„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ką veikti Dubysos regioniniame parke?

„Kaip puikūs slėniai sraunios Dubysos, miškais  lyg rūtom kalnai žaliuoja“  – beveik prieš šimtą metų parašytos poeto Maironio eilės idealiai atspindi  svarbiausias Dubysos regioninio parko vertybes. Dubysos slėnis, į kurį nusileidžia statūs upės šlaitai, yra raiškiausias ir vaizdingiausias erozinio upės slėnio kraštovaizdžio pavyzdžių Lietuvoje.
VIDEO: Ugionių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Ugioniai – vienas gražiausių Dubysos regioninio parko kampelių, esančių Betygalos kraštovaizdžio draustinyje. 

Ugioniai dar vadinami Kaukazu. Senoliai pasakoja, kad rekrūtai – kareiviai, tarnavę carinės Rusijos kariuomenėje, grįždami namo po dvidešimt penkerių tarnystės metų, čia ilsėdavosi. Aukšta kalva jiems priminė Kaukazo kalnus. Taip ir gimė lietuviškojo Kaukazo pavadinimas.

Ugionių šventovės atsiradimas susijęs su stebuklingu šaltiniu, virš kurio 1657 m. lapkričio 28 d. kažkas pamatė ore kabantį Dievo motinos paveikslą. Nuo tada prasidėjo Ugionių, kaip šventos vietos lankymas.

Iki šių dienų piligrimai čia atvyksta tikėdami stebuklinga vietovės energija. Daugiausia jų suplūsta rugpjūčio 15-ąją, kada vyksta Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo (Žolinės) atlaidai.

Netoli Ariogalos yra dar viena šventa vieta – stebuklingas šaltinis, kurio akmenukais trinamos skaudamos vietos.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Ariogalos šaltinis
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Ariogalos šaltinis

Oficialiai jis vadinamas Ariogalos šaltiniu, tačiau vietiniams ši vieta labiau girdėta kaip Marijos ašaros. Atsigerti iš šaltinėlio, esačio prie Žemaičių plento ties Ariogala, ar parsivežti vandens namo, kvapniam vasaros skonio arbatos puodeliui sustoja dažnas keliautojas.

1937 m. tiesiant Žemaičių plentą buvo pastatyti Gediminaičių stulpai, sutvarkyta šaltinio aplinka, padarytas nedidelis baseinėlis.

Praėjus keliems dešimtmečiams, 1972 m. naktį iš liepos 21-osios į 22-ąją, Dubysos šlaite, šalia šaltinio, kaunietis Vytautas Lažinskas pastatė metalinį maždaug 8 metrų aukščio kryžių.

Tuo metu joks religinis simbolis, taigi, ir kryžius, negalėjo ilgai stovėti. Tad netrukus buvo nugriautas. 

Atstatyti jį pavyko tik atgavus nepriklausomybę. Šiuo metu jis vėl išdidžiai stovi kartu su užrašu, jog šalia jo trykštantis šaltinis – stebuklingas. Jo vanduo – tai Marijos ašaros. 

Pažinti Raseinių kraštą galima važiuojant ne tik automobiliu, bet ir dviračiu: dviračių žygiai Dubysos slėniu ir šlaitais – puikus būdas pasigrožėti padubysių kraštovaizdžiu.

Galima keliauti savarankiškai, tačiau, jei to daryti nenorite, prisijunkite prie grupinės ekskursijos. Visa informacija apie būsimus žygius dviračiais skelbiama Dubysos regioninio parko direkcijos tinklapyje www.dubysa.info

Čia galima rasti ir daugiau informacijos apie apie regioninio parko gamtos ir kultūros vertybes, lankytinus objektus, turizmą ir poilsiavimo galimybes.

Daugiau idėjų, ką pamatyti, patirti ir paragauti Lietuvoje, rasite bendroje Šiaulių banko ir „Pasaulis kišenėje“ projekto rubrikoje „Mūsų Lietuva“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“