Ekspedicijos „Tikslas – Amerika“ dalyviai jau pakeliui į JAV

Rugsėjo 18 d. į ekspediciją lietuviškų vietų paieškoms ir interaktyvaus žemėlapio sukūrimui pakilo „Tikslas – Amerika“ komanda. 16 dienų šiaurės rytų JAV praleisiantys savanoriai fotografuos, aprašinės lietuviškas vietas, klausysis vietos lietuvių pasakojimų ir visa tai skelbs internete.
Projekto „Tikslas – Amerika“ dalyviai išvyksta į JAV
Projekto „Tikslas – Amerika“ dalyviai išvyksta į JAV / Asmeninė nuotr.

Projekto vadovas Augustinas Žemaitis pasidžiaugė, kad projektui didžiulį dėmsesį parodė ir Amerikos lietuviai.

„Sulaukėme daug laiškų iš žmonių, į kuriuos nesikreipėme, kurie apie projektą sužinojo iš interneto portalų. Didelė dalis ne tik patys prisidėjo, tačiau ir surado papildomų žmonių kituose miestuose,“ – sakė A.Žemaitis.

Pasak jo, šių žmonių dėka bus galima „išvilkti į dienos šviesą“ ir pamirštas, bet labai svarbias lietuviškas vietas.

„Kai planavome projektą, manėme, kad aplankysime maždaug 100 vietų 8 regiono valstijose. Šiandien žinome jau per 200 lietuviškų vietų 11 valstijų. Darysime, ką galėsime, siekdami aplankyti kuo daugiau jų. Grafiką „suspaudėme“ iki maksimumo. Kai kuriomis dienomis išeis, kad pradėsime darbus ankstyviausią rytą, o baigsime tik apie vidurnaktį“, – kalbėjo keliautojas.

Asmeninė nuotr./Projekto „Tikslas – Amerika“ dalyviai išvyksta į JAV
Asmeninė nuotr./Projekto „Tikslas – Amerika“ dalyviai išvyksta į JAV

Projekto „Tikslas – Amerika“ dalyviai lankysis ne tik didmiesčius – Niujorką, Vašingtoną, Filadelfiją, Bostoną, Baltimorę –bet ir mažus regiono miestelius, itin garsėjančius lietuviškomis vietomis. Tarp tokių – ir Šenandorius Pensilvanijoje, kuriame 1904 m. išleistas pirmasis pasaulyje lietuviškas romanas – V.Pietario „Algimantas“ – ir, JAV surašymo duomenimis, net 14,65 proc. žmonių save laiko lietuviais (daugiau, nei Šalčininkuose).

Pasak lietuvių kilmės vietos istorijos tyrinėtojo Andrew Popalio, 1898 m. lietuviams Šenandoriuje priklausė 59 tavernos, 17 parduotuvių, 5 mėsos turgūs, 4 siuvyklos, 8 akmentašyklos, 3 kirpyklos, šaltkalvis, 5 laidojimo namai, 5 arklidės ir 2 leidyklos! Kažin, ar kuris pačios Lietuvos miestas galėjo tam prilygti – juk Lietuvoje anuomet miestuose vyravo kitataučiai.

Projekto metu surinkta medžiaga, padarytos nuotraukos pavirs interaktyviu žemėlapiu, kuriuo galės naudotis bet kuris to panoręs. Projekto tikslas, kad kiekvienas tautietis, nuvykęs į JAV, ir turėdamas dieną ar dvi, galėtų sužunoti, kas lietuviško yra šalia – gal panorės aplankyti Jono Meko įkurtą kino teatrą, pamatyti Naitsmito krepšinio šlovės muziejaus šlovės galerijoje įrašytas dedikacijas Arvydui Saboniui bei Šarūnui Marčiulioniui, pasivaikščioti po rajoną, kuriame visos gatvės pavadintos lietuviškai, išvysti monumentus žuvusiems už tėvynę lietuviams, ar nueiti į oro uostą, iš kurio Lietuvos link pakilo Steponas Darius ir Stasys Girėnas.

Interaktyvus žemėlapis bus ir anglų kalba, tad juo galės naudotis ir lietuviškai nebekalbantys Amerikos lietuvių palikuonys ar mažumų paveldu besidomintys amerikiečiai.

Planuojama, kad žemėlapis bus baigtas iki 2017 m. gruodžio 1 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs