„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dešimtmetį Antalijoje gyvenanti Diana – apie dar lietuvių neatrastą Turkijos pusę

Turkija – viena populiariausių krypčių pavasario ir vasaros atostogoms, tad sezonui prasidedant keliautojai vėl laukiami pagrindiniuose šalies pajūrio kurortuose. Didžiausio kelionių organizatoriaus Baltijos šalyse „Novaturo“ atstovė Diana Alisoglu, jau dešimt metų gyvenanti Antalijoje, teigia, kad šiltasis sezonas jau įsibėgėja, tad viešbučiai aktyviai ruošiasi lietuvių sutikimui. Šį sezoną keliautojų laukia vis labiau populiarėjantys, tačiau ne visų dar atrasti žygiai kalnuose, antikinis meilės miestas Sagalassos bei galimybė kraštovaizdį apžvelgti iš paukščio skrydžio, rašoma pranešime spaudai.
Antalijoje gyvenanti Diana, Turkijos vaizdai
Antalijoje gyvenanti Diana, Turkijos vaizdai / Asmeninio albumo ir 123RF.com nuotr.

Pažintis su Antikos laikus menančiais statiniais

Vasaros atostogų sezonas šiemet prasideda pirmaisiais skrydžiais į daugelio pamėgtus Turkijos kurortus – Antaliją ir Alaniją. Saulėtą Viduržemio jūros klimatą, platų viešbučių pasirinkimą ir puikų kainos bei kokybės santykį garantuojantys kurortai lauks lietuvių iki pat rudens.

Pasak kelionių organizatoriaus atstovės užsienyje Dianos Alisoglu, Turkijoje išvystytas tiek kultūrinis, tiek istorinis bei aktyvaus poilsio turizmas. Taigi, čia atvykęs keliautojas gali rinktis, kokio pobūdžio atostogų šiuo metu nori arba derinti skirtingus jų tipus, pramogas bei ekskursijas.

Daugelyje šalių yra gamtos stebuklų, tačiau Turkijoje yra tokių, kurių nerasite niekur kitur. Vienas iš pavyzdžių – siurrealistiniai Kapadokijos kraštovaizdžiai, kurie atrodo tarsi nužengę iš kitos planetos. Turkijoje, esančioje ties Europos ir Azijos sandūra, tikriausiai yra daugiau istorinių griuvėsių nei bet kurioje kitoje šalyje. Tačiau įspūdį daro ne griuvėsių skaičius, o tai, kad tiek daug jų išliko tokios geros būklės iki šių dienų.

Asmeninio albumo nuotr./Antalijoje gyvenanti Diana
Asmeninio albumo nuotr./Antalijoje gyvenanti Diana

Viena iš Dianos rekomenduojamų veiklų – pažintis su Antikos laikų kultūriniu paveldu. Besidomintiems istorija neabejotinai įspūdį paliks imperatorių ir meilės miestas Sagalassos – „Novaturas“ yra vienas pirmųjų kelionių organizatorių, čia vežančių savo keliautojus. Kadangi miestas įsikūręs netoli Antalijos, kelionė neprailgs net su mažais vaikais. Pašnekovės teigimu, ekskursijos į šį miestą kasmet vis labiau populiarėja.

„Dar 4 a. prieš Kristų įkurtas Sagalassos miestas slepia daugybę Antikos artefaktų. Istorijos verpetuose miestą valdė įvairios senovės imperijos. Čia savo koją buvo įkėlę įvairūs Persijos valdovai, didysis Aleksandras Makedonietis, Romos imperatoriai.

Jų valdymo metu čia buvo išvystyta vyno pramonė bei prekybos keliai, o dabar turistų dėmesį traukia daugiau nei 2000 metų veikiantis Antonijos fontanas, pastatytas Romos imperatoriaus Marko Aurelijaus valdymo laikotarpiu. Sakoma, kad jei apsišlakstysite šio fontano vandeniu, vėl iš naujo įsimylėsite, o keliautojams, ieškantiems meilės, pavyks surasti savo antrąją pusę“, – fontano pastatymo istoriją pasakoja atstovė užsienyje.

Aktyvus laisvalaikis ir įsimintinos pramogos

D.Alisoglu pastebi, jog kiekvienais metais turizmo tendencijos Turkijoje keičiasi, o po pandemijos keliautojai labiau atsigręžė į gamtą ir susidomėjo aktyvesniu laisvalaikiu, ypač – žygiais į kalnus. Keliautojai Sagalassos mieste turi galimybę ne tik susipažinti su miesto istorija, bet ir pajusti žymiųjų Tauro kalnų atmosferą.

Nors Turkija daug kam asocijuojasi su „viskas įskaičiuota“ tipo poilsiu, Diana kviečia pažinti ir kitą šios šalies pusę: leistis į žygį senosios valstybės Likijos keliais, nerti į Viduržemio jūrą povandeniniu laivu (submarinu), pamatyti Antrojo pasaulinio karo metu nuskendusį Prancūzijos karo laivą ar patirti nuotykius safaryje. Keliautojų laukia ir netikėtos pramogos: galimybė aplankyti negyvenamą Sulu salą, pamatyti Kalėdų senelio gimtinę ar rinktis populiariausią ekskursiją džipu į vieną gražiausių gamtos rezervatų ne tik Antalijos regione, bet ir visoje Turkijoje – Kurto kanjoną.

123RF.com nuotr./Turkija
123RF.com nuotr./Turkija

„Norint geriau pažinti šalį, nereikėtų apsiriboti kelionėmis vien po Antaliją. Turkijoje labai daug istorinių miestų bei archeologinių paminklų, tad čia drąsiai galima vykti ir moksleiviams, norintiems gyvai mokytis istorijos bei geografijos – iki pandemijos tokio tipo turizmas buvo labai populiarus.

Turkijoje galima matyti daugybę išlikusių Antikos paminklų, įvairių kalnuose išlikusių senosios kultūros statinių ir atributų. Na, o šių metų alternatyvaus turizmo naujiena – maži lėktuvėliai–sraigtasparniai, puikiai tinkantys šešių žmonių kompanijai, taupančiai laiką, bet norinčiai pamatyti ir pažinti kuo daugiau Turkijos. Vos per pusę dienos galima apžiūrėti Antaliją ir Antikinius miestus: Pamukalę, Sidę, Pergę bei pasigrožėti įspūdinga šalies gamta“, – sako Diana.

Dėmesys sveikatingumui

Kaip rašoma pranešime spaudai, Turkija garsėja vietinių gyventojų pamėgtais hamamais – arabiškomis pirtimis, kuriose galima pasimėgauti įvairiomis grožio procedūromis, kūno šveitimu ar masažais. Anksčiau šios pirtys naudotos ne tik kūno higienai, bet ir musulmonams būdingiems ritualiniams apsivalymams. Dar 7–8 amžiuje atsiradusios pirtys savo reikšmės nepraranda iki šiol, o ypatingą patirtį papildo hamamų interjerai – spalvingos, geometriniais raštais išmargintos erdvės aukštomis lubomis.

„Dėl „viskas įskaičiuota“ sistemos su daugybe pramogų ir užsiėmimų vaikams Turkija puikiai tinka visos šeimos atostogoms, kur kiekvienas, net ir pats mažiausias, nebus pamirštas. Tėvai vaikus galės patikėti profesionaliam personalui ar animatoriams, kurie pasirūpins edukaciniais užsiėmimais ir vaikų saugumu vandens pramogų zonose, kol tėvai mėgausis kokybišku poilsiu SPA ar užsiims ekstremaliu vandens sportu jūroje“, – vardija D.Alisoglu.

123RF.com nuotr./Turkija
123RF.com nuotr./Turkija

Turkija ir darbostogoms

Pasak „Novaturo“ atstovės kryptyje, dėl palankaus Turkijos klimato keliautojai iš viso pasaulio vis dažniau šią kryptį pasirenka norėdami pabėgti nuo šaltos žiemos.

„Populiarėjant darbo nuotoliu tendencijai, tą pastebime ir Antalijoje. Ši kryptis itin svetinga keliautojams, todėl mėgstama ne tik vasaros, bet ir žiemos sezonu, kuomet skaitmeniniai klajokliai atsiveža kompiuterius ir dienos metu dirba, o po pietų mėgaujasi ilgais pasivaikščiojimais bei svetingu Turkijos oru. Darbostogoms pasirinkus Turkiją, čia džiugina puikiai išvystyta infrastruktūra ir išskirtinis aptarnavimas. Kurortuose nėra sudėtinga rasti ramią ir patogią darbo vietą, o daugumoje kavinių, restoranų, viešbučių ir kitose viešose vietose veikia nemokamas belaidis internetas.“

Vietinių svetingumas bei saugumas

Jau dešimt metų Antalijoje gyvenanti lietuvė Diana pastebi, jog Turkija itin mėgstama keliautojų dėl savo išskirtinio svetingumo: „Čia galima pasijusti beveik kaip namuose: saugu, o vietiniai gyventojai itin draugiški, mandagūs bei paslaugūs. Dalyje viešbučių laikinai buvo apgyvendinti ukrainiečiai, tačiau šiuo metu viskas grįžta į vėžes – sezonas prasideda, apgyvendinimo vietos pasiruošusios priimti keliautojus ir pasiūlyti visus poreikius atitinkantį poilsį.“

D.Alisoglu teigimu, gyvenimas Antalijoje šiuo metu teka įprasta vaga, nors žmonės liūdi ir padeda nukentėjusiems. „Žemės drebėjimai Turkijoje yra įprastas reiškinys, tačiau tokie stiprūs, kaip vasario mėnesį, įvyksta itin retai, maždaug kas šimtą metų. Be to, Antalijos regionas yra ne seisminėje srityje, maždaug 800 kilometrų nuo zonos, kur vyko žemės drebėjimai, todėl čia jaučiamės visiškai saugūs. Juolab, kad viešbučiai yra pastatyti pagal visus saugumo reikalavimus“, – sako pašnekovė.

123RF.com nuotr./Turkija
123RF.com nuotr./Turkija

Gastronominės patirtys – kiekvienoje gatvėje

Turkijoje gyvenanti lietuvė pasakoja, kad maistas Antalijoje labai įvairus, neaštrus, tinkamas europiečių skoniui, tad kiekvienas, net ir mažiausias keliautojas, randa ką paskanauti

„Turkijos virtuvę apibūdina didžiulė maisto produktų įvairovė, tad norintiems pažinti šios šalies kultūrą būtina leistis į gastronomines patirtis. Patiekalas, kurį rasite kiekviename restorane, tai garsusis turkiškas kebabas – ant grotelių kepta mėsa su daržovėmis. O jogurto padažas, lydintis kiekvieną patiekalą, yra neatsiejama turkiško maisto dalis, kaip ir sarma (vynuogių lapai). Mano manymu, iš Turkijos negalima išvykti neparagavus garsiosios baklavos – tipiško deserto, kuris gaminamas iš sluoksniuotos tešlos, pistacijų (arba migdolų) ir medaus.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“