Traukiniu lėčiau, bet patogiau
2016 metais pradėjus kursuoti tiesioginiam „Rail Baltica“ traukiniui iš Kauno į Balstogę, vis magėjo išbandyti šį maršrutą. Miestas, kuriame pirmoji mūrinė pilis ir bažnyčia pastatyta dar XVI a. viduryje, o žmonių gyventa gerokai anksčiau, negali būti neįdomus. Juolab kad traukinių tvarkaraštis tokiai savaitgalio išvykai labai patogus: iš Kauno į Balstogę „Rail Baltica“ traukinys šeštadienį išvyksta apie 10 valandą ryto, o atgal galima grįžti sekmadienį popietiniu traukiniu, tad miestui pažinti turime du gerus pusdienius. Bilietas į vieną pusę kainuoja 11 eurų.
Pažintis vis atidėliota, nes gąsdino kone 5 valandas trunkanti kelionė traukiniu. O vykstant iš Vilniaus ar kito miesto dar trunka pasiekti Kauno geležinkelio stotį. Geroji žinia – automobilį šalia Kauno geležinkelio stoties visam savaitgaliui galite palikti nemokamai.
Automobiliu iš Vilniaus Balstogę, anot „Google maps“, galima pasiekti kiek daugiau nei per 4 valandas, o iš Kauno – daugiau nei per 3 valandas. Bet traukinio privalumas – nereikia vairuoti gana pavojingais keliais, galvoti, kur pastatyti automobilį mieste, kelionės laiką galima skirti maloniam bendravimui, filmų žiūrėjimui ar knygos skaitymui. Beje, filmus į kompiuterį, planšetę ar telefoną reiktų įsirašyti, nes Wi-Fi traukinyje neveikė.
Didžioji dalis keliautojų – turistai
Kauno geležinkelio stoties perone pasitinka kompaktiškas dviejų vagonų traukinys į Balstogę, su kondicionieriumi, bet be kavos ir kitų gėrimų aparato, kurie jau įprasti net Lietuvos viduje kursuojančiuose traukiniuose. Ilgakojams daugumoje sėdimų vietų gali pasirodyti ankštoka, tačiau yra ir patogesnių erdvių, labai tinkančių įsikurti šeimoms, kur keturios sėdynės išdėstytos viena priešais kitą.
Dar vienas patogumas – traukinys pritaikytas vežti dviračiams. Šis maršrutas tarp dviratininkų tikrai populiarus. Šį kartą iš Lietuvos į Augustavą vyko kelios lietuvių grupelės ir gan didelė grupė užsienio turistų, keliaujanti per Baltijos šalis tolyn link Vokietijos ir nusprendusi gana pavojingą atkarpą nuo Kauno iki Augustavo įveikti traukiniu. Šiame mieste išlipo visi dviratininkai, Augustave ir jo apylinkėse įrengti puikūs dviračių maršrutai.
Netrūko ir tiesiog traukiniu per Baltijos šalis ir Lenkiją keliaujančių turistų, pagal kalbas kilusių iš Vokietijos, anglakalbių šalių ir Prancūzijos. Akį traukė vienas akivaizdžiai daug dienų keliaujantis kinas, tikėtina, kelionę traukiniais pradėjęs dar savo gimtinėje, o traukinyje vartęs kinų hieroglifais išmarginto atlaso skyrius apie Lodzę bei Prahą.
Pasak traukinio konduktorės, geru oru turistų važiuoja tiek, kad ne visada pakanka sėdimų vietų ir tenka pastovėti. Tačiau didžiosios keleivių dalies tikslas – Augustavas, populiarus Lenkijos kurortas, o Balstogę pasiekia mažiau keliautojų. Vos įvažiavus į Lenkiją traukinys prisipildo vietos gyventojų, kuriems jis yra patogi susisiekimo priemonė vietos maršrutais.
Cepelinų įvairovė lenkia lietuvišką
Iš Balstogės traukinių stoties iki centrinės Turgaus aikštės, kurioje susikoncentravusios kavinės, vos 10–15 minučių kelio. Tačiau, jei nesate labai išalkęs ar ištroškęs, pakeliui verta užsukti į įspūdingą Šv. Roko bažnyčią, kurios baltas bokštas iškilęs daugiau kaip 80 metrų. Pati 1946 m. baigta statyti šventovė galbūt nėra tas architektūros šedevras, dėl kurio verta išsukti iš kelio, tačiau ją juosia pastatų kompleksas, ant kurių stogų įrengtas takas – bene vienintelė vieta, kur galima pažvelgti į miestą iš aukščiau.
Pats senamiestis nedidelis, bet švarus ir labai jaukus, žavintis įvairiomis skulptūromis ir architektūros elementais. Tikėtina, kad anksčiau jis buvo didesnis ir žavesnis, bet II Pasaulinio karo metu buvo sugriauta 80 proc. miesto.
Užkąsti geriausia kurioje iš centrinėje aikštėje esančių kavinių, siūlančių skonių įvairovę nuo tradicinio Lenkijos virtuvės maisto (tiek cepelinų rūšių Lietuvoje neteko matyti), picų iki įvairių Azijos regionų maisto atstovybių. Kainos kiek mažesnės nei Vilniaus ar Kauno centre, ieškant pigiau šašlyko porciją galima rasti už 5–6 eurus, tiesa, tai bus mikrobangėje šildytas patiekalas. Azijos virtuvės kavinėje dviem žmonėms pavyko papietauti už maždaug 20 eurų užsisakius dvi sriubas bei sušių rinkinį. Kava kainuoja visur panašiai – apie 2 eurus.
Saldumynų mėgėjai čia galės pasidžiaugti itin didele ledų pasiūla, kur apie 1 eurą kainuojantis ledų ragelis parduodamas beveik prie kiekvienos kavinės įrengtoje prekyvietėje bei iš ledų vežimėlių.
Miesto pasididžiavimas – parkai
Susipažinti su centrine Balstogės gatve ir jame esančiais architektūros paminklais galima per pirmąjį pusdienį. Seniausias pastatas – kažkiek Vilniaus Šv. Onos bažnyčią primenanti, tik daug didesnė ir mažiau papuošimų turinti 1626 m. pastatyta Marijos Dangun Žengimo arkikatedra bazilika.
Taip pat akį būtinai patrauks Turgaus aikštės puošmena – Balstogės Rotušė, pastatyta 18 a. viduryje. Dabar joje įkurtas Balstogės Palenkės muziejus bei dailės galerija. Šalia Rotušės įrengtame stende galima susipažinti su siūlomais miesto pažinimo maršrutais. Tai viena nedaugelio vietų, kur rasite informaciją apie lankytinas vietas ne tik lenkų, bet ir anglų kalbomis. Ir esperanto, nes Balstogė yra miestas, kur gimė ir gyveno šią kalbą sukūręs okulistas L. L. Zamenhofas. Su šia kalba susijusių lankytinų vietų mieste daug, čia rasite restoranų, kavinių ir viešbučių, kur galėsite susikalbėti esperanto.
Bene įspūdingiausias miesto pastatas – 1697 metais baigti statyti barokinio stiliaus Branickių rūmai, vietinių gidų vadinami „Šiaurės Versaliu“. Šiuo metu čia įsikūręs Medicinos universitetas, bet turistai net sekmadienį gali užeiti į vidų apžiūrėti dalį rūmų bei užkopti į antro aukšto balkoną pasigrožėti įspūdingu barokiniu rūmų parku.
Pastaroji vieta, kur nieko nesitikėdamas užėjau ir stabtelėjau iš netikėtumo. Kiek mažesnio mastelio nei Paryžiuje prancūziško stiliaus parkas išties nuostabus ir jį reikia pamatyti, nes nei žodžiai, nei nuotraukos negali perteikti to, kas atsiveria prieš akis.
Beje, parkai – Balstogės pasididžiavimas, jie ir miškai sudaro beveik 20 proc. miesto teritorijos ir tikrai bent kelis verta aplankyti. Be minėto Branickių rūmų parko sutemus būtinai nueikite į netoliese įkurtą kunigakščio Juzefo Poniatovskio parką, kur įrengti šviečiantys fontanai.
Apsilankę mieste vasarą, būtinai pateksite į vienokį ar kitokį renginį. Mano viešnagės metu čia vyko 30 dienų trunkantis bliuzo maratonas bei miesto šventė, kurioje buvo galima susipažinti su karine, ugniagesių bei greitosios pagalbos technika.
Balstogė gali būti tik startas
Jei planuojate pažintinę kelionę į Balstogę suderinti su praktiška apsipirkimo dalimi, geriau šią veiklą planuokite šeštadienį, nes sekmadieniais prekybos centrai Lenkijoje nedirba. Šalia centro yra įsikūrę keli didesni prekybos centrai, kuriuos iš centro lengva pasiekti pėsčiomis. Tuomet platesnę pažintį su miestu galėsite atidėti sekmadieniui.
Beje, Balstogė gali būti tik pirmoji stotelė ilgesnėje pažintinėje kelionėje traukiniu. Iš šio miesto galima pasiekti Varšuvą, Ščeciną, Gdynę arba Elką. O iš Varšuvos traukiniais galima vykti į Berlyną, Vieną, Prahą ir kitus miestus.
Baigus įgyvendinti projektą „Rail Baltica“ iš Kauno bus galima lengvai ir greitai pasiekti ne tik Balstogę bei Varšuvą, bet ir Panevėžį, Rygą, Taliną, Helsinkį.
Planuojantiems į Kauną iš Vilniaus vykti traukiniu reikia įsivertinti, kad kelionė truks ilgiau nei anksčiau, nes šiuo metu traukiniai iš Vilniaus važiuoja tik iki Palemono, nuo kurio iki geležinkelio stoties teks vykti specialiu autobusu.
Taip yra dėl Kauno mazge vykdomų „Rail Baltica“ statybos darbų, kurių metu nuo Kauno geležinkelio stoties iki Palemono bus nutiestas europinio standarto geležinkelis bei vykdomi kiti „Rail Baltica“ linijos įrengimo darbai.
Naudinga informacija:
- Traukinio bilietas suaugusiam asmeniui į vieną pusę maršrutu Kaunas–Balstogė kainuoja 11 eurų.
- Vienam vaikui iki 6 metų kelionė nemokama, antram taikoma 50 proc. nuolaida. Tokia pat nuolaida taikoma vaikams nuo 6 iki 12 metų.
- Traukinio bilietai be sėdimų vietų numerių, tad vykstant atgal į Lietuvą ir norint atsisėsti geriau ateiti anksčiau, priešingu atveju iki Augustavo gali tekti stovėti.
- Nakvynė Balstogėje kainuoja nuo 7 eurų hostelyje už vieną naktį. Vykstant dviese ir didesnei grupei žmonių, galima rasti žmonių nuomojamų būstų kurie kainuos nuo 20 eurų už naktį.
- Maistas kavinėse kainuoja kiek pigiau nei Vilniaus ir Kauno centre.