Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gurmaniški atradimai Turkijoje: nuo tradicinių patiekalų iki „Michelin“ šefų ruoštų vakarienių viešbučio restorane

Atostogų karalienė Turkija, garsėjanti nuostabia pakrante ir „viskas įskaičiuota“ poilsiu, taip pat žavi ir gurmanus – šalyje tradiciniai turkiški skoniai derinami su šiuolaikinėmis kulinarijos naujovėmis. Viešint šioje šalyje, verta išbandyti ne tik prabangią vakarienę „Michelin“ ekspertų įvertintuose restoranuose, tačiau ir tradicinius patiekalus, gatvės maistą, apsilankyti autentiškame turguje.
Arbatos gėrimas Stambule
Arbatos gėrimas Stambule / Shutterstock nuotr.

„Tarp dviejų žemynų esanti Turkija gali pasigirti turtingu ir įvairialypiu kulinariniu paveldu, atspindinčiu jos unikalią padėtį Europos ir Azijos kryžkelėje. Atostogų metu čia galima patirti žavią vietinių ingredientų ir novatoriško maisto gaminimo sintezę, atspindintį spalvingą šalies kulinarinį paveldą“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja Sigita Vaitelė, „Tez Tour“ produkto vadovė.

Ji pristato turtingas Turkijos kulinarines tradicijas ir labiausiai rekomenduojamas gastronomines patirtis, kurias būtina išbandyti keliaujant į šią Artimųjų Rytų šalį.

Shutterstock nuotr./Pusryčiai su vaizdu į Kapadokijos vietovę
Shutterstock nuotr./Pusryčiai su vaizdu į Kapadokijos vietovę

Sužavės tradicinių Turkijos patiekalų įvairovė

Šalyje maisto entuziastai gali atrasti begalę skonių, tekstūrų ir aromatų, kuriais garsėja Turkijos virtuvė. Tokią skonių įvairovę lemia Artimųjų Rytų, Centrinės Azijos, Rytų Europos ir Balkanų kaimynystė.

„Diena dažniausiai pradedama nuo tradicinių turkiškų pusryčių, vadinamųjų kahvaltı, kuriuos sudaro sūriai, alyvuogės, virti kiaušiniai, daržovės, uogienė, medus ir šviežiai iškepta duona. Nepraleiskite progos paragauti ir tradicinės turkų kiaušinienės menemen su pomidorais, paprikomis ir prieskoniais“, – kalba S. Vaitelė bei priduria, kad neatsiejama turkiškų pusryčių dalis – vietinė arbata, geriama iš tradicinių tulpės formos puodelių, bei stipri turkiška kava.

Turkijos kulinariniame racione yra keletas patiekalų, ypatingų tiek gaminimo, tiek skonio atžvilgiu. Pavyzdžiui, mantı, dažnai vadinami turkiškaisiais ravioliais, yra maži koldūnai, įdaryti prieskoniais pagardinta mėsa, patiekiami su česnakiniu jogurto padažu.

Shutterstock nuotr./Tradicinis turkiškas maistas
Shutterstock nuotr./Tradicinis turkiškas maistas

Norint sočiai pavalgyti, rekomenduojamas klasikinis patiekalas Iskender kebab – plonais griežinėliais supjaustyta aviena, patiekiama ant pita duonelės su pomidorų padažu ir jogurtu. Mėgstami vietinių patiekalai – ir ant iešmo kepta mėsa şiş kebab bei užkandžių rinkinys meze, sudarytas iš mažose lėkštutėse patiekiamų daržovių, sūrio, mėsos, humuso, įvairių padažų.

Gatvės maisto entuziastams verta paragauti turkiškų riestainių simit, pagardintų sezamo sėklomis, ar pyrago su sūriu, mėsa ar špinatais börek. O desertų mėgėjams būtina įvertinti iš plonų tešlos lakštų gaminamos baklavos su smulkintais riešutais ir medumi.

