Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Įspūdinga, tačiau nedaugelio atrasta atodanga Žemaitijoje

Ko gero, visiems teko girdėti apie aukščiausią Lietuvoje Pūčkorių atodangą Vilniuje ar aplankyti Kretingos rajone esančią Dauginčių atodangą. Tačiau galbūt nedaug kas žino, kad visai netoli nuo Dauginčių, Dyburių kaime, galima pamatyti dar vieną įspūdingą atodangą prie Minijos upės.
Dyburių atodanga
Dyburių atodanga / Virginijos Kesminės nuotr.

Nors Dauginčių ir Dyburių atodangas skiria apie 10 kilometrų, vykdami apžiūrėti antrosios pateksite į Plungės rajono savivaldybę. Nuorodą į Dyburių kaimą nesunku pražiopsoti – nėra papildomos informacinės lentelės apie jame esantį geologinį gamtos paveldo objektą. Be to, vairuotojai turėtų būti dėmesingi, nes posūkis į kaimo keliuką yra status, o lėtėjimo juosta – itin trumpa. Tačiau neišsiblaškę vairuotojai turėtų atrasti kelią iš pirmo karto.

Nusukus nuo kelio į žvyruotą Minijos Vingio gatvelę ilgai važiuoti netenka – netrukus keliukas baigiasi. Išlipus pasitinka gausus paukščių čiulbesys ir ženklas, jog esate Minijos gamtiniame rezervate, kur negalima ne tik važiuoti automobiliu, bet ir draudžiama vaikščioti, kurti ugnį, stovyklauti, žvejoti ir triukšmauti.

Nors gali būti šiek tiek nejauku, kad, rodos, automobilį tenka palikti kone kažkieno kieme, žemėlapis rodo, kad iki atodangos reikės paėjėti vietos gyventojų sklypo pakraštėliu. Beje, jo kraštas yra net 25-30 metrų siekiantys statūs krantai, gana gausiai apaugę medžiais. Atodangą ir jos viršuje įrengtą apžvalgos aikštelę pėsčiomis pasieksite maždaug per 4-5 minutes.

Dyburių atodangos aukštis – 33 metrai, ilgis – 30 metrų. Joje, pasak Salantų regioninio parko pateikiamos informacijos, matomos trijų skirtingų apledėjimų nuogulos.

Tai ledyno sukloti uolienų sluoksniai, kurie pasakoja apie gamtoje vykusius procesus, kurie ir suformavo tokį kraštovaizdį.

Jei pasižiūrėti atodangos vyksite pavasarį, kol nesužaliavo visi medžiai, nesunkiai pavyks pamatyti ir Minijos kilpą. Vasarą ir rudenį nuo atodangos atsiveria ryški gamtos panorama. Beje, lankiusieji atodangą vasarą pataria į ją pažvelgti kitu kampu – plaukiant baidarėmis Minijos upe, nes tada geologinio gamtos paveldo objekto neužstoja medžių lajos.

Tiesa, išlipti iš baidarių šioje vietoje negalima dėl gamtinio rezervato ypatingo apsaugos statuso. Dyburių kilpoje yra didžiulė biologinė įvairovė: peri žaliosios meletos, didieji dančiasnapiai, tulžiai, gausu į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų.

Ties Dyburių kaimu Minija yra ypač įspūdinga – upė vingiuoja 4 kilometrus, ši atkarpa vadinama Didžiąja Dyburių kilpa. Siauriausioje jos vietoje yra vos 100 metrų sausumos ruožas, upėje gausu slenksčių, duburių, kaskadų, o upės nuolydis siekia net 9 metrus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas