„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Į kelionę išsiruošė su dviejų mėnesių kūdikiu ir nesigaili: pasidalijo svarbiausiais patarimais

Ar susilaukus vaikų tinkamas laikas krautis atostogų lagaminus, o gal geriau palūkėti, kol atžalos ūgtels? Jei pora iki tapdami tėvais kasmet į užsienį išsiruošdavo bent kelis kartus per metus, ekspertai patvirtina: keliauti su pačiais mažiausiais – verta. Tokiu būdu tėvai gali formuoti aistrą kelionėms turinčios šeimos įpročius, pratinti mažuosius prie tempo, ritualų. O į šeimų su vaikais poilsį orientuoti užsienio kurortai neriasi iš kailio, kad tiek vaikų, tiek suaugusiųjų atostogų poreikiai būtų maksimaliai patenkinti, rašoma kelionių organizatoriaus „Coral Travel“ pranešime spaudai.
Ievos Brogienės ir Anos Anisko šeimos
Ievos Brogienės ir Anos Anisko šeimos / Asmeninių archyvų nuotr.

Pasak kelionių organizatoriaus rinkodaros vadovės Baltijos šalims Olgos Belovos, kelionės ir su mažiausiais šeimos nariais gali būti ir smagios, ir kokybiškos – tik tam būtina pasiruošti.

„Kelionės su vaikais – ne tik nudailinti instagramo kadrai, bet ir iššūkis visai šeimai. Pastarasis gali būti naudingas ir malonus, jei pasirinksite savo šeimai tinkamą kryptį, kelionės laiką, avialinijas, su kuriomis keliausite, bei vadovausitės patikrintais kelionių ekspertų patarimais“, – pasakoja O.Belova.

Tą patvirtina ir psichologė bei su mažyliais keliaujančios mamos. „Keliaujančių mamų“ bendruomenės narės dalijasi savo istorijomis ir patarimais, kada išdrįso keliauti su mažyliu ir kodėl tokio sprendimo nesigaili.

Kelionę atidėliojo dėl baimių

Ana Anisko pasakoja, jog susilaukus pirmagimio gyvenimas išties pasikeitė – netgi labiau nei tikėjosi. Kelis pirmuosius mėnesius apie keliones šeima net nesvarstė, tačiau atėjo metas, kuomet suprato – laikas atostogoms.

Asmeninio archyvo nuotr. / Anos Anisko poilsis su vaikais
Asmeninio archyvo nuotr. / Anos Anisko poilsis su vaikais

„Dviese su vyru taip pat buvome įpratę Lietuvoje atvėsus orams šilumos ieškoti užsienio kurortuose, tad šią tradiciją prasitęsti vasarą nusprendėme tęsti ir gimus vaikams“, – pasakoja A.Anisko.

Moteris pripažįsta: dvejojo, ar pavyks kokybiškai pailsėti su metų neturinčiu vaiku, dėliojosi planą keliauti taip, kaip nebuvo bandę – į Turkiją ar Egiptą su „viskas įskaičiuota“ paketu. Būtent taip noriai keliauja šeimos su mažais vaikais. Kelionę planuoti pradėjo, kai vaikui buvo 8 mėnesiai, iškeliauti pasiryžo jam sulaukus metų.

Asmeninio archyvo nuotr. / Anos Anisko šeima neįsivaizduoja kelionių be vaikų
Asmeninio archyvo nuotr. / Anos Anisko šeima neįsivaizduoja kelionių be vaikų

Su pirmuoju vaiku šeima galiausiai išsiruošė į Turkiją, tiesa, pripažino, pirmoji kelionė mažai kuo skyrėsi nuo buvimo namuose, mat vaiko priežiūros rūpesčiai tie patys, tik nereikia gaminti, džiugina saulė ir šiluma.

Gimus antrajam vaikui, šeima antrąsyk iškeliavo į Turkiją. „Nors pabandėme du kartus, manau, kad kelionės su „viskas įskaičiuota“ paketu, nors ir patogios, bus gerokai kokybiškesnės vaikams paaugus, mat mūsų tikslas – ne persikelti iš namų į prabangų viešbutį, bet keliauti“, – įsitikinusi moteris.

Asmeninio archyvo nuotr. / Anos Anisko šeimos kelionė
Asmeninio archyvo nuotr. / Anos Anisko šeimos kelionė

Praėjusį spalį jau su dviem vaikais išbandė aktyvesnę kelionę – pasirinko Ispaniją. Atvykę į Barseloną, išsinuomojo automobilį ir išnaršė apylinkes. „Tokia kelionė su mažyliais, kuomet iš vienos vietos į kitą vyksti jiems miegant, o parkus, zoologijos sodus ar kitus objektus lankai vaikams prabudus, išties pasitvirtino – pailsėjome net ir vykdami iš vieno viešbučio į kitą, o įspūdžių užteko visiems šeimos nariams. Vaikai vis dar klausia, ar vėl vyksime į Ispaniją“, – dalijasi A.Anisko.

Pirmoji kelionė suteikė drąsos

Dvi dukras – trejų ir trylikos metų – auginanti Ieva Brogienė su pirmąja dukra į kelionę išsiruošė, kai jai buvo ketveri. Gimus antrajai dukrai, į pirmąją kelionę jau keturių asmenų šeima išvyko mažylei sulaukus vos dviejų mėnesių. Nors kelionė į bičiulių vestuves Maltoje nebuvo paprasta, vyko su persėdimu, ar skristi – Ieva nė kiek nedvejojo, o ir pirmoji kelionė svetur praėjo puikiai. Nuo to laiko šeima į keliones išsiruošia 4–5 kartus per metus.

„Mūsų šeima neatsisakė aistros keliauti. Nors dviese su vyru mėgdavome pažintines keliones, keliaujant su vaikais pirmenybė, žinoma, jų interesams, tačiau įspūdžių pakanka ir patiems. Pamėgome lėtas atostogas, svečioje šalyje nuomojamės automobilį ir savarankiškai pažįstame šalį“, – pasakoja I.Brogienė.

Asmeninio archyvo nuotr. / Ievos Brogienės nuotykiai su šeima
Asmeninio archyvo nuotr. / Ievos Brogienės nuotykiai su šeima

Jeigu šeima keliavo iki susilaukdama vaikų, jų potyriai, pašnekovės nuomone, buvo vieni, vaizdus du suaugę žmonės matė kitomis akimis.

„Kai kurias šalis aplankėme dviese, vėliau grįžome su vaikais, tik tuomet kelionės akcentai buvo visai kitokie, kaip ir privalumai. Keliaudamas su vaiku, galbūt, pastebi daugiau detalių, įvertini, kodėl vienoje šalyje su vaiku keliauti paprasčiau nei kitur. Jei keliauja suaugusieji, nesvarbu, ar laiptai, ar grindinys, ar tiesus kelias, keliaudamas su vaikais pasidomi, ar įmanoma pravažiuoti vežimėliu“, – pasakoja moteris.

Asmeninio archyvo nuotr. / Ieva Brogienė su dukromis
Asmeninio archyvo nuotr. / Ieva Brogienė su dukromis

Keliauti su pačiais mažiausiais – apsimoka

Pasak kelionių organizatoriaus atstovės O.Belovos, finansine prasme šeimoms su vaikais (iki 24 mėn.) keliauti apsimoka labiausiai. Mat tėvai gali pasinaudoti specialiomis viešbučių ir avialinijų taikomomis nemokamomis paslaugomis bei nuolaidomis.

Kaip teigia pašnekovė, Lietuvoje tėvai, planuodami keliones su įvairaus amžiaus vaikais, pirmuoju atostogų krypties numeriu bene dažniausiai įvardija Turkiją ir renkasi organizuotojo turizmo paslaugas.

„Tokiu būdu keliaujančios šeimos išvengia planavimo rūpesčių – telieka iš anksto pasirinkti kelionės laiką ir kryptį. O jau tuomet niekuo rūpintis nereikės: kelias atostogų savaites galima patogiai ilsėtis nė neišeinant iš viešbučio komplekso, siūlančio „viskas įskaičiuota“ atostogas, teritorijos“, – pasakoja O.Belova.

Asmeninio archyvo nuotr. / Olga Belova
Asmeninio archyvo nuotr. / Olga Belova

Žinoma, Turkijoje nebūtina atostogauti tik prie baseino: galima išsinuomoti automobilį su vaikiškomis kėdutėmis ir aktyviai keliauti po šalį. Turkijos gamta nuostabi, kelių infrastruktūra – kokybiška.

Privalumų – daugybė

Turkijoje, priešingai nei mūsų šalyje, nebūna blogo oro: atostogų sezonas čia prasideda balandžio pabaigoje, tęsiasi iki vėlyvo rudens – spalio pabaigos. Pasak O.Belovos, sezono metu lietuvių liaupsinamą Antaliją pasiekti itin patogu: skrydžiai, kurie trunka kiek daugiau nei 3 valandas, sezono piko metu iš Vilniaus vykdomi net 14 kartų, o iš Kauno dar 2 kartus per savaitę.

Kūdikiai iki 24 mėn. skraidinami nemokamai, o vaikams nuo 2–12 m., priklausomai nuo oro linijų, taikomos nuolaidos, nors bagažas toks pat kaip ir suaugusiesiems.

„Pavyzdžiui, į Turkiją skrendant su Europoje pripažintomis vienomis geriausių oro linijų „Turkish Airlines“, be nemokamų skrydžių kūdikiams, tėvams siūloma ir daugiau privalumų: nemokamas iki 10 kilogramų bagažas, galima nemokamai skraidintis ir sulankstomą vežimėlį. Skrydžio metu vaikai bus pradžiuginti maloniomis dovanėlėmis, sudominti interaktyviuosiuose ekranuose prieinamais žaidimais ar filmukais“, – vardija O.Belova.

Kūdikiai iki 24 mėn. skraidinami nemokamai, o vaikams nuo 2–12 m., priklausomai nuo oro linijų, taikomos nuolaidos.

Skrendantiesiems su kūdikiu ar daugiau asmenų turinčiai šeimai, rekomenduojama pasirinkti privatų pervežimą iš oro uosto į viešbutį (ir atgal). Toks pasirinkimas vykti privačiu transportu, kuriame yra ir vaikiškos kėdutės, pasak O.Belovos, bendros kelionių kainos stipriai neišbrangins, tačiau savo pasirinktą viešbutį pasieksite, kur kas komfortiškiau ir greičiau nei vykdami per skirtingus viešbučius su kitų keliautojų grupe.

Vieno vaiko net iki 12 metų apgyvendinimas daugumoje Turkijos viešbučių neretai nemokamas. Atvykus į Turkiją, keliautojų su vaikais laukia ir specialiai į jų poilsį orientuoti viešbučiai: juose įrengti ir atskiri seklūs, mažiesiems keliautojams pritaikyti baseinai, kurie didžiąją dalį sezono yra šildomi, vandens atrakcionų parkai, kalneliai, vaikų klubai, minizoologijos sodai.

Yra viešbučių, kurie organizuoja į sportines, menines veiklas orientuotas vaikų dienos stovyklas ir padeda net ir atostogų metu neiškristi iš ritmo, palaikyti Lietuvoje būrelius lankančių vaikų discipliną. Taip pat viešbučiuose neretai veikia dienos darželiai, tėvelių patogumui galima užsisakyti auklės paslaugą.

„Coral Travel“ nuotr. / Vandens parkas viešbučio teritorijoje
„Coral Travel“ nuotr. / Vandens parkas viešbučio teritorijoje

„Į šeimų su mažais vaikais poilsį orientuotuose viešbučių restoranuose visuomet rasite kūdikiams ir ūgtelėjusiems vaikams pritaikytus aukštos kokybės, subalansuotus, ekologiškus patiekalus. O viešbučio kambaryje esančiame mini bare būsite aprūpinti vaikiškais mišinukais, košėmis, tyrelėmis ar kitu mažiesiems skirtu maistu“, – pasakoja O.Belova.

Kelionė be streso – įmanoma

Lietuvos psichologų sąjungos narė, „Vaikamstevams.lt“ psichologė Raminta Gudelytė-Bagdonė dvejojantiems, ar verta keliauti su vaiku, turi vienintelį atsakymą – taip, ir nebūtinai tik tuomet, jei vaikas kelionę tikrai atsimins.

„Keliaudami geriau pažįstame ne tik pasaulį, bet ir kelionės draugus ir, žinoma, patys save, pakeičiame įprastą aplinką, pabėgame nuo rutinos.

Tokios patirties kasdienybėje įgyti sudėtinga, juk dažnas gyvename savo patogiame burbule, kur daugiau ar mažiau žinome, kas kada ir kaip vyks, kas laukia rytoj. Keliaujant tas patogus burbulas plečiasi kartu su mūsų patirtimi ir įgūdžiais, kuriuos parsivežame iš kelionių“, – mano psichologė, antrindama O.Belovai, kad su vaikais šiais laikais keliauti itin patogu.

Vieno atsakymo, koks vaiko amžius tinkamiausias pradėti keliauti, kaip teigia ji, nėra. Tą pajusti turi patys tėvai: kelionė turi būti maloni ne tik jiems, bet ir kūdikiui ar mažamečiui vaikui, taigi, tikrai nereikėtų keliauti vien dėl to, kad tą daro kiti. Kelionė turi teikti malonumą, streso pakanka ir kasdienybėje.

Asmeninio archyvo nuotr. / Psichologė Raminta Gudelytė-Bagdonė
Asmeninio archyvo nuotr. / Psichologė Raminta Gudelytė-Bagdonė

Keli patarimai, kad kelionė pavyktų:

  • Kelionėje svarbu užtikrinti, kad vaikų ir pačių tėvų baziniai poreikiai būtų patenkinti, atsakingai planuotis poilsio laiką (atsižvelgiant į vaikų poreikius apgalvoti pietų ir nakties miego laiką), nesistengti visko pamatyti per vieną dieną.
  • Vaikams kelionėje taip pat labai svarbu užtikrinti emocinį saugumą, t. y. pasistengti išlaikyti įprastą vaikų poilsio ir miego rutiną (organizuoti ritualus, kuriuos jie atlieka namuose prieš miegą: maudynės, knygelių skaitymas, arbata, pokalbiai ir t. t.). Taip pat, jei įmanoma, pasiimti žaislų, kurie padeda išlaikyti emocinį saugumą.
  • Kuo vaikai mažesni, tuo kelionėse emocinės paramos jiems reikės daugiau, naujos patirtys emocines išraiškas gali dar labiau sustiprinti ar, priešingai, užgniaužti, galiausiai, jos gali išsiveržti netikėtai.
  • Tėvai neturėtų pamiršti ir apie savo poilsį, kad jų pačių ramybės rezervuaras neištuštėtų, kad galėtų pasirūpinti ne tik savimi, bet ir mažaisiais keliautojais.
  • Svarbu nepamiršti, kad net kūdikiui reikalingas pasas, jo galiojimas gana trumpas (dveji metai), tad iki skrydžio svarbu pasitikrinti, ar dokumentas dar galioja.
  • Keliaujant su kūdikiais galioja tie patys reikalavimai: galima vežtis iki 100 ml talpos skysčio, tačiau karštas vanduo, reikalingas mišinukui paruošti, keliautojams suteikiamas lėktuve.

Turkija išsiskiria itin gausiu viešbučiu pasirinkimu, kiekviename jų galioja savos taisyklės ir pasiūlymai besiilsintiesiems su vaikais. Kad nepaklystų informacijos gausoje ir padėtų susiorganizuoti konkrečiame viešbutyje geriausiai šeimai tinkančias atostogas, pravartu kreiptis į specialistus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs