Ispanijos pietuose esantis Andalūzijos regionas – ypatingas. Apie jo lankytinas vietas, kultūrą, tradicijas, papročius ir gastronomiją Virgenextra.lt pasakoja ten gyvenantys Laima Druknerytė ir Mindaugas Stongvilas. Įkvėpimų kelionėms ne tik iš Andalūzijos taip pat ieškokite šio puslapio Facebook ir Instagram paskyrose.
„Esame šlapiausias kaimas Ispanijoje!“ – toks šūkis pasitinka prie įvažiavimo į Grazalema. Ir tai tikra teisybė – lietaus sezonas šiuose kraštuose prasideda rugsėjo 10 d. ir baigiasi gegužės 28 d., o metinis kritulių vidurkis siekia net 1962 mm.
Šios zonos neįprastai lietingo klimato paslaptis slypi ypatingoje geografinėje padėtyje – Grazalema yra prigludęs prie kalnų barjero, į kurį atsiremia slenkantys iš pietvakarių ir pritvinkę drėgmės Atlanto orai.
Kaime įrengtos net trys meteorologinės stotys, kurios registruoja pasaulinius paros kritulių rekordus.
Kildamas stačiais kalnų šlaitais, šiltas ir drėgnas oras staiga atvėsta ir iškrenta kritulių pavidalu jau kitoje kalnų pusėje – tiesiai ant Grazalema kaimo ir į to paties pavadinimo slėnį.
Šiame kaime įrengtos net trys meteorologinės stotys, kurios registruoja pasaulinius paros kritulių rekordus – pavyzdžiui, 2017 m. per 24 valandas iškrito 300 litrų kritulių į 1 kvadratinį metrą.
Vasaros sezonas apylinkėse trunka tiek, kiek lietuviškoje Palangoje – tik tris mėnesius.
Kaimas nepaskęsta dėl tobulai įrengtos kanalizacijos, o kalnų šlaitais bėgantis vanduo susigeria į dirvožemį ir nuteka žemyn į slėnį. Virš kaimo pakibęs ir didžiausią pavojų keliantis tarpeklis yra atskirtas aukšta užtvanka, taigi Grazalema iki šiol puikiai atsilaikydavo prieš visus gamtos kataklizmus.
Norite dar vieno rekordo? Per 1962-uosius metus ant Grazalema kaimo išlijo net 4123 litrai lietaus į vieną kvadratinį metrą!
Taip, vien tik lietingu oru, šalimais augančiais eglynais ir Guadalete upės ištakomis lietuvių nenustebinsime, tačiau galite įsivaizduoti, kaip visais šiais stebuklais didžiuojasi vietos gyventojai! Ir tuo pačiu metu liūdi, nes vasaros sezonas apylinkėse trunka tiek, kiek lietuviškoje Palangoje – tik tris mėnesius.
Grazalema slėniai labai mėgstami aktyvaus poilsio mėgėjų – kalnai išraižyti puikiai įrengtais takais dviratininkams ir žygeiviams, įrengtos pakilimo aikštelės parasparniams ir deltaplanams. Kalnų serpantinuose treniruojasi būsimieji Tour de France ir La Vuelta dalyviai.
Viešas gyvenimas vyksta pagrindinėje ir, ko gero, vienintelėje pravažiuojamoje gatvėje.
Pats kaimas tikrai įspūdingas, nors ir nėra nedidelis. Viešas gyvenimas vyksta pagrindinėje ir, ko gero, vienintelėje pravažiuojamoje gatvėje, kurioje rasite visus svarbiausius ir įdomiausius kaimo statinius.
Keliose vietose galite pamatyti masyvius metalinius vartus – pasirodo, kaimo centre vietiniai įsigudrina suorganizuoti net Toro de Cuerda festivalį. Jo metu kaimo gatvėmis paleidžiamas pabėgioti įmitęs bulius. Festivalis laikomas vienu seniausiu visoje Ispanijoje – panašu, kad šios šventės ištakos siekia dar keltų laikus.
Grazalema garsi išskirtiniais vietos produktais – payoya ožkos sūriu, medumi, saldžiomis užpiltinėmis ir odos dirbiniais. Kaime veikia fabrikėlis, kuriame iš merino avių vilnos mezgami šalikai, užklotai, pledai ir net vilnonės kepurės.
Jeigu leidžiatės Kadiso provincijos baltųjų miestelių keliu – būtinai užsukite ir į Grazalema, esančią unikaliame Sierra de Grazalema gamtos parke, kuris įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.