Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gurmaniška kelionė po Indiją – nuodėmingai skanus maistas laukia kiekviename žingsnyje

„Į mano tėvynę susiruošėte? Nepamirškite platesnių kelnių įsimesti!“ – juokauja mūsų draugas indas Arjunas. Per Indijoje praleistus du mėnesius spėjome įsitikinti, kad Arjuno žodžiai buvo tik pusiau juokai.
Temos: 2 Mumbajus Indija
Ž.Necejauskaitės nuotr./Indiškame resoranėlyje kartais nebūna ne tik lėkščių ar šaukštų, bet ir kėdžių
Ž.Necejauskaitės nuotr./Indiškame resoranėlyje kartais nebūna ne tik lėkščių ar šaukštų, bet ir kėdžių

Valgymo ypatumai vietiniame restorane

Užsisakę viename iš nedidelių Indijos restoranėlių, nustembame, kai mūsų patiekalas atkeliauja ne lėkštėje, bet ant didžiulio bananmedžio lapo. Ėmus dairytis šakutės ar peilio, tenka nusivilti – tokie čia nenaudojami.

Besišypsantis ūsuotas padavėjas ranka moja link kriauklės rankoms plauti ir sugrįžus prie staliuko duoda valgymo instrukcijas: „Valgykite su ranka, taip maitinsite ne tik savo kūną, bet ir sielą. Tik su dešine ranka, kairė skirta purviniems darbams dirbti, pavyzdžiui, purvui nuo bato nubraukti“.

Paklūstame ir, it maži vaikai, imame rankomis kabinti maistą. Tačiau atrodo, kad vaikystėje tai daryti buvo žymiai smagiau – dabar ryžiai byra į visas puses, o ir lęšių troškinį su pirštais pakabinti atrodo be galo sunku.

Maistas toks skanus, kad pavalgę net pirštus norime apsilaižyti, tačiau mūsų stalo kaimynai jau moja pirštu – to daryti nevalia, nemandagu. 

Šalia sėdinti šeimyna netrukus pastebi nerangius užsieniečius ir ima mus mokyti – pasirodo, iš maisto reikia suformuoti nedidelius rutuliukus ir juos dėti į burną.

Maistas toks skanus, kad pavalgę net pirštus norime apsilaižyti, tačiau mūsų stalo kaimynai jau moja pirštu – to daryti nevalia, nemandagu, kad ir kaip skanu buvo, rankas reikia nusiplauti.

Taip pat pastebime, kad indai prie stalo užsisėdėti nemėgsta – dažnas greit sudoroja savo patiekalą ir traukia savais keliais. Tad sugalvojus po pietų ar vakarienės dar pasėdėti ir paprašius dar vieno arbatos puodelio, sulaukiame nustebusių žvilgsnių.

Ž.Necejauskaitės nuotr./Gatvės virėjas Džaipūre
Ž.Necejauskaitės nuotr./Gatvės virėjas Džaipūre.

Gatvės skanumynai: ragauti baisu, bet skonis – pasakiškas

Kaip išvengti pilvo negalavimų? Matyt, gatvėse nevalgyti? – dar besiruošdami išvykti klausėme po Indiją keliavusio draugo Karolio.

„Nuo to pabėgti nepavyks. Gali saugotis, tačiau vidurius vis tiek paleis, – šyptelėjo mūsų pašnekovas. – O jei nuspręsite gatvėje nieko neragauti, labai daug prarasite“. 

Ž.Necejauskaitės nuotr./Gatvės prekeivis ankstyvą rytmetį beruošiantis Idli paplotėlius
Ž.Necejauskaitės nuotr./Gatvės prekeivis
ankstyvą rytą ruošia Idli paplotėlius.

Indijos gatvėse maistas ruošiamas ant kiekvieno kampo, tad išties sunku praeiti pro nepakartojamus kvapus ir mikliai dirbančius virėjus.

Kelias dienas į gatvės prekeivius žiūrėję įtariai, netrukus įsidrąsinome ir prisijungėme prie gatvės maisto smagurių. 

Beveik visas maistas gaminamas prieš tavo akis. Kulinarinius šedevrus atrandame pačiose netikėčiausiose vietose: saldžius ryžių blynelius – vienoje Mumbajaus autobusų stočių, pasakiškas Momas (indiškus koldūnus) – Delio universiteto skverelyje, o mūsų labai pamėgtą Čili Parotą pirmą kartą ragaujame pas tiesiog prie greitkelio įsikūrusį prekeivį.

Kaip ir prieš kelionę sakė draugas Karolis, nuo pilvo bėdų nepabėgame, bet ne gatvės gardėsius tenka kaltinti – kelis kartus užsukę į Džaisolmere esantį nediduką restoranėlį ir itin skaniai papietavę, čia užsukame ir trečią sykį.

Ž.Necejauskaitės nuotr./Traukiniuose neišvengsi indų vaišingumo – kiekvienas bendrakeleivis pasidalins tuo, ką turi
Ž.Necejauskaitės nuotr./Traukiniuose neišvengsi indų
vaišingumo – kiekvienas pasidalins tuo, ką turi.

Tąkart nutariame pabandyti meniu kažką naujo ir išsirenkame labai prabangiai skambantį patiekalo pavadinimą, tačiau net neįtariame, kad suvalgius jo mūsų laukia ilga ir skausminga naktis...

Iš Indijos keliamės į Centrinę Aziją, kuri mus tiesiog užbūrė nuostabia gamta: kalnais, kurie, regis, neturi nei pradžios, nei pabaigos, žydrais ežerais bei be galo šiltais žmonėmis. Jie sutiktam keliautojui atveria ne tik namų duris – kartais ir savo spintas atidaro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?