Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Drąsių klausimų muziejus: tūkstantis žydų gyvenimo metų Lenkijoje

Lenkijoje pastaraisiais metais kyla itin modernūs, interaktyvūs muziejai. Vienas iš tokių – Varšuvoje 2014-aisiais galutinai įrengtas Lenkijos žydų istorijos muziejus „Polin“. Įėjus į šį pastatą visų pirma pribloškia didžiulė šviesi erdvė – taip atrodo muziejaus fojė su langais į gatvę. Ekspozicija prasideda gerokai žemiau. Ten veriasi žydų istorijos klodai, nuo tūkstantmetės istorijos iki šių dienų žydų visuomeninio gyvenimo atgimimo. Ir viskas čia interaktyvu, galima sustoti, paliesti ekraną, perskaityti aprašymą, o tada keliauti per šimtmečius tolyn.
Temos: 2 Varšuva Lenkija

Tyrimai ruošiantis rekonstrukcijai truko daugiau nei 8 metus, lubos tapytos dvejus. Šiuos darbus atliko apie 400 savanorių iš viso pasaulio.

Toliau – geležinkelio stotis. Ši salė, pasakojanti apie Lenkijos žydų istoriją 1772–1914 metais, vadinasi „Šiuolaikiniai iššūkiai“. Tai – pramonės revoliucijos simbolis, nes geležinkelis gerokai pakeitė visų gyvenimus, tapo kur kas paprasčiau keliauti, kraustytis gyventi.

Pasivaikščiojimas žydų gatve

„Žydų gatvė“ – tai kvietimas pasivaikščioti tarp kavinių, kino salių ir kitų objektų, primenančių, koks buvo turtingas žydų kultūrinis gyvenimas tarpukariu, 1918–1939 metais. Atsikūrusi Lenkijos valstybė suteikė žydams galimybes vystytis, kokių dar nebūta. Ambicingi žydų visuomenės lyderių planai persikėlė į politinių partijų programas, visuomeninių organizacijų veiklą, menininkų kūrybą. 

M.Starowieyska, D.Golik/Lenkijos žydų istorijos muziejaus „Polin“ nuotr./„Pirmasis susitikimas“
M.Starowieyska, D.Golik/Lenkijos žydų istorijos muziejaus „Polin“ nuotr./„Pirmasis susitikimas“

Tačiau šis laikas ne vien rožėmis klotas. Bręsta įvairiomis atmainomis žydiškasis nacionalizmas, o kartu – ir lenkiškasis. Vadinamieji pogromai nuvilnijo per Lenkiją jau 1918 metų rudenį, paskatindami gana didelės dalies Lenkijos žydų migraciją į Palestiną, Vakarų šalis, Ameriką.

Iš šios gatvės per vartus galima įeiti į namų vidų, ten pasakojamos to meto žydiškojo gyvenimo istorijos: apie politinį ir kultūrinį gyvenimą, provincijos miestelių problemas ir t.t.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi