Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išsami atostogų vaistinėlės atmintinė: 10 priemonių, kurias būtina pasiimti keliaujant

Vasara – jau už kampo, o kartu su ja – ir atostogų sezonas. Tačiau kartais jis gali padovanoti ne tik poilsį ir malonias akimirkas, bet ir netikėtus negalavimus. Alergijos, virškinimo sutrikimai, nudegimai saulėje ar vabzdžių įkandimai – tai tik keletas „dovanėlių“, kurios gali sugadinti nuotaiką.
Atostogų vaistinėlė
Atostogų vaistinėlė / 123RF.com nuotr.

„Eurovaistinė internete“ farmacininkė Renata Mardosienė dalijasi išsamia atmintine, ką svarbiausia susipakuoti į atostogų lagaminą, kad nemalonūs simptomai neužkluptų nepasiruošus, rašoma vaistinės pranešime spaudai.

Anot specialistės, šiuo laikotarpiu jau pradeda daugėti gyventojų užklausų dėl atostogų ir kelionių vaistinėlės. Tai ypač aktualu šeimoms su mažamečiais vaikais, kurios pasiruošimą kelionėms pradeda gerokai iš anksto. Ko reikėtų nepamiršti?

1. Preparatai nuo alergijos

Farmacininkė teigia, kad vykstant į svečią šalį alergija gali užklupti netikėtai – egzotiniai augalai, nepažįstami vabzdžiai ar pakitęs maistas gali tapti nuožmiais alergenais net ir tiems, kurių namuose alergija nekamuoja. Preparatai nuo alergijos gali padėti reaguoti greitai ir sumažinti tokius simptomus kaip odos bėrimas, niežėjimas, čiaudulys, taip pat jie gali padėti išvengti sunkesnių komplikacijų.

123RF.com nuotr. / Alergija
123RF.com nuotr. / Alergija

„Patogiausia turėti universalų geriamą antialerginį preparatą. Šiuo atveju tinkami galėtų būti nereceptiniai vaistai su tokiomis veikliosiomis medžiagomis kaip loratadinas, bilastinas ir cetirizinas. Tačiau atkreipčiau dėmesį į antialerginių preparatų tinkamumą mažamečiams vaikams. Mažyliams iki 2 metų vaistus nuo alergijos turėtų paskirti gydytojas, jiems nereceptinių geriamų vaistų nuo alergijos vaistinėse nerasite“, – priduria R.Mardosienė.

2. Priemonės žaizdos dezinfekcijai

Pravartu pasiruošti žaizdos dezinfekcines priemones, kurios leistų reaguoti nedelsiant ir sustabdytų bakterijų dauginimąsi žaizdoje. Ankstyvas ir tinkamas žaizdos valymas bei dezinfekcija padeda sumažinti diskomfortą, uždegimą ir skausmą.

Sidabras turi dezinfekcinį poveikį ir naikina bakterijas, grybelius, neleidžia šiems daugintis ir apsaugo nuo infekcijos.

„Nuplovus ir išvalius žaizdą, jos priežiūrai rekomenduoju rinktis naujos kartos preparatus su tokiomis veikliosiomis medžiagomis kaip sidabras ir hialurono rūgštis.

Sidabras turi dezinfekcinį poveikį ir naikina bakterijas, grybelius, neleidžia šiems daugintis ir apsaugo nuo infekcijos. Hialurono rūgštis sudaro tinkamą aplinką žaizdos gijimui, palaiko reikalingą drėgmės kiekį ir padeda žaizdai greičiau gyti. Kai kurie iš šio tipo preparatų tinka vaikams nuo gimimo, todėl galima vežtis vieną priemonę, kurią galėtų naudoti visa šeima“, – sako specialistė.

3. Pleistrai ir žaizdos apsauga

Pleistras – dar viena atostogų vaistinėlės sudedamoji dalis, kuri turėtų atsidurti prioritetų viršuje. Jautrios odos savininkams rekomenduojami hipoalerginiai pleistrai, atostogas planuojantiems prie jūros – vandeniui atsparūs pleistrai. O leidžiantis į keliones, kur didelis karštis ar prastesnės higienos sąlygos – antiseptiniai pleistrai, kurie turės dezinfekcinį poveikį.

123RF.com nuotr. / Žaizda
123RF.com nuotr. / Žaizda

„Universaliausi ir tinkami visai šeimai – tai hidrokoloidiniai pleistrai, kurie sudaro palankią aplinką žaizdai gyti. Be to, jų nereikia dažnai keisti. Tačiau atkreipčiau dėmesį, kad paprastai, naudojant šio tipo pleistrus, žaizdoms valyti netinka antiseptikai. Todėl prieš įsigydami šias priemones verčiau pasikonsultuokite su vaistininku“, – sako R.Mardosienė.

4. Virškinimo fermentai

Kelionėse virškinimą gali sutrikdyti mums neįprastas maistas ar pasikeitęs valgymo režimas, todėl neretai į pagalbą tenka pasitelkti preparatus su virškinimo fermentais. „Taip pat aktualūs augaliniai enzimai – papainas ir bromelainas, galintys padėti skaidyti maistą ir palengvinti virškinimą. Galima naudoti žolinius preparatus su karčiųjų rudgrūdėlių, ramunėlių, pipirmėčių, kmynų ekstraktais“, – sako R.Mardosienė.

5. Apsauga nuo viduriavimo ar vidurių užkietėjimo

Pakitęs maistas ar valgymo režimas gali reikšti ir dar vieną nemalonumą – tuštinimosi nereguliarumą.

123RF.com nuotr. / Tualetas
123RF.com nuotr. / Tualetas

„Jeigu žinote, kad jūsų virškinimo traktas jautresnis, galite iš anksto papildyti organizmo gerųjų bakterijų atsargas. Taip pat papildomai į kelionę pravartu įsidėti probiotikų preparatų. Organizmui susidūrus su nepažįstamomis bakterijomis, gerųjų bakterijų atsargos leis efektyviau kovoti su nepageidaujamais ligų sukėlėjais žarnyne. Galima rinktis tokius probiotikus, kurie būtų tinkami ir mažiesiems, ir suaugusiems – tokiu atveju vieno preparato pakaktų ir visai šeimai“, – sako R.Mardosienė.

Nuo viduriavimo pravartu į vaistinėlę įtraukti preparatus su diosmektitu, loperamidu. Taip pat gali praversti natūralūs žoliniai preparatai nuo vidurių užkietėjimo, kuriuose ieškokite tokių sudedamųjų dalių kaip senų lapai, rabarbarų šaknų ekstraktai.

6. Elektrolitai

Kelionėse daugiau aktyviai judame, prakaituojame, o kartu su prakaitu galime prarasti mums būtinų skysčių ir mineralų. Tai gali lemti širdies veiklos sutrikimus, gali pasireikšti mėšlungis.

123RF.com nuotr. / Mėšlungis
123RF.com nuotr. / Mėšlungis

„Tokie elektrolitai kaip natrio, kalio, magnio ir chloro jonai, padeda išlaikyti optimalų skysčių ir druskų balansą organizme bei užtikrina tinkamą hidrataciją. Elektrolitų preparatus reikėtų rinktis pagal keliautojų amžių, tačiau patogiausia vežtis vieną preparatą, tinkantį visiems šeimos nariams“, – sako specialistė.

7. Repelentai nuo įkandimų

Priemonės, kurios naudojamos po vabzdžių įkandimų, dažnai turi antihistamininį poveikį. Jos padeda sumažinti niežėjimą, patinimą, skausmą ir diskomfortą. Jos taip pat gali padėti užkirsti kelią infekcijoms ir sumažinti riziką susirgti, todėl šių preparatų pravartu pasiimti į keliones.

123RF.com nuotr. / Uodo įkandimas
123RF.com nuotr. / Uodo įkandimas

„Apsisaugojimui nuo vabzdžių įkandimų gali būti naudojamos specialios apyrankės, segtukai, purškalai ar geliai – rinkitės priklausomai nuo keliautojų amžiaus. Štai mažyliams rekomenduojamos apyrankės, kurios praturtintos eteriniais aliejais, pavyzdžiui, citrinžolės eteriniu aliejumi “, – priduria R.Mardosienė.

8. Vaistai nuo karščiavimo ir skausmo

Farmacininkė teigia, kad į vaistinėlę pravartu įsidėti vaistų nuo karščiavimo ir skausmo – paracetamolį ar ibuprofeną. „Abu vaistai mažina skausmą, karščiavimą, tačiau universalesnis yra ibuprofenas, jis stipriau veikia priešuždegimiškai. Lengvo ir vidutinio skausmo malšinimui taip pat gali būti naudojami preparatai su deksketoprofeno veikliąja medžiaga“, – teigia R.Mardosienė.

9. Apsauga nuo saulės ir priemonės nudegimams

Specialias priemones su apsauginiais SPF filtrais rekomenduojama naudoti ne tik einant į paplūdimį, bet ir kitomis aplinkybėmis, kai ilgiau būnama lauke, tiesioginės saulės spinduliuose. Jos gali padėti apsaugoti odą nuo nudegimų saulėje, neigiamo jos poveikio.

123rf.com nuotr. / Moteris tepasi kremu nuo saulės
123rf.com nuotr. / Moteris tepasi kremu nuo saulės

„Jeigu saulė alergizuoja odą, taip pat pravartu turėti dimetindeno gelį. O jeigu odą smarkiai nudegėte, galima naudoti pantenolio putas arba gelį, kurie nuramintų sudirgusią odą, sumažintų diskomfortą“, – sako farmacininkė.

10. Reguliariai vartojami vaistai lėtinėms ligoms

Atostogų lagamino sąrašo prioritetų viršuje turėtų atsirasti ne tik pasas, piniginė, bet ir receptiniai vaistai.

„Atostogos nereiškia, kad galime pamiršti savo įprastų receptinių vaistų vartojimo režimą. Tikėtina, kad svečioje šalyje receptinių vaistų įsigyti negalėsite, todėl labai svarbu vykstant į kelionę pasirūpinti pakankamu jų kiekiu. Taip pat pravartu pasikonsultuoti su gydytoju dėl savo lėtinių ligų ir galimų papildomų preparatų vartojimo“, – sako R.Mardosienė.

123RF.com nuotr. / Vaistų vartojimas
123RF.com nuotr. / Vaistų vartojimas

Anot specialistės, prieš planuodami kelionę, būtinai suplanuokite ir vizitą pas šeimos gydytoją. Ypač jeigu turite mažų vaikų arba sergate lėtinėmis ligomis. Tokiais atvejais specialistas gali rekomenduoti papildomus medikamentus, kuriais reikėtų pasirūpinti prieš atostogas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau