„Mūsų šeima mėgsta aktyvų poilsį ir gamtą. Be to, keliaudami visada stengiamės išbandyti vietinius unikalius dalykus. Pavyzdžiui, paragauti ten šviežiai auginamą, gaminamą, išgaunamą maistą ir gėrimus“, – sakė M.Čiuželis.
Pasak jo, kadangi abu su žmona yra užimti žmonės, ilgesnes atostogas planuoja labai kruopščiai ir iš anksto. „Tačiau kartais stengiamės ištrūkti savaitgaliui, ypač, kai kelionės tikslas yra kur nors netoliese. Taip pat bandome pomėgius suderinti su verslo kelionėmis.
Kelionė į Daniją gimė gana spontaniškai. Kadangi mėgstame austres, buvo smalsu ir įdomu išmokti jas pagauti patiems bei sužinoti naujų austrių ruošimo ir valgymo gudrybių ir receptų“, – pasakojo K.Čiuželienė.
Danija nėra vienintelė šalis, kurioje gaudomos austrės, bet joje gyvena unikali austrių rūšis, vadinama Limfjord austrėmis.
Jos yra ypatingo dydžio ir skonio dėl to, kad auga lėtai.
„Patys danai dažnai nustemba išgirdę apie tokią pramogą Šiaurės jūroje. Mūsų grupėse buvo gausu danų ir visi jie austres gaudė pirmą kartą, nors didžioji dalis jų buvo pensinio amžiaus“, – pastebėjo vilnietis.
Vietiniai stebėjosi, iš kur apie austrių gaudymą sužinojo lietuviai. Tačiau jie tikino visą reikalingą informaciją radę internete. Svarbu žinoti, ko ieškai, sakė M.Čiuželis.
Už 26 eurus – žvejyba ir degustacija
Pasak pašnekovo, visi norintys ir internetu užsisakę šią pramogą susirenka viename iš Danijos šiaurės vakaruose esančių miestelių prie jūros. Organizatoriai išdalina „žvejybos“ priemonės – kibirą, gaudyklę, „žiūronus“, duoda ilgus žvejo batus.
Tuomet prasideda gaudymas: brendi į jūrą ir tiesiog iš po kojų renki austres. Žiūronas skirtas sumažinti bangų keliamą vandens raibuliavimą – žiūrint per jį jūros dugnas ir ant jo gulinčios austrės matosi itin aiškiai ir ryškiai, pasakojo pašnekovas.
Pasak jo, maždaug per pusvalandį galima prisirinkti pilną kibirą austrių. Tuomet visi „žvejai“ važiuoja į netoliese esančią etnografinę sodybą, kur organizatoriai pasakoja daugiau apie pačias austres, jų ruošimo būdus.
Kiekvienas „žvejys“ pamokomas kaip atpažinti gyvą ar mirusią austrę, kaip su jomis elgtis, pavyzdžiui, kaip atidaryti ir pan.
Labiausiai nustebino tai, kad patys danai nežino apie tokią pramogą.
Jos valgomos žalios, bet su pagardais. Mums buvo paruošti bent keli skirtingi pagardų ruošiniai.
Paragavus žalių, galima išsikepti jų grilyje su kitokiais prieskoniais, pasakojo K.Čiuželienė.
Keliautojus nustebino kaina: maždaug tris valandas trunkanti pramoga žmogui kainuoja maždaug 27 eurus (200 Danijos kronų). Žinoma, prie šios sumos reikėtų pridėti ir kitas kelionės išlaidas – iki Danijos šeima skrido, žvelybos vietą pasiekė automobiliu.
„Labiausiai patiko, kad išmokau austres gaudyti pats, jas atverti. Taip pat parsivežiau daug receptų – dabar žinau, kaip austres paruošti skaniai“, – tikino pašnekovas.
Pasak M. ir K.Čiuželių, geriausias metas gaudyti austres Danijoje – lapkričio-kovo mėnesiai, t.y. lietuviška žiema.
Kaip nuvykti į vietą?
Vilniečių šeima austres gaudė Danijos šiaurės vakaruose esančiame Gjellerode miestelyje (šalia jo yra kiek didesnis Lemvigas (dan. Lemwig).
Iš Lietuvos ten galima nuvykti lėktuvu į Billundą (per Kopenhagą ar tiesiogiai), kainuoja apie 200 eurų. Tuomet nuomotis automobilį (trim dienom – apie 50 eurų).
„Mes išbandėme šį variantą, tačiau, manau, ten kiekvienas miestelis prie jūros galėtų pasiūlyti tą patį. Tereikia paieškoti internete“, – sakė austres Šiaurės jūroje gaudęs M.Čiuželis.