesį. Suvalgius visas dvylika vynuogių, užsitikrinama, jog metai bus geri.

Daugumai ispanų, šis paprotys – smagi pramoga. Visgi, yra žmonių, kurie šiuo prietaru rimtai tiki. Naujųjų metų vidurnaktį nesuvalgyti dvylikos vynuogių jiems būtų didžiausia tragedija.

Shutterstock.com nuotr./Ispanija
Shutterstock.com nuotr./Ispanija

2. Japonija

Japonija – šalis, kurioje senosios tradicijos susipini su Vakarietiška kultūra. Tą puikiai galima pajusti ir Naujųjų metų išvakarėse. Pavyzdžiui, šalies sostinėje Tokijuje, gruodžio 31 d. gyvenimas tiesiog verda. Šis miestas ir taip labai judrus, tačiau naujųjų išvakarėse miesto tempas tarytum dar labiau pagreitėja, mat vietiniai gyventojai ir miesto svečiai vyksta į renginius, restoranus, lanko draugus, šeimas ir pan.

Vidurnaktį Tokijo dangus nusidažo įvairiaspalviais fejerverkais. Tuo pat metu, pradeda gausti visų senųjų šventyklų varpai. Šis varpų skambesys simbolizuoja praėjusių metų nuodėmes, kurios paliekamos už nugaros. Japonai tiki, jog šventyklų varpų gausmas jiems padeda atverti naują, baltą popieriaus lapą.

Shutterstock.com nuotr./Japonija
Shutterstock.com nuotr./Japonija

3. Brazilija

Jeigu norite audringai sutikti Naujuosius metus, rekomenduojame nuvykti į Rio de Žaneirą. Šis miestas – tikra vakarėlių sostinė, o Naujųjų metų šventė čia nusileidžia tik Rio de Žaneiro karnavalui, kuris švenčiamas dar triukšmingiau.

Brazilai tiki, jog Naujųjų metų išvakarėse svarbu apsirengti baltai – ši spalva ateinančiais metais atneš laimę. Visgi, ši tradicija gana paprasta. Kur kas ekstremalesnė – šuoliai per bangas. Manoma, jog naktį, mušant vidurnakčiai, reikia įbristi į vandenyną ir peršokti septynias bangas. Šokant per bangą, svarbu sugalvoti norą. Jis išsipildys ateinančiais metais.

Rio de Žaneiro paplūdimys – populiari vieta sutikti Naujuosius metus, mat iš čia puikiai matosi fejerverkų nudažytas dangus. Todėl nenuostabu, jo dalis žmonių, mušant dvylikai, puola į vandenį ir šokinėja per bangas. Kiek pavojinga tradicija, mat tamsoje į vandenį įbrenda nemažai žmonių, jie stumdosi.

Shutterstock.com nuotr./Rio de Žaneiras
Shutterstock.com nuotr./Rio de Žaneiras

4. Danija

Lietuvoje turime prietarą – šukės neša laimę. Visgi, Danijoje jis traktuojamas labai rimtai. Ypatingai, Naujųjų metų išvakarėse. Prietaringi danai, visus metus kaupia indus, kurių negaila daužyti. Gruodžio 31 d. vakare, šiuos indus jie svaido į draugų ar kaimynų duris.

Atsibudus sausio 1 d., bėgama tikrinti ar daug šukių yra prie durų. Kuo daugiau – tuo metai bus laimingesni.

Shutterstock.com nuotr./Danija
Shutterstock.com nuotr./Danija

5. Kolumbija

Kitais metais svajojate daug keliauti? Jei taip, galbūt reikėtų pasinaudoti kolumbietišku prietaru: Kolumbijos ir kai kurių kitų Pietų Amerikos šalių gyventojai tiki, jog Naujųjų metų išvakarėse svarbu su savimi turėti tuščią lagaminą. Tai tarytum burtas, kuris kitais metais pritrauks daug kelionių.

Įdomu tai, jog kai kurie Kolumbijos gyventojai taip svajoja keliauti, jog tuščius lagaminus nešasi net į prabangius Naujųjų metų vakarėlius. Vakarinė suknelė, o vietoj delninės – lagaminas. Keistoka tradicija, tiesa?

Shutterstock.com nuotr./Kolumbija
Shutterstock.com nuotr./Kolumbija

6. Ekvadoras

Ekvadoro gyventojai tiki, jog praėjusių metų negandų galima atsikratyti tik jas sudeginant. Visas nelaimes ir nesėkmes įkūnija didžiulė lėlė, kuri pagaminama iš medžiagų, šiaudų, popieriaus (panaši į Lietuvoje Užgavėnių metu deginamą Morę). Užkuriamas laužas į kurį įmetama ši lėlė. Tuo pačiu, Ekvadoro gyventojai į laužą įmeta ir senas nuotraukas bei daiktus, kurie asocijuojasi su blogomis emocijomis, nemalonia patirtimi. Tikima, jog ugnis ne tik sudegina negandas, tačiau ir prišaukia sėkmę.

Shutterstock.com nuotr./Ekvadoras
Shutterstock.com nuotr./Ekvadoras

7. Filipinai

Dauguma Naujųjų metų prietarų, apie kuriuos jums jau pasakojame, padeda atsikratyti praeitų metų negandų arba prisišaukti laimę kitiems metams. Įdomu tai, jog Filipinų gyventojai apie dvasinę laimę ir geras emocijas negalvoja. Mat jų prietaras susijęs su kitų metų finansine padėtimi.

Filipiniečiai tiki, jog Naujųjų metų išvakarėse privalu rengtis taškuotais drabužiai ir valgyti tik apvalų maistą (įvairūs vaisiai, apvalūs sausainiai ir pan.). Apvalus maistas ir taškuoti drabužiai jiems asocijuojasi su apvaliomis monetomis. O šios, be abejo, su turtais. Mušant dvylikai, Filipinų gyventojai išmeta į orą po monetą – šis veiksmas garantuoja, jog kitais metais jiems pavyks uždirbti kur kas daugiau pinigų.

Shutterstock.com nuotr./Filipinai
Shutterstock.com nuotr./Filipinai

8. Venesuela

Svajojate, jog kiti metai būtų laimingi ir turtingi? Kodėl Naujųjų metų išvakarėse neišbandžius Venesuelos ir kai kurių kitų, Pietų Amerikos šalių, gyventojų prietaro. Jie tiki, jog paskutinę metų dieną svarbu dėvėti geltoną apatinį trikotažą. Tai vienintelis būtas užsitikrinti, jog kiti metai būtų laimingi. Kodėl būtent apatinis trikotažas, o ne marškinėliai ar švarkas – sunku paaiškinti. O ar šis prietaras veiksmingas, sužinosite tik išbandę.

Shutterstock.com nuotr./Venesuela
Shutterstock.com nuotr./Venesuela

9. Škotija

Koncertai, šokiai, mugės, paradai, tradicinė keltiška muzika – Škotijos sostinė Edinburgas Naujuosius metus pasitinka itin audringai. Ši didžiulė šventė vadinamas Hogmanay vardu.

Jau nuo senų laikų, įprasta, jog Homanay metu uždegamos deguto statinės, kurios ridenamos Edinburgo gatvėmis. Ši tradicija simbolizuoja senųjų metų pabaigą. Ugnis tarsi padeda sunaikinti visas, praėjusių metų, blogybes. Vidurnaktį svarbu išgerti škotiško viskio – tai lyg ženklas, jog kitais metais viskas bus gerai.

Shutterstock.com nuotr./Škotija
Shutterstock.com nuotr./Škotija

10. Puerto Rikas

Jei Naujųjų metų išvakarėse tektų būti Puerto Rike, miestų gatvėmis vaikščiokite itin atsargiai. Vietiniai gyventojai tiki, jog nauji metai – tai nauja pradžia. O prieš žengiant naują žingsnį, svarbu atsikratyti visų, praėjusiais metais lydėjusių nelaimių. Puerto Riko gyventojai, Naujųjų metų išvakarėse, prisipila kibirus vandens ir juos išpila pro langą – tai lyg apsivalymas nuo blogųjų jėgų. Tad, kaip jau minėjome, Puerto Riko gatvėmis gruodžio 31 d. reikia vaikščioti atsargiai. Nebent, nebijote sušlapti.

Shutterstock.com nuotr./Puerto Rikas
Shutterstock.com nuotr./Puerto Rikas

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?