„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar išdrįstumėte – miegas ant sniego po atviru dangumi

Vieni gamtos mėgėjai žiemą svajoja apie šiltuosius kraštus ir vasaros malonumus, kiti ryžtasi ekstremaliems pojūčiams ir šiltą lovą iškeičia į miegą ant sniego po atviru dangumi.
20160110_003249
Poilsis šaltyje

Kiekvieną kartą oro temperatūrai peržengus minusinę padalą, patiriame lengvą šoko būseną – namie, darbe, prekybos centre visuomet maloniai šilta.

Tačiau kiekvienas žmogus pats nusibrėžia ribas, kokį šaltį jis gali pakelti. Pasirodo, Lietuvoje žiemą galime patirti unikalių nuotykių gamtoje, kurie padės atitrūkti nuo civilizacijos, sustiprins ryšį su gamta ir pasitikėjimą pačiu savimi.

Tokių vietų Lietuvoje ilgai ieškoti nereikia, jei patinka laukinė gamta – aplink daugybė miškų ir slėnių.

Nemuno Tumavičiaus nuotr./Nakvynė ant sniego palapinėje tinka ne visiems.
Nemuno Tumavičiaus nuotr./Nakvynė ant sniego palapinėje tinka ne visiems.

Tikslas – išbandyti save

Žiemos žygio iššūkis – naktis po atviru dangumi. Nakvynė ant sniego miegmaišyje padovanos jums daug sapnų, pajusite ryšį su gamta, prie laužo prasidės nuoširdūs pokalbiai su draugais.

Be to, taip keliaudami plečiame akiratį, išbandome savo jėgas, pajuntame gamtos grožį ir įkvepiame gaivaus oro.

Žiemos žygių mėgėjai pasakoja, kad tokio žygio metu galima sekti žvėrių pėdsakais, rasti jų nakvojimo vietas. Vakare pakaks veiklos įsirengiant stovyklavietę, ruošiant malkas, kuriant laužą ar šildant maistą.  

Tačiau tokių kelionių ilgai planuoti nereikia: užtenka apgalvoti svarbiausius dalykus. O detales galima suderinti jau išsiruošus. 

20160110_003423(1)
 

Užuot tris mėnesius planavus ir abejojus, ar bus palankus oras, ką su savimi pasiimti, kaip pasiruošti, nuspręskite, pasirinkite datą ir kvieskite draugus. Patyrusieji sako, kad pasiruošti žygiui pakaks trijų dienų.   

Naktiniame žygyje, kaip ir nardyme – svarbu būti ne vienam, o su keletu bičiulių. Nežinia kas ir kada gali nutikti. Tinkamiausios oro sąlygos žygiui yra minus 5-10°C.

Jei oro temperatūra šaltesnė, būtina pasirūpinti šiluma, kūrenti laužą, turėti tokiam šalčiui pritaikytą miego įrangą.

Tinkamiausios oro sąlygos žygiui yra minus 5-10°C. Jei oro temperatūra šaltesnė, būtina pasirūpinti šiluma, kūrenti laužą, turėti tokiam šalčiui pritaikytą miego įrangą.

Ar bus patogu miegoti šaltyje, priklausys nuo turimos įrangos – miegmaišių, palapinės, drabužių, kuriais vilkėsite. Taip pat daug lems ir oro sąlygos – ar yra vėjas, ar drėgna, kur įkursite stovyklavietę – miške ar ant kalnelio.

Jei žygio metu oro temperatūrai nesiekia minus 5°C, pakaks turėti 2 miegmaišius, pripučiamą čiužinį, neperšlampamą įmautę (apsaugo nuo drėgmės ir sulaiko šilumą), paklotą po čiužiniu (tinka jogos kilimėlis arba pagrindas iš eglišakių).

20160110_105436(1)
 

Laužas sušildo

Vakare ir ryte užkurkite laužą – taip bus maloniau ne tik užmigti, bet ir nubusti. Žygeiviai rekomenduoja su savimi turėti keletą sausų malkų laužo įkūrimui, vėliau naudokite vietoje rastus sausuolius.

Vanduo labai svarbu, nes tokiu oru organizmas sunaudoja daugiau energijos, tačiau gerti reikėtų ne ledinį, o šiltesnį vandenį (arbatą).

Keliaujant žiemą, reikėtų galvoti ir apie šiltą maistą bei skysčius. Vanduo labai svarbu, nes tokiu oru organizmas sunaudoja daugiau energijos, tačiau gerti reikėtų ne ledinį, o šiltesnį vandenį (arbatą).

Kad sušiltų ne tik kūnas, bet ir širdis – su savimi turėkite šokolado plytelę, termosą pripildykite arbata iš uogienės.  

Vakarėjant kūną atgaivins ant laužo pašildyta sriuba. Patogu su savimi turėti stiklainį paruoštos sriubos ir  termosą vandens. Galima su dujų balionėliu bandyti tirpdyti ir sniegą, tačiau šis procesas užtruks ilgiau, be to, šaltas dujų balionėlis veikia silpniau.

Daiktai, kuriuos pravartu turėti, išsiruošus į žiemos žygį su nakvyne:

  • du miegmaišiai (vienam asmeniui), kilimėlis patiesti po miegmaišiu, neperšlampama įmautė, pripučiamas čiužinukas;
  • keletas sausų malkų laužo įkūrimui, kirvukas, žiebtuvėlis;
  • peilis, puodelis, dubenėlis, katiliukas;
  • stiklainis paruoštos sriubos, šokoladas, termosas su uogienės arbata.
    Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Ugnies kūrimas
    Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr.

Visko suplanuoti nepavyks

Tokio žygio metu visko suplanuoti tikrai nepavyks, net neabejojame, kad bus situacijų, kai teks išbandysi save.

Pavyzdžiui, kaip elgtumėtės ir reaguotumėte, kai netyčia nukrenta indas su 40 minučių tirpintu sniegu, aplink šalta, laužas nesikuria, o galvoje sukasi viena mintis, kad ir vėl teks viską pradėti iš naujo?  

Nerekomenduojame į naktinius žygius leistis kiekvieną savaitę. Tačiau, patirti žiemos gamtos grožį naktį, bent kartą gyvenime tikrai verta.

Jei vis dėlto naktis sniege jums skamba kaip egzotika, praleiskite daugiau laiko gamtoje, išeikite pasivaikščioti, pabėgioti – tai tikrai geriau, nei pasyviai svajoti apie vasaros malonumus.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“