„Michelin“ įvertinimą gavę restoranai

Įvairiapusė Turkijos virtuvė traukia ne tik rytietiškų skonių ieškančius turistus. Šalies restoranuose dažni svečiai – „Michelin“ atstovai. Net 107 Turkijos restoranai yra įtraukti į šį gidą: Stambule esantis „Turk Fatih Tutak“ restoranas yra gavęs dvi žvaigždutes, 11 šalies restoranų – po vieną, dar 25 restoranai turi „Bib Gourmand“ įvertinimą.

Viešint Turkijos kurorte Bodrume, kelionių ekspertė rekomenduoja apsilankyti restorane „Kitchen by Osman Sezener“, įsikūrusiame ant jūros kranto. Šio „Michelin“ inspektorių viena žvaigždute įvertinto restorano komanda pristato turkų virtuvę, didžiausią dėmesį skirdama šio regiono produktams – visada šviežiems ir aromatingiems.

Shutterstock nuotr./Tradicinis turkiškas saldumynas lukumas
Shutterstock nuotr./Tradicinis turkiškas saldumynas lukumas

O ant kalvos šlaito esančiame „Maçakızı“ restorane Bodrumo kurorte šefas Aret Sahakyan ir jo komanda siūlo naują Egėjo jūros regiono virtuvės požiūrį, kuriame jaučiamos klasikinės turkiškų patiekalų šaknys.

„Michelin“ lygio patirtis viešbučio restoranuose

S. Vaitelė atkreipia dėmesį, kad „Michelin“ lygio vakarienę Turkijoje galima išbandyti ir viešint poilsiautojų pamėgtuose viešbučiuose.

„Siekdami atliepti gurmaniškų skonių ieškančių turistų lūkesčius, luxury klasės kurortiniai viešbučiai dažnai į savo restoranus pakviečia „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintų restoranų šefus, kurie pristato specialius degustacinius meniu. Tokius gastronominius potyrius siūlo „Rixos Sungate“ viešbutis Antalijoje, „Club Marvy“ Izmire, „Ela Excellence“ ar „Cullinan“ Beleke, „Maxx Royal“ Kemere“, – dalijasi „Tez Tour“ atstovė.

Tokiu būdu Turkijos viešbučiuose kurį laiką vieši talentingi prancūzų, italų ir kitų šalių virtuvės šefai, įvertinti „Michelin“ ekspertų. Jie savo siūlomų vakarienių meniu derina netikėčiausius skonius, pateikia savitas kulinarines interpretacijas, tad neišėjus iš viešbučio galima patirti vis skirtingą skonių kelionę.

Susidomėjusiems tokiomis vakarienėmis, S. Vaitelė primena: „Vietos šiose degustacinėse vakarienėse užsipildo itin greitai, tad reikia rezervuoti staliuką iš anksto, dar prieš išvykstant atostogauti.“

Būtina atostogų plano dalis – apsilankymas turguje

Siekiant pažinti itin svarbią turkų kultūros dalį, tiesiog būtina užsukti į šalies turgus, kuriuose virte verda gyvenimas.

„Apsilankyti šurmuliuojančiose Turkijos turgavietėse – būtina patirtis kiekvienam gurmanui. Čia rasite daugybę prieskonių, arbatų, džiovintų vaisių ir riešutų, turkiškų skanėstų. Norintiems namo parsivežti daugiau Turkijos skonio, puikiai tinka čia įsigytas alyvuogių aliejus, medus ir įvairūs vietiniai sūriai“, – vardija S. Vaitelė bei atskleidžia, kad Turkija yra viena didžiausių alyvuogių aliejaus gamintojų pasaulyje.

Pašnekovė turi vieną svarbų patarimą turgaus lankytojams – neskubėkite pirkti prekių už pirminę pasiūlytą kainą.

„Derantis su prekeiviais, galima įsigyti prekių perpus pigiau, o kartais kaina nuleidžiama ir kelis kartus. Derybos turkams – jau kraujyje įaugęs menas, tad jiems tai ne tik būdas, kaip parduoti ar įsigyti daiktą, tai – galimybė bendrauti ir leisti laiką“, – kultūrinius skirtumus pristato kelionių organizatoriaus atstovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs