„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Išskirtinio grožio šventyklos, kurias rekomenduojame aplankyti viešint Balio saloje

Indonezijai priklausanti Balio sala – tikrų tikriausias atostogų rojus tiems, kurie nori parsivežti kuo daugiau įspūdžių. Čia stebina kontrastinga gamta – salos viduryje plyti neaprėpiamos džiunglės, kalnai, o pakrantės džiugina egzotiškais paplūdimiais. O kur dar unikaliosios ryžių terasos, kriokliai, skardžiai, senoviniai miesteliai, šurmuliuojančios turgavietės ir, žinoma, įspūdingo grožio hinduistų šventyklos. Būtent apie jas ir norime šį kartą papasakoti.
Balis
Balis / 123rf.com nuotr.

Tanah Lot šventykla

Tanah Lot, išvertus pažodžiui, reiškia „žemę jūroje“. Pavadinimas kuo puikiausiai atitinka visą šventyklos koncepciją – ji pastatyta ant uolos, kuri yra šiek tiek atitolusi nuo kranto. Visgi, potvynio metu atrodo, jog šventykla plūduriuoja ant vandens, tarytum šventas žemės lopinėlis jūroje.

Vietiniai gyventojai apie šią šventyklą pasakoja legendą. Teigiama, jog kadaise hinduistų šventikas keliaudamas pietvakarine salos pakrante pavargo, todėl, pamatęs gražią nuožulnią uolą, nusprendė ant jos pasnausti. Pramiegojęs visą naktį, jis atsibudo kupinas jėgų ir pajuto, jog ši uola – šventa vieta, tinkama jūros dievams pagerbti. Pro šalį kaip tik ėjo žvejų kompanija. Šventikas jiems įsakė pastatyti ant uolos šventyklą. Šie patikėjo, jog vieta šventa, todėl pakluso šventiko įsakymui. Iki šių dienų tai viena svarbiausių šventyklų visoje saloje, o taip pat – labai populiarus lankytinas objektas.

Shutterstock nuotr./Tanah Lot
Shutterstock nuotr./Tanah Lot

Ulun Danu šventykla

Tie, kurie bent šiek tiek domėjosi Baliu, tikriausiai žino, jog Ulun Danu – šventykla, kuri yra tapusi visos salos vizitine kortele. Šis, ežero pakrantėje stovintis, išskirtinis architektūros statinys, be galo reikšmingas vietiniams gyventojams. XVI a. pastatytą šventyklą sudaro keturių pastatų kompleksas. Kiekvienas iš jų skirtas skirtingoms dievybėms pagerbti.

Šventyklų kompleksas stovi neįtikėtinai gražaus kraštovaizdžio apsuptyje. Pastatai stūkso Beratan Bedugul ežero pakrantėje, o tolumoje matyti didingi kalnai. Iš tiesų užburiantis vaizdas. Vietiniai gyventojai juokauja, jog ši Balio vieta nusipelnė labiausiai fotografuojamos vietos titulo. Esame beveik tikri, jog jie neklysta.

Shutterstock nuotr./Ulun Danu
Shutterstock nuotr./Ulun Danu

Goa Gajah šventykla

Goa Gajah (arba Dramblių urvas) – tai tikrai išskirtinė šventykla, esanti netoli Ubudo miesto. Klausiate, kuo ši šventykla tokia unikali? Pirmiausia dėl to, jog ji mena IX a. Na ir, žinoma, todėl, jog ši šventykla – uolos viduje. Kadaise tai buvo puiki slėptuvė budistų ir induistų vienuoliams, norintiems ramiai medituoti. Goa Gajah šventyklos fasadą puošia įmantrūs raižiniai, kurie vaizduoja demonus ir velnius. Natūralu, jog kyla klausimas: kodėl šventykla vadinama Dramblių urvu, jeigu įėjimą puošia demonai? Pasirodo, šis pavadinimas buvo suteiktas per klaidą, kai įvairios mistinės būtybės buvo supainiotos su drambliais.

Goa Gajah – tai kiek mistiška, tačiau be galo įdomi vieta, kurią, planuojantiems vykti į Balio salą, tikrai rekomenduojame įtraukti į būtinų aplankyti šventyklų sąrašą.

Shutterstock nuotr./Goa Gajah
Shutterstock nuotr./Goa Gajah

Uluwatu šventykla

Pietinėje Balio salos dalyje ant skardžio pastatyta Uluwatu šventykla – dar viena turistų itin pamėgta lankytina vieta. Pati šventykla nėra labai didelė, todėl sudaro pasakiško grožio kontrastą su aukštu skardžiu, kuris smenga į banguojantį Indijos vandenyną. Būtent skardis ir yra šios vietos pažiba. Ypatingai gražiai šventyklos ir skardžio duetas atrodo leidžiantis saulei, kai dangus nusidažo švelniai rausva spalva, o viskas tarsi pasidengia paskutiniųjų saulės spindulių blizgesiu. Beje, vakarais prie Uluwatu šventyklos rengiami Kecak – tradicinio Balio šokio – pasirodymai. Tai puiki proga nuodugniau susipažinti su vietinių kultūra.

Shutterstock nuotr./Uluwatu
Shutterstock nuotr./Uluwatu

Besakih šventykla

Besakih šventyklos kompleksas įsikūręs neįtikėtinoje vietoje – ant Agungo ugnikalnio šlaito. Beje, šis ugnikalnis – aukščiausias visoje saloje! Jis – šventas ir garbinamas visų salos gyventojų. Besakih kompleksą sudaro trys dideli šventyklų pastatai ir keli mažesni. Pagrindiniai skirti Šivai, Višnu ir Brachmai. Įdomu dar ir tai, jog tikintieji, nešantys dievams dovanas, gali lankytis visuose komplekso pastatuose, tuo tarpu turistams leidžiama lankytis tik išorinėje komplekso teritorijoje, o įeiti į pastatų vidų – draudžiama. Nepaisant to, apsilankyti čia vis tiek verta: kalnai, ryžių terasos ir įspūdingi šventyklų statiniai sukuria nepaprastą atmosferą.

Shutterstock nuotr./Besakih
Shutterstock nuotr./Besakih

Gunung Kawi šventykla

Ubudo miestas – Balio kultūrinis centras. Čia gyvenimas tiesiog verda: gausu restoranų, kavinių, parduotuvių, viešbučių ir kitokių pramogų. O taip pat – įspūdingų, gilią praeitį menančių lankytinų objektų. Vienas iš jų – Gunung Kawi šventykla, esanti Ubudo šiaurės rytuose. Šis įspūdingas šventyklų kompleksas pastatytas XI amžiuje. Jau nuo tada tai buvo ne tik pamaldų vieta, tačiau ir kapavietė.

Gunung Kawi kompleksas įsikūręs šalia Pakerisano upės esančioje dauboje. Tai pasakiško grožio slėnis, kuriame vešli augalija kontrastuoja su įmantriausiais uolų raižiniais, subtiliais šventyklų pastatais, slėpiningomis vienuolių celėmis, fontanais ir kapavietėmis. Verta dėmesio.

Shutterstock nuotr./Gunung Kawi
Shutterstock nuotr./Gunung Kawi

Saraswati šventykla

Kaip jau minėjome, Ubudas – miestas, kuriame tikrai nestinga įdomybių. Dar viena šventykla, kurią tikrai rekomenduojame aplankyti viešint šiame Balio salos mieste – Saraswati šventykla. Ji – apsupta nepaprasto grožio tvenkinių, kuriuose žydi galybė lotosų, o visoje teritorijoje gausu skulptūrų ir raižinių. Beje, prie šios šventyklos vakarais taip pat vyksta tradicinių Balio šokių pasirodymai. Tikrai be galo įdomus reginys. Nepamirškite pasiimti savo fotoaparatų!

Shutterstock nuotr./Saraswati
Shutterstock nuotr./Saraswati

Lempuyang šventykla

Nepaprasto grožio šventyklą, apsuptą vaizdingos panoramos, galima išvysti viešint rytinėje Balio salos dalyje. Lempuyang šventykla – pasislėpusi kalno šlaite. O į ją patekti – nėra taip paprasta. Dalį kelio galima įveikti mašina ar kita transporto priemone. Visgi, paskutinei atkarpai, besitęsiančiai nuo mašinų aikštelės iki šventyklos, reikės sukaupti visas jėgas ir ištvermę, mat teks užkopti net 1700 laiptelių! Visgi, įveikę šį iššūkį, nepasigailėsite – vaizdas tikrai magiškas.

Shutterstock nuotr./Lempuyang
Shutterstock nuotr./Lempuyang

Tirta Empul šventykla

Tirta Empul – labai unikali šventykla. Greta jos teka šventosios versmės. Vietiniai gyventojai tiki, jog šis vanduo gali nuplauti tiek fizinį, tiek dvasinį purvą. O taip pat išvaduoti nuo bėdų ir ligų. Prieš atliekant išsivalymo ritualą, būtina nueiti į pačią šventyklą. Joje pasimeldus, galima pradėti švarinimąsi. Vyrams leidžiama į versmes bristi apsinuoginus viršutinę kūno dalį, o moterims privaloma dėvėti pečius dengiančią palaidinę.

Šis prausimosi ritualas populiarius ne tik tarp vietinių gyventojų, tačiau ir tarp turistų. Visgi, norime jus įspėti, jog versmių vanduo – neįtikėtinai šaltas. Didžiulis kontrastas su šiltu Balio salos oru. Tačiau ko gi žmogus nepadarytų, jog atsikratytų savo nuodėmių bei jį lydinčių nesėkmių, tiesa?

Shutterstock nuotr./Tirta Empul
Shutterstock nuotr./Tirta Empul

Taman Ayun šventykla

Taman Ayun – tai šventyklų kompleksas, kuriuo siekiama pavaizduoti Mahameru kalną (tai aukščiausias ir aktyviausias kitos Indonezijos salos – Javos – ugnikalnis). Pasak padavimų, šis kalnas – pasaulio ašis. Būtent taip sukonstruotas ir šventyklų kompleksas, imituojantis Visatos centrą.

Pats kompleksas stūkso nedideliame Mengvi kaimelyje. Teritorijoje gausu tvenkinių, kuriuose žydi daugybė lelijų, o taip pat sodų terasų, kurios išdėstytos skirtinguose aukščiuose. Taman Ayun – išskirtinio grožio šventovė, kurią, planuojantiems keliauti į Balio salą, tikrai rekomenduojame aplankyti.

Shutterstock nuotr./Taman Ayun
Shutterstock nuotr./Taman Ayun

Kelionių akademija – ieškantiems kelionių į Balį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs