„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Džiunglėse rado kitokią Lietuvą: pirmoji Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ekspedicija Pietų Amerikoje

Portale 15min jau skelbti atsiminimai apie 1990-ųjų vasarą, pačiame ekonominės blokados įkarštyje, vykusią pirmąją Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ekspediciją Pietų Amerikoje. Ekspedicijos dalyvis Rimas Zakarevičius dalijosi mintimis apie sunkų pasiruošimą kelionei ir lietuvių išgyvenimus kunigo, mediko Aleksandro Ferdinando Bendoraičio misijoje Bolivijoje. Penkiolikos žmonių ekspedicijoje dominavo medicinos studentai ir jau patyrę medikai, tačiau buvo ir kitų profesijų atstovų. Vienas tokių – rašytojas, teatrologas, humanitarinių mokslų daktaras Aleksandras Guobys. Dalijamės jo prisiminimais.
Brazilijos-Bolivijos pasienyje vietiniai padre medico atsimena iki šiol.
Brazilijos-Bolivijos pasienyje vietiniai padre medico atsimena iki šiol. / Nuotrauka iš filmo archyvo

Taip pat skaitykite: Iš blokados – į Amazonės džiungles: pirmoji Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ekspedicija Pietų Amerikoje (I dalis)

Taip pat skaitykite: Iš blokados – į Amazonės džiungles: pirmoji Lietuvos Raudonojo Kryžiaus ekspedicija Pietų Amerikoje (II dalis)

Kelionės nustebimai: oro uostų švara ir tvarka

Kaip ir kitiems ekspedicijos dalyviams, tuomet penkiasdešimt aštuonerių metų sulaukusiam jau žymiam Lietuvos teatrologui, Aleksandrui Guobiui teko gerokai pavargti, kol pasiruošė kelionei. Klaipėdoje ekspedicijos narys gavo begalę skiepų nuo įvairiausių Pietų Amerikos džiunglėse galinčių užpulti ligų. JAV dolerių kelionei, kaip ir jo kolegoms, jam taip pat neleista išsikeisti.

Tačiau gavus šiek tiek apčiuopiamos paramos iš visuomenės, jis, kaip ir kiti ekspedicijos dalyviai, apatiniuose rūbuose slėpdamas kelis nelegaliai turguje nusipirktus JAV dolerius, 1990-ųjų liepą įsėdo į lėktuvą skraidinantį jūrininkus į Pietų Ameriką ir atsiplėšė nuo Maskvos oro uosto pakilimo tako.

Nors sovietų okupacijos laikotarpiu Aleksandras Guobys buvo apkeliavęs nemažai SSRS respublikų ir net nuvykęs į Čekoslovakiją, tačiau Vakarų Europoje jo laukė daugybė netikėtumų. Liuksemburgo ir Šanono (Airija) oro uostai lietuvį stebino savo švara: „Lipi – kilimai ištiesti, švaru, blizga visur. Galvoji – „Kas čia per pasaulis?“.

Rimas Zakarevičius
Rimas Zakarevičius

Mes iš Maskvos išvažiavom, tai Maskva, Vilnius, gi buvo panašu – visur šiukšlių, įeini į tualetą tai žiūrėk, kad išeitum.“ Aleksandras dar ir šiandien prisimena į Šanono oro uosto tualetą užėjusio ekspedicijos dalyvio, chirurgo, repliką – „Jeigu būtų mano tokia operacinė, va tai tvarka būtų!“.

Į sovietinę realybę keliauninkai grįžo tik lėktuvui nusileidus Kuboje, čia dėl lėktuvo gedimo jie buvo priversti praleisti visą parą: „Nusileidom tenai, tai o... Atvažiavom namo! Atvažiavom – kaip Maskvoj. Tualetai purvini, visur šlamštas, baisu. Bet degtinės tai kiek nori!“

Kelionė per Andus – parduoti laikrodžiai ir geliantis šaltis

Galiausiai pataisytas keliauninkų lėktuvas pasiekė Peru sostinę – Limą. Tačiau prieš akis laukė dar sudėtingesnis kelionės etapas – autobusais reikėjo persigauti per Andų kalnus ir pasiekti Bolivijos ir Brazilijos pasienio miestelyje – Guajaramerine – įsikūrusią kunigo Aleksandro Bendoraičio misiją, o menkos ekspedicijos dalyvių dolerių atsargos jau seko...

Kaip prisimena A.Guobys, ekspedicijos dalyviai kelis dolerius savo tikslui pasiekti prisidūrė Limoje pardavinėdami nuosavus laikrodžius ir fotoaparatus. Keista, tačiau vietinius domino tik senstelėjusi technika: „Kas turėjo kokių nors senų laikrodžių, senų daiktų kokių, fotoaparatų, viskas gerai – gana greit išpirko. O kas naujų turėjo daiktų – tai naujų neperka. Įtartina, jeigu blizga.“

A. Bendoraitis gydė upių gyventojus keliaudamas laivais-poliklinikomis/ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo
A. Bendoraitis gydė upių gyventojus keliaudamas laivais-poliklinikomis/ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo

Galiausiai ekspedicijos dalyviai įsėdo į pirmą autobusą, traukiantį Andų kalnų ir Bolivijos link. Iš viso jų jiems teko pakeisti šešis. Nors daugelis dalyvių prieš išvykdami domėjosi Pietų Amerikos kultūra, geografija ir gyvenimu, visgi, kelionėje suprato, kad jie jai nepasiruošę. Manę, jog Pietų Amerikoje visuomet karšta, keliauninkai Andų kalnuose sušalo į ožio ragą: „Važiuojam, sakykim, per Andus. Čia, kai važiavom apačioje, karšta, o naktį staiga lipa į autobusą vietiniai gyventojai, su pledais tokiais šiltais, su kepurėmis, su pirštinėmis, o mūsų bagažinė virš autobuso, o mes trumpomis kelnėmis visi. O Dieve, kiek ten buvo... Ir nosinėmis dangstėmės, ir visaip kitaip ten...“

Nepaisant policininkų perspėjimų, jog europiečiams per Andų kalnus keliauti itin pavojinga (dažni apiplėšimai) ir nesusipratimo Bolivijos pasienyje, kur pasieniečiai palaikė ekspedicijos dalyvius narkotikų kontrabandininkais, siaurais kalnų keliais ekspedicija pasiekė tuometinę Bolivijos sostinę La Pasą. Čia keliautojo laukė dar vienas nustebimas – šį kartą jo priežastis buvo kariuomenė.

Nerasdami kaip iš Bolivijos sostinės La Paso nusigauti į Guajaramerino miestelį, ekspedicijos dalyviai kreipėsi pagalbos į Bolivijos Karo ministeriją. Tokio priėmimo joje Aleksandras Guobys tikrai nesitikėjo. Į karo ministeriją užsukę ekspedicijos dalyviai buvo pavaišinti kava, o vietiniai karininkai netrukus juos informavo, jog visą ekspediciją jau rytoj nuskraidins į jų kelionės tikslą kaip tik skrendančiu kariniu transportu, tai jiems nieko nekainuosią.

„Kitą dieną ateina kažkoks kareivis ar karininkas ir mus visus nusiveda į aerodromą. Pabandyk pas mus aerodrome taip. Eik – tai niekur nepraeisi! O ten laisvai vaikščiok tarp lėktuvų kur nori, nusifotografuok kiek nori. Žiūrim, sakom – „Kas čia per pasaulis toks, kad šitaip galima?“. Mes negalim įsivaizduoti šito!“– prisimena A.Guobys.

Netrukus po apsilankymo aerodrome, ekspedicija atvyko į Guajaramerino miestelį, kur jų jau laukė kunigas Aleksandras Ferdinandas Bendoraitis.

A. Bendoraitis prieš kelionę į Pietų Ameriką/ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo
A. Bendoraitis prieš kelionę į Pietų Ameriką/ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo

Džiunglėse rado kitokią Lietuvą

Atvykus į Guajarameriną lietuviams tris dienas neleista dirbti rimtesnių darbų – reikėjo aklimatizuotis. Tai tapo puikia proga susipažinti su A.Bendoraičio misijos aplinka. Itin daug laiko A.Guobys praleido A.Bendoraičio bibliotekoje.

Čia lietuviai rado knygų, kurios buvo draustos ir sunkiai pasiekiamos Lietuvoje – „Katalikų bažnyčios kronikos“ leidinius, Lietuvos išeivių kūrinius. „Mes suradom pas Bendoraitį labai didelę biblioteką <...> visą lietuvių literatūrą, kurios mes Lietuvoje negaudavome. Tai mes pusę dienos, jeigu tik laisva, skaitome ten, bibliotekoje sėdime. Mums buvo labai įdomu. Vėliau galvojome – na va, reikėjo tūkstančius kilometrų atvažiuoti, kad paskaitytume lietuvių autorių knygų!“ – pasakojo A.Guobys.

Tačiau žymus teatrologas džiunglėse ne vien skaitė SSRS sunkiai prieinamus lietuvių kūrinius. Pasibaigus aklimatizacijos periodui medicinos studentai ir gydytojai suskubo rūpintis vietiniais pacientams, o kitiems, tarp jų ir Aleksandrui Guobiui, teko griebti į rankas kirtiklį ir eiti kasti planuojamo statyti naujo ligoninės korpuso pamatų.

Ligoninės viduje, Brazilija, 1981 m./ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo
Ligoninės viduje, Brazilija, 1981 m./ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo

„Žemė buvo kaip cementas“, – prisimena A.Guobys. Tik palijus ji suminkštėdavo ir ją buvo galima kasti kastuvu, tačiau lietaus kaip tyčia nebuvo. Visgi darbus jis atliko nepriekaištingai. Būdamas misijoje su jūros kapitonus A.Gaudiešiumi, jie dar suremontavo misionierės sesers Ksaveros medinį namelį, lentomis iškalė sienas ir lubas, sumeistravo drabužiams ir maistui spintas, stalą, taburetes. Tad, nors ekspedicija buvo Raudonojo Kryžiaus, tačiau nė vienam, nesvarbu kokia jo profesija, jos dalyviui ilsėtis neteko.

Džiunglėmis užsikrėtė visam gyvenimui

Nepaisant darbų, lietuviams liko laiko susipažinti su vietine aplinka ir net kelis kartus įkelti kojas į džiungles. Aleksandrą Guobį stebino milžiniška ekonominė atskirtis tarp vienoje Mamorės upės krante įsikūrusio Bolivijos miesto Guajaramerino ir kitame upės krante stovinčio Brazilijos Guaža Mirino.

„Skurdas, vargas irgi labai išryškėja Bolivijoje. O Brazilijoje – priešingai. Persikeli per upę, o tenai jau asfaltai, automobiliai, jau turtingas kraštas. Nors sesuo Ksavera [lietuvių kilmės vienuolė, medikė Emilija Šakėnaitė, dirbusi kartu su Aleksandru Bendoraičiu – aut. pastaba] sakė, kad kai ji atvažiavo 1961-aisiais metais, ten taip pat buvo panašu kaip Bolivijoje [A. Bendoraitis nuo 1961-ųjų savo misiją vykdė braziliškame Guaža Mirine, ir tik 1985-aisias persikėlė į kitame upės krante stovintį Bolivijos Guajarameriną – aut. past.]“. Tačiau raudoni, moliniai Guajaramerino miesto nameliai įsiminė ilgam.

Padre Bendoraitis su indėnais/ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo
Padre Bendoraitis su indėnais/ iš asmeninio A. Bendoraičio archyvo

Neišdildomą įspūdį paliko ir ekspedicijos kelionės į pačias džiungles: „Mūsų iškylos visokiomis upėmis, džiunglės, va ten tai jau tikrai – ko jau nepamačius negali net įsivaizduoti.“ Nors keliautojas skundėsi, jog tokių išvykų metu būdavo kone mirtinai sugeltas įvairiausių skraidančių parazitų, tačiau tai nesumenkino jo troškimo grįžti į džiungles.

Aleksandro Ferdinando Bendoraičio misijoje praleidusi daugiau nei mėnesį, su dosnia lietuvių išeivių parama, ekspedicija pargrįžo į Lietuvą. Tačiau Aleksandras Guobys dar grįžo į Amazonės džiungles.

Po Aleksandro Ferdinando Bendoraičio mirties jis grįžo į misijos vietas, surinko dalį kunigo mediko A.Bendoraičio ir misionierės sesers Ksaveros palikimo ir Lietuvoje surengė jų atminimui skirtas parodas: Vilniuje, Raseiniuose, Ariogaloje, Klaipėdoje, Anykščiuose, Utenoje, Debeikiuose.

Dar 1991-aisias Aleksandras Guobys parašė nedidelę knygutę apie jų apsilankymą Bendoraičio misijoje, kurioje plačiai skaitytojus supažindino su lietuvių misionierių veikla Amazonėje. Ši knygutė tuomet buvo išleista gausiu 30 tūkstančių vienetų egzempliorių tiražu. Vėliau džiunglėmis „užsikrėtęs“ rašytojas drauge su kunigu Antanu Saulaičiu paruošė ir išleido net tris knygas – papildytus leidimus – „Lietuvių misijos Amazonėje“ (2002, 2003, 2015 m.)

Šiuo metu apie kunigą mediką Aleksandrą Ferdinandą Bendoraitį kuriamas dokumentinis filmas „Aleksandras Didysis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų