Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Istorinės turizmo vietos šalia: viena gausiai lankoma, o kita užmiršta amžiams

Netoli Šiaulių vienas šalia kito yra du gana žinomi turistiniai objektai, kurių vienas yra kone lankomiausias šalyje – Kryžių kalnas. O kitas galėtų būti vadinamas nelankomiausiu, nors pakankamai apdainuotas – Saulės mūšio memorialas.
Saulės mūšio memorialas
Saulės mūšio memorialas / Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr.

Kryžių kalnas kone kasmet vis kažkuo atsinaujina. Tai jam apšvietimą įrengė, tai koplyčią sutvarkė. Žiūrėk, sulig popiežiaus atvykimu ir aplinką sutvarkys.

Saulės mūšio memorialo gyvenimas sustingo lygiai prieš dešimt metų. Gali būti, kad visiems laikams.

Rudos nuorodos stovi iki šiol, tačiau lankytojus pasitinka apleista ir jau nykstanti statyba. Maža to – istorikai pradeda smarkiai abejoti šios vietos autentiškumu.

Gal tikslios mūšio vietos niekas niekada neras, tačiau istorijos entuziastų dėmesys persimetė į Radviliškio rajoną – Šiaulėnų apylinkes.

Kryžių kalnas – per amžius

Per metus šią šventovę oficialiai aplanko apie ketvirtis milijono lankytojų. Ne ką mažiau turėtų būti ir neregistruotų užklydėlių.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Kryžių kalno tikrasis veidas
Alvydo Januševičiaus nuotr./Kryžių kalno tikrasis veidas

Žiemą – mažiau, vasara – daugiau, bet keliautojų srautas iš esmės nenutrūkstantis. Rugpjūtis – aktyviausias mėnuo. Tuomet per mėnesį ant kalno atvyksta iki 60 tūkst. maldininkų ir smalsuolių.

Rugpjūtis – aktyviausias mėnuo. Tuomet per mėnesį ant kalno atvyksta iki 60 tūkst. maldininkų ir smalsuolių.

Kas yra Kryžių kalnas? Profesorius Alfonsas Motuzas jį pavadino dvasiniu portalu, reiškiniu, kurį sunku apibūdinti žodžiais.

Jo manymu, pirmieji kryžiai ant šio kalno galėjo atsirasti po žiauriai numalšinto 1863 metų sukilimo. Daugybė aukų buvo palaidota artimiesiems nežinomose vietose. Kryžius ant kalno atstojo kryžių ant nerasto artimojo kapo.

Visai tikėtina, kad pirmuosius kryžius čia pastatė per sukilimą pražudytų Lietuvos lenkų bajorų artimieji. Vėliau kalnas tiesiog pradėjo traukti gyvenimo išvargintus žmones – susiurbė jų kančias ir užrakino savyje.

Šis kalnas, nors dabar tai visiškai neakcentuojama, turi gana ryškų ryšį su Saulės mūšiu. Juk tai buvęs žiemgalių Jurgaičių arba Domantų piliakalnis. Galbūt nemažai vyrų iš šios gyvenvietės padėjo kariauti su priešais Saulės mūšyje? Šis piliakalnis neabejotinai yra Saulės mūšio amžininkas, o jo gyventojai – liudininkai.

Saulės mūšio vieta

Tik primename, kad 2016-uosius Seimas buvo paskelbęs Saulės mūšio metais ir tuo pačiu biudžete parodęs riebią špygą. Jau tada, 2008–2013 metais, čia atlikti darbai atrodė apgailėtinai. Dabar – dar baisiau.

Kaip teigia istorikas Tomas Baranauskas, eiliuotoje Livonijos kronikoje Saulės mūšiui yra skirtos tik 108 eilutės. Garuozos šilo mūšiui – keturis kartus daugiau. Iš minėtų eilučių buvo daromos kone visos išvados apie Saulės mūšio vietą ir padarinius.

Visas Šiaulių regionas Saulės mūšį gali savintis ir žaisti šiuo simboliu, vilioti turistus.

Gal tai nuskambės ne į naudą dabartiniam Saulės mūšio memorialui, tačiau mokslininkų dėmesys krypsta į kitoje Šiaulių pusėje esančias žemes – „Terra Sauleorum“.

Radviliškio rajone yra daugybė vietovardžių ir hidronimų, kurių šaknyje rastume „saulę“ – Šiaulėnai, Šiaulės kalnas.

Pastaraisiais metais istorijos entuziastai ir tikri istorikai bando praktiškai įsitikinti – kiek kryžiuočiai galėjo nužygiuoti ir kurioje apytiksliai vietoje galėjo laukti pasala.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Saulės mūšio memorialas
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Saulės mūšio memorialas

Iš kitos pusės – kai kurie istorikai siūlo nesusieti tikslios Saulės mūšio vietos ir memorialo problemų. Juk vis tiek čia visur Saulės žemė. Visas Šiaulių regionas Saulės mūšį gali savintis ir žaisti šiuo simboliu, vilioti turistus.

Pasmerkta ir išniekinta vieta

Tačiau panašu, jog Saulės mūšio memorialo vietą žmonės pamiršta. Dėl kelių dalykų, kurie vyko visai neseniai, o ne prieš amžius.

Kiekviename rajone ar mieste gali būti po kažkokį su mūšiu susijusį objektą. Gal trūksta fantazijos?

Čia nemalonu atvykti. Čia baigiasi kelias ir yra akligatvis. Netoli paminklinio akmens yra šiltadaržio griaučiai. Memorialo idėją stūmęs žmogus dar tada, kai čia viskas žydėjo, vidury koncerto garsiai šūkavo ir organizavo savo knygų loteriją.

Šios vietos nemėgsta istorijos entuziastai. Tiksliau – mėgo, bet dabar suvokia, kad vieta per keletą metų buvo išniekinta. Net už dirvonuojančią žemę ūkininkas gali gauti baudą, o ar nereikėtų baudos už suniokotą?

Istorijos entuziastai neginčija memorialo vietos – vargu ar tiksli vieta kada nors bus išaiškinta. Jie akcentuoja, kad Saulės mūšio pergalė yra ant lėkštutės patiekta istorinė legenda visai Saulės žemei.

Pavasarį čia viskas žliugsi. Šventos ąžuoliukų giraitės po šimto metų taip pat nebus – medeliai jau dabar išvogti. Medinis nebaigtas tiltas, kuris teoriškai turėtų būti virš vandens, dažnai skendi po juo.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Saulės mūšio vieta Jauniūnuose.
Alvydo Januševičiaus nuotr./Saulės mūšio vieta Jauniūnuose.

Bendra memorialo vertė – 1,386 mln. eurų. Visam įgyvendinimui trūksta 800 tūkst. eurų. Buvo nurodymas projektą kiek persvarstyti, sumažinti mastus. Tačiau ir tam vietos valdininkams trūksta fantazijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais