Rožės – kvapų varžybų lyderės
2015 metų „Kvapų naktyje“ dvi aukščiausias vietas kvapniausio augalo rinkimuose be konkurencijos pelnė rožės. Pirmoje vietoje atsidūrė vaisiais su vyno ir kriaušių poskoniu kvepianti rožė Benjamin Britten (Austin, 2001 m., J.K.) – tuo, beje, nustebindama rožininkus, nes ši rožė tradiciškai laikoma tik vidutiniškai kvapnia.
Antroje vietoje liko savo aromatu garsėjanti geltonoji floribundinė rožė Friesia, kuriai šiemet varžytis dėl kvapniausios titulo gali būti sunkoka – vasaros pradžioje plūstelėjęs karštis neįprastai paankstino daugumos rožių rūšių žydėjimą, tad ir Fresia žiedų VDU Kauno botanikos sodo rožyne teliko vienas kitas.
Tačiau į jos vietą stojo kitos didžiausiame šalies rožyne sužydusios rožių rūšys, skleidžiančios pačius įvairiausius aromatus: nuo gaivių ar saldžių iki aitrių. Kartais klaidingai manoma, kad kvapniausios yra senosios rožės (kurios šiuo metu jau nužydėjusios), o modernios rožės neva praradusios kvapą.
Tačiau tai nėra visiška tiesa: tarp modernių rožių esama įspūdingai kvepiančių žiedų, o dalis senovinių rožių visai nekvepia arba kvepia labai silpnai. James A. Gamble, JAV (1956) per kelerius metus išanalizavo 3 900 rožių veislių ir priėjo išvados, kad 25 proc. jų yra bekvapės, 20 proc. labai kvepiančios, o likusios kvepia vidutiniškai ar menkai.
Kuo daugiau žiedlapių, tuo rožė stipriau kvepia. Sunkūs žiedlapiai su velvetiniu blizgesiu kvepia labiau nei ploni žiedlapiai.
Todėl „Kvapų nakties“ lankytojai bus kviečiami vaikščioti rožyno vejomis (kurios sukurtos taip, kad rožę būtų galima apeiti ir apžiūrėti iš visų pusių) – ir uostyti, ieškoti bei atrasti pačias kvapniausias rožes. Beje, esama ir tam tikrų bendrų bruožų: kuo daugiau žiedlapių, tuo rožė stipriau kvepia. Sunkūs žiedlapiai su velvetiniu blizgesiu kvepia labiau nei ploni žiedlapiai.
Raudonos ir rausvos rožės dažnai kvepia tipišku rožių kvapu, o baltos ir geltonos turi skirtingus kvapus, primenančius orris (parfumerijos pramonėje naudojamos vilkdalgio šaknies), nasturtų, citrinų, našlaičių pokvapį. Oranžinių tonų rožės dažniausiai turi kvapą, primenantį vaisius, orris, nasturtą, našlaitę ar gvazdikėlį.
Verta atkreipti dėmesį ir į augalus, susodintus tarp rožių: pavyzdžiui, neaukštos, bet dailia mėlyna spalva akį patraukiančios gėlės – raukšliai (Haliotropium) skleidžia saldų, nostalgišką kvapą.
Kvapų kelionė oranžerijoje
Egzotiškais, neįprastais kvapais kviečia mėgautis ir didžiausia Lietuvoje VDU Kauno botanikos sodo oranžerija. Bene stipriausiu kvapu joje paprastai puikuojasi iš Šiaurės ir Centrinės Amerikos kilusi seniausia oranžerijos palmė – palmetinė sabalpalmė (Sabal palmetto (Walt) Lodd.) – kuri baigė žydėti jau prieš mėnesį: šios palmės milžiniški žiedai karštą dieną skleidžia tokį aitriai saldų kvapą, kad kai kuriems net sunku ištverti.
Šiuo metu vos įžengus į oranžeriją pasitinka grakščiais, gardžiai kvepiančiais baltais žiedais žydinti Amazonės lelija baltažiedis grakštuolis. Egzotišku aromatu pasižymi šiaip jau neišvaizdaus kardamono – brangiojo prieskonio – lapai. Tuo tarpu šalia išsirangiusi vanilė dėl kvapniausio augalo titulo varžytis negali: nei lapai, nei kitos jos dalys visiems puikiai pažįstamo aromato neskleidžia.
Mažyčiais, bet nuostabiai kvapniais žiedeliais pasipuošę citrinmedžiai, kurie paprastai ilgai žydi, todėl lankytojai gali čia pat apžiūrėti ir nokstančius vaisius, ir palyginti, kuo skiriasi mandarinų ir citrinų žiedų kvapai. Čia pat – ir svaigiai kvapnus kiparisų kampas, mėgstantiems sodrius, stiprius kvapus: nuo visžalio ar kaliforninio, iki meksikinio ir arizoninio kipariso. Ne veltui iš kiparisų išgaunami aromatiniai aliejai, turintys priešreumatinių atiseptinių, tonizuojančių savybių.
Ieškoti ir atrasti
Aromatų ir neįprastų kvapų atradimai laukia visame VDU Kauno botanikos sode: pro šalį praeiti neleis citrininio čiobrelio plotai: iš pirmo žvilgsnio panašus į įprastą čiobrelį, šis augalėlis puikuojasi įstabiu, stipriu citrinišku kvapu.
Verta pasilenkti ir prie petunijų – kai kurios jų vilioja gan stipriais kvapais, ypač aromatingumu garsėja Alderman petunijos.
Pasimėgauti gardžiai rūgščiu kvapu kvies kaliforninis kalikantas – kvapnūs krūmai, kuriuose kvepia viskas – nuo tamsiai bordo žiedų, lapų, iki žievės ir net medienos. Stambiais, minkštučiais lapais akį patraukia geltonžiedė katalpa iš Centrinės Kinijos: šio vėlai sprogstančio medžio žiedų kekės yra ne tik dekoratyvios, bet ir saldžiai kvapnios.
Kvapai, skoniai, muzika
Kvapų, skonių, gėlių ir muzikos šventė „Kvapų naktis“ VDU Kauno botanikos sode vyks liepos 22 d., penktadienį, nuo 18 val.
Lankytojų lauks Mokslo, Kvapų ir Skonių kiemeliai. Mokslo kiemelyje apie augalų pasaulio paslaptis pasakos ir patirtimi dalinsis specialistai iš įvairių Lietuvos mokslo įstaigų bei organizacijų, vyks uogų ir arbatų degustacijos. Prieskoniniai augalai, natūrali kosmetika, eteriniai aliejai – tai tik dalis Kvapų kiemelio mugės lobių. Skonių kiemelyje nosį kutens gardžiausių skanėstų kvapai ir gundys etninių, originalių, gurmaniškų skanėstų skoniai.
Pramogų erdvėje leisime aitvarus ir žaisime pramoginį futbolą, piešime ant veidų, mokysimės ebru meno, pinsime plaukus gėlėmis ir dabinsimės laikinomis tatuiruotėmis.
Kvapų nakties dirbtuvėse mokysimės pinti krepšius, virti muilą, dažyti siūlus, austi juostas ir originaliai dekoruoti baldus.
Oranžerijoje elektroninės muzikos šou surengs ir neįprastomis spalvomis egzotinius augalus nušvies charizmatiškojo MODESTYNO elektroninės muzikos šou.
Renginių erdvėje ypatingą programą paruošė stebuklingoji ŠVIESOS MISTERIJA: koncertas, kuriame persipina skirtingų muzikos stilių gijos, o trys kontrastingos gamtos dievybės per šokį, muziką ir poeziją skleis šviesos paslaptį.
Pilną renginio programą rasite čia.