Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dešimt pribloškiančių gamtos fenomenų

Tūkstančius metų žmonės bando įminti klausimus apie visatos atsiradimą, neįtikėtinas kosmoso platybės. Visgi, reikia pripažinti, kad net mūsų planeta – Žemė – nesiliauja stebinusi. Gamta – nenuspėjama, o jos kūriniais nepaliaujame žavėtis. Šį kartą norime papasakoti apie dešimt pribloškiančių gamtos reiškinių, kurie dar ir šiandien stebina ne tik keliautojus, tačiau ir mokslininkus. Susipažinkite.
Vartai į pragarą – pastoviai degantis dujų krateris Turkmėnijoje
Vartai į pragarą – pastoviai degantis dujų krateris Turkmėnijoje / Vida Press nuotr.

Taškuotasis ežeras, Kanada

Taškuotas ežeras – tai nepaprastas gamtos kūrinys, telkšantis Kanadoje, Britų Kolumbijos rytuose. Šis ežeras – kone daugiausiai mineralų turintys vandens telkinys visoje planetoje. Jame gausu kalcio, natrio, magnio ir kt. Įdomu tai, jog vasarą, kai dalis ežero vandens išgaruoja, iš mineralinių druskų susiformuoja keisti apskritimai – taškai. O kiekviename iš šių apskritimų esantis vanduo vis kitokios spalvos – rausvas, baltas, žalsvas ar geltonas – tai priklauso nuo to, kokių mineralų koncentracija vandenyje yra didžiausia.

Kadaise vietiniai indėnai šį ežerą laikė šventu. Panirę į ežero vandenį jie išgydavo nuo odos ligų, skausmų, infekcijų. Taškuotasis ežeras – tikrų tikriausias gamtos fenomenas.

Shutterstock.com nuotr./Taškuotas ežeras
Shutterstock.com nuotr./Taškuotas ežeras

Pragaro vartai, Turkmėnija

Karakumai – tai dykuma Centrinėje Azijoje, užimanti net 70 proc. Turkmėnijos teritorijos. Šioje dykumoje būta Darvazos kaimelio (2004 metais jis iškeldintas), o visai netoli nuo buvusios kaimelio teritorijos plyti dideli, gamtinių dujų telkiniai. Įdomu tai, jog 1971 metais geologai, gręždami Žemės paviršių, čia atrado didelę, dujų pripildytą požeminę ertmę. Ertmė įgriuvo ir susidarė maždaug 70 metrų skersmens duobė. Vietinių gyventojų ji praminta „Pragaro vartais“, mat dujos čia be perstojo dega. Švokščianti, karščiu alsuojanti duobė atrodo iš tiesų mistiškai. Beje, degdamos dujos labai prisideda prie globalinio atšilimo. Todėl Turkmėnijos prezidentas Gurbangulis Berdimuhamedovas pasiūlė „Pragaro vartus“ užpilti.

Shutterstock.com nuotr./Pragaro vartai
Shutterstock.com nuotr./Pragaro vartai

Danxia kraštovaizdis, Kinija

Danxia – unikaliu kraštovaizdžiu galinti pasigirti vieta, esanti Vidurio Kinijoje. Klausiate, kuo šis kraštovaizdis toks ypatingas? Ogi tuo, jog kalnai čia – ryškiaspalviai. Šios spalvos susidarė iš mineralinių nuosėdų bei raudonojo smiltainio maždaug prieš 24 milijonus metų. Atrodo, tarytum nutapyta!

Saulėtą dieną atsiskleidžia visas reljefo grožis. Ne be reikalo, Danxia vietovė itin pamėgsta turistų. Jei viešėsite šiame išskirtiniame Žemės kampelyje, nepamirškite pasiimti savo fotoaparatų.

Shutterstock.com nuotr./Danxia kraštovaizdis
Shutterstock.com nuotr./Danxia kraštovaizdis

Ujūnio druskožemis, Bolivija

Bene populiariausią turistų lankytina vieta Bolivijoje – Ujūnio druskožemis. Kadaise čia būta milžiniško ežero, kuriam išdžiūvus susidarė du nauji ežerai bei du druskožemiai.

Patikėkite mumis, ši vietovė tikrai primena fantastinį filmą. Atrodo, jog žemė ir dangus tarytum susilieja. Beje, įdomu tai, jog Ujūnio teritorijoje kasmet iškasama apie 25 tūkstančiai tonų druskos! Sunku net įsivaizduoti tokį druskos kiekį, tiesa? Be druskos, Ujūnio druskožemyje gausu ir kitų naudingųjų iškasenų – magnio, kalio, natrio, borakso, o taip pat – ličio. Sakoma, jog šioje vietovėje yra maždaug pusė pasaulinio ličio atsargų. Neįtikėtinas gamtos kampelis.

Shutterstock.com nuotr./Ujūnio druskožemis
Shutterstock.com nuotr./Ujūnio druskožemis

Antilopės kanjonas, JAV

Dar vieną, stulbinantį gamtos fenomeną, galima išvysti viešint JAV, Arizonos valstijoje. Antilopės kanjonas – tai aštuonis kilometrus besitęsiantis siauras uolos plyšys, esantis išgraužtame stalkalnyje. Šis kanjonas susideda iš dviejų dalių: aukštutinės ir žemutinės. Žemutinis kanjonas lengviau pasiekiamas turistų, mat jis daug plokštesnis. Aukštutinė kanjono dalis – labai siauras plyšys, kuris apsuptas beveik 40 metrų aukščio uolų sienų. Vietomis ši dalis tokia siaura, jog vos telpa žmogaus ranka.

Nepaprastos išgraužtos uolienos formos bei saulės spinduliai, patenkantis per siaurutį plyšį, kuria iš tiesų sunkiai žodžiais nusakomą vaizdą. Spalvų ir formų derinys tiesiog pribloškia savo grožiu. Ši vieta mėgstama ne tik turistų, tačiau ir fotografų.

Shutterstock.com nuotr./Antilopės kanjonas
Shutterstock.com nuotr./Antilopės kanjonas

Švytintys paplūdimiai, Maldyvai

Maldyvai – tikras rojus tiems keliautojams, kurie svajoja apie idiliškas atostogas. Palmių pavėsiai, balto smėlio pakrantės, smaragdinis jūros vanduo bei šviežiai spaustų sulčių stiklinė – kas gali būti geriau, tiesa?

Visgi, poilsis Maldyvuose gali ir nustebinti. Naktį, Vaadhoo salos paplūdimiuose, vanduo suspindi tarytum žvaigždės. Klausiate, kaip taip gali būti? Ogi sutemus, pakrantėje susitelkia būriai planktonų-šarvadumblių, kurių ląstelių membranos reaguoja į elektrinius signalus ir švyti. Tikrai nepaprastas gamtos reiškinys!

Shutterstock.com nuotr./Švytintys paplūdimiai
Shutterstock.com nuotr./Švytintys paplūdimiai

Kaindy ežeras, Kazachstanas

Kazachstane, netoli Tian Šanio kalnų, tyvuliuoja nedidelis, vos 400 metrų ilgio Kaindy ežeras. Jis garsėja tuo, jog šiame ežere yra paskendęs miškas.

Ežeras susiformavo ne taip ir seniai – 1911 metais. Žemės drebėjimas sukėlė didžiulę akmenų ir purvo nuošliaužą, kuri ir tapo natūralia užtvanka būsimam ežerui. Nuo kalnų į daubą pradėjo tekėti vanduo ir apsėmė iki tol čia augusį spygliuočių mišką. Įdomu tai, jog medžių spygliai gana greitai nubyrėjo, tačiau kamienai taip ir liko kyšoti iš vandens. Atrodo gana gluminančiai.

Kaindy ežeras – labai populiari turistų lankytina vieta. Šį gamtos kūrinį mėgsta ir nardytojai, kurie, nebijodami stingančios vandens temperatūros (vasarą vandens temperatūra tesiekia 6 laipsnius šilumos), neria gilyn ir grožisi paskendusiu mišku. Net ir žiemą, ežerui užšalus, nardytojai ryžtasi ekstremaliam nuotykiui ir nardo po ledu. O jūs ar pasiryžtumėte tokiai avantiūrai?

Shutterstock.com nuotr./Kaindy ežeras
Shutterstock.com nuotr./Kaindy ežeras

Abrahamo ežeras, Kanada

Apie vieną Kanadoje esantį išskirtinį ežerą jau pasakojome. Visgi, negalėjome neįtraukti ir dar vieno – Abrahamo ežero, kuris tyvuliuoja Albertos provincijoje.
Domitės, kuo šis ežeras ypatingas? Žiemą, kai Abrahamas užšąla, lede galime matyti burbulus. Šie burbulai – neįtikėtino grožio, visgi, jie nėra tokie jau nekalti. Burbulai susidaro iš metano dujų, kurios, užšalus ežerui, įgauna pavidalą. Tirpstant ledui, metano dujų burbulai kyla į paviršių. Jie yra pavojingi ir netgi gali sprogti.

Nors šie burbulai kelia pavojų, žmonės vis tiek keliauja jų apžiūrėti, mat vaizdas – iš tiesų kerintis. Ežeras itin pamėgtas fotografų, kurie, šioje vietovėje, užfiksuoja neįtikėtinų kadrų.

Shutterstock.com nuotr./Abrahamo ežeras
Shutterstock.com nuotr./Abrahamo ežeras

Vaivorykštiniai miškai

Įsivaizduokite, keliaujate mišku ir staiga pastebite, jog medžių kamienai – spalvoti. Tikriausiai galvotumėte, jog kažkas juos nuspalvino dažais. Tačiau, pasirodo, jog pati gamta gali būti labai išradinga. Vaivorykštinių eukaliptų miškai, augantys Papua Naujojoje Gvinėjoje, Havajuose, Seramo saloje ir keliuose Žemės kampeliuose, stebina plačia spalvų palete. Medžių kamienuose mirguliuoja raudoni, oranžiniai, žali, geltoni, violetiniai, melsvi atspalviai. Senajai augalo žievei lupantis vertikaliais lopiniais, šie tamsėja, tuo tarpu naujoji žievė – gerokai šviesesnė. Dėl to atrodo, jog medžių kamienai nutapyti vaivorykštės principu.

Shutterstock.com nuotr./Vaivorykštiniai miškai
Shutterstock.com nuotr./Vaivorykštiniai miškai

Didžioji Žydroji skylė, Belizas

Karibų jūroje, palei Belizo krantu, driekiasi neįtikėtino grožio gamtos kūrinys – Belizo barjerinis rifas. Tai – pagrindinis turistinis šalies objektas ir povandeninio nardymo traukos centras.

Žymiausia Belizo barjerinio rifo vieta – Didžioji Žydroji skylė. Tai – povandeninė apskritimo formos smegduobė. Jos plotis – 300 metrų, o ilgis – net 107 metrai. Didžioji Žydroji skylė susiformavo kvartero ledynmečio metu, kai jūros lygis buvo kur kas žemesnis nei dabar. Jūrai pradėjus kilti, didžiulė skylė buvo užpildyta vandeniu. Šiandien, tai viena iš populiariausių nardymo vietų pasaulyje. Vanduo čia neįtikėtinai švarus ir skaidrus, todėl nardant galima grožėtis povandeninio pasaulio flora ir fauna.

Shutterstock.com nuotr./Didžioji Žydroji skylė
Shutterstock.com nuotr./Didžioji Žydroji skylė

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